Lidovky.cz

Barcelonou duněla obří demonstrace Katalánců. Taktické, míní politolog

Svět

  22:13aktualizováno  13. září 7:13
BARCELONA/PRAHA - Barcelona zažila jednu z největších manifestací v historii města. Obří proudy Katalánců zaplnily ulice a volali po osamostatnění Katalánska. Jejich hlavní požadavek - referendum o nezávislosti. Velikost mohutné demonstrace souvisí s blížícím se referendem ve Skotsku.

Katalánci chtějí referendum o nezávislosti na Španělsku, podobně jako si referendum o nezávislosti vymohlo Skotsko foto: Reuters

V den, kdy Katalánsko slaví tří sté výročí národního svátku, se v Barceloně podle oficiálních odhadů shromáždilo kolem 1,8 milionu lidí. Masa demonstrantů zablokovala dvě hlavní dopravní tepny města na ploše 11 kilometrů, čímž vytvořila zobrazení písmene „V“ jako symbolu vítězství (Victoria), případně značící výzvu „volte“ (přeloženo do češtiny).

Dav vytváří ‚V‘, značící ‚volte‘. Referendum se podle současných plánů má...

Množství účastníků se obléklo do národních barev (žluté a červené) a vykřikovalo hesla za nezávislost. Demonstranti požadovali, aby se mohlo uskutečnit referendum, které ohlásila katalánská regionální vláda. „Využili toho aktuálního, že je pozornost Evropy soustředěná na skotské referendum a připomněli svoji vlastní snahu,“ komentuje neobvykle početnou demonstraci politolog Vít Hloušek.

ČTĚTE TAKÉ:

Německý sever Zeit.de zmiňuje v souvislosti s referendem ve Skotsku i další evropské národnostní skupiny se separatistickými tendencemi, jako jsou obyvatelé Baskicka, Korsičané či Vlámové. Hloušek však případnou řetězovou reakci neočekává. „Tyto oblasti novou specifickou dynamiku nemají, tam to není tak, že by Skotsko a Katalánsko spustily eskalaci napětí,“ domnívá se. „Jsou to nezávislé případy, které žijí svým životem.“

Německý server Zeit.de cituje jednoho studenta z řad demonstrantů. "Naše kultura, náš jazyk a naše tradice musí být respektovány, ale poznali jsme, že to v tomto státě není možné,“ říká.

Snahy Katalánců po osamostatnění nejsou nové, ale blížící se referendum o osamostatnění Skotska jim dodalo nový dech. „Takticky připomínají svoje požadavky v době, kdy se v jiné zemi o dost podobné věci rozhoduje,“ upřesňuje Hlouška.

Katalánské referendum o názoru

Obyvatelé autonomního společenství Katalánsko budou 9. listopadu hlasovat o nezávislosti na Španělsku. Španělská vláda ale označuje jejich záměr za protiústavní. Šéf katalánské vlády Artur Mas řekl, že se plánovaného hlasování drží. Podle názorů pozorovatelů by přesto pokusu o osamostatnění směl zabránit španělský ústavní soud.

Oproti skotskému referendu nebudou Katalánci hlasovat o definitivním odtržení, ale pouze o tom, zda s nezávislostí souhlasí. Podle španělské ústavy je ale jakékoli referendum možné jen tehdy, pokud budou hlasovat všichni Španělé.

Katalánsko

Mapka Katalánska

Katalánsko leží na severovýchodě Španělska. Má vlastní parlament a vládu. Autonomní oblast, která má také vlastní jazyk (katalánštinu), se podílí na výši hrubého domácího produktu jednou pětinou. Sílící hlasy po osamostatnění se začaly ozývat zejména od finanční krize v roce 2008. Přestože se Katalánsko už v roce 2006 vyhlásilo za národ, španělský ústavní soud mu tento status odebral.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.