Lidovky.cz

Za nitky Islámského státu tahají Američané, myslí si v Íránu

USA

  14:00
TEHERÁN - Případná aliance USA a Íránu v boji proti Islámskému státu se mezi obyčejnými Íránci velké popularitě netěší. V zemi totiž panuje široce rozšířené přesvědčení, že militantní hnutí je výtvorem USA a má za cíl oslabit vliv Íránu na Blízkém východě.
V Íránu prý zatkli členy teroristické skupiny napojené na Izrael (ilustrační foto).

V Íránu prý zatkli členy teroristické skupiny napojené na Izrael (ilustrační foto). foto: Reuters

Duchovní vůdce Íránu ajatolláh Chameneí v minulosti opakovaně tvrdil, že má pro tato tvrzení důkazy, informovaly New York Times. Nikdy však žádné nepředložil. Podle něj je IS americkou protiváhou blízkovýchodních mocností, jako jsou právě Írán nebo Sýrie. V zemi, která v roce 1953 zažila násilný převrat pod taktovkou USA a Velké Británie, se takové názory setkávají s velkou odezvou.

Ajatolláh Chomeneí podstoupil na počátku září komplikovanou operaci.

"Amerika bude podporovat jakoukoli skupinu, která se postaví alianci Íránu, Sýrie, Libanonu a Palestiny," tvrdí radiolog Amir Hosein Mohammadi a dodává, že tomuto volnému spojenectví se přezdívá "osa odporu" proti sílícímu vlivu USA v regionu. Podobné domněnky podporovali íránští klerici i v případě Tálibánu a al-Káidy, tehdy za nimi stála i velká část íránské inteligence. 

McCainova fotografie

Před časem se navíc objevila fotografie amerického senátora McCaina a muže nápadně podobného nejvyššímu představiteli IS, Abú Bakru Bagdádímu. 

McCain byl za syrské krize nejhlasitějším zastáncem vyzbrojování opozičních milicí, ze kterých se později ve velké míře rekrutovali bojovníci IS. Spekulacím nahrával i fakt, že mezi nedávno zabitými islamisty byl muž s příjmením McCain. Kancelář senátora však označuje jakékoli teorie o napojení na Islámský stát za absurdní snahu očernit senátorovo jméno.

PSALI JSME:

Írán proti všem

"Snaží se nás oslabit stejně, jako to kdysi udělali s indiány," říká Mostafa Faramazian, zaměstnanec íránského Ministerstva ropy. "Když vidím, jak se bojovníci IS na korbách džípů prohánějí pouštěmi Iráku a Sýrie, vybavím si kovboje z divokého západu."

Americký ministr zahraničí John Kerry označil koncem minulého týdne účast Íránu v koalici proti IS za nežádoucí.

Írán se do role oběti staví dlouhodobě. Tato tendence vyrůstá z historických kořenů, ale také nedávné minulosti. V roce 1953 zinscenovala CIA převrat, který svrhl demokraticky zvoleného premiéra Muhammada Mosaddeka, a na jeho místo dosadila šáha Muhammada Pahlavího. Ten byl v roce 1979 zbaven moci během islámské revoluce. 

Íránský historik Housang Tale k tomu dodává, že "zatímco většina ostatních států na Blízkém východě jsou bývalými koloniemi, Írán je starobylé království." Podle něj IS a podobné extremistické skupiny brzdí rozvoj Íránu a stojí v cestě obnovení jeho bývalé slávy. A přesně na tom mají mít Spojené státy zájem.

Rozdílné názory

Ne všichni ale tento názor sdílejí a sami Íránci jsou často první, kteří se výrokům svých duchovních vysmívají. Například student anglistiky Mehdi Mirzaei je přesvědčen, že USA islamisty nepodporuje. "V zásadě je to boj jedné muslimské sekty proti jiným, nic víc," shrnuje.

Současná aktivita Obamovy vlády také naznačuje spíše snahu o spolupráci s "osou odporu", než o podkopávání jejího vlivu. Zastánci teorie o Islámském státu jako kreaci USA to však vysvětlují tím, že IS je monstrum, nad nímž jeho stvořitelé ztratili kontrolu. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.