Lidovky.cz

Alžběta II. se bojí o své Skotsko. Dobře přemýšlejte, vyzvala voliče

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Britská královna vyzvala Skoty, aby při hlasování o odtržení pečlivě přemýšleli. Představa, že se její milovaní poddaní odtrhnou, ji jistě velmi trápí.

Britská královna Alžběta II. foto: Reuters

Tehdy to pro ni nebyl moc dobrý začátek. Když před více než 60 lety přijela do Edinburghu, aby si převzala skotské královské insignie, oblékla si obyčejné šaty. Faux pas, kterému nezamezil ani historické symboliky znalý premiér Winston Churchill, mnoho Skotů rozladil.

Navíc se jim nijak nelíbilo, že nová britská královna nesla jméno Alžběta II. Říkali totiž, že žádná Alžběta jim předtím nevládla. I přes počáteční nedorozumění si však Alžběta II. dokázala najít cestu ke Skotsku, které si podle ostrovního tisku zamilovala.

PSALI JSME:

A také Skotové nalezli velké zalíbení v plaché panovnici, jež na oblíbeném skotském zámku Balmoral pravidelně tráví léto. Odtrhnout se tak nyní nechtějí kvůli královně, která naopak představuje jeden z hlavních důvodů pro zachování současného stavu. 

Alžběta II. se bojí o své Skotsko.

Alžběta II. – jeden ze symbolů britského impéria– musí být před čtvrtečním referendem o skotské nezávislosti řádně nervózní. V panovnické roli zažila obrovskou proměnu své země.

Mocenský ústup

Zatímco ještě několik let po druhé světové válce se Britové hrdě považovali za jednoho z klíčových světových hráčů, později ze své mocenské role postupně slevovali. Odtržení Skotska by pro Londýn představovalo další ránu. Alžběta II. by pak do historie vstoupila jako panovnice, která byla u toho.

VÍCE ZDE:

Kampaň před referendem nyní vstoupila do své závěrečné fáze. Panovnice dopředu deklarovala, že rozhodnutí leží na bedrech samotných Skotů. Nakonec se ale komentáři neubránila. „Doufám, že lidé budou o budoucnosti uvažovat velmi pečlivě,“ uvedla královna v neděli při odchodu ze mše v kostele nedaleko svého panství Balmoral. Buckinghamský palác pak podle agentur tvrdil, že její vyjádření je naprosto nestranné.

Někteří novináři ale začali zdůrazňovat, že královna vážící své každé slovo musela moc dobře vědět, co říká. Připomněli také, jak Alžběta II. ve svém projevu v roce 1977 varovala před rozpadem Británie.

Mimochodem, svůj vřelý vztah ke Skotsku dává najevo celá královská rodina. Princ Charles často nosí kilt. Jeho syn William zase studoval na skotské univerzitě v St Andrews.

Referendum o nezávislosti Skotska rozděluje i britské celebrity. Na...
Ano pro nezávislost Skotska hlásá i plakát na domě pod hradem Stirling, pod...
Příznivci skotské nezávislosti míří na sraz ve městě Glasgow.
Předseda skotské vlády Alex Salmond se zdraví se svou příznivkyní.

Co bude s královnou?

 Co by se stalo s královnou, kdyby se Skotové rozhodli pro odtržení? O tom zatím kolují pouze různé spekulace. Oficiální místa v Londýně tvrdí, že nemají žádný plán pro případ, že se Skotové vydají vlastní cestou.
Šéf jejich vlády, zastánce odtržení Alex Salmond, říká, že královna by nadále měla zůstat skotskou panovnicí.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak by královnina role konkrétně vypadala, by však záleželo na nově vzniklé skotské ústavě. Podle některých expertů citovaných BBC by se mohla podobat tomu, jak se zapojuje do dění v Austrálii či na Novém Zélandě. Obě tyto země jsou nezávislé konstituční monarchie, v jejichž čele formálně stojí britský panovník.

Alžbětu II. zde – stejně jako ve většině dalších zemích Commonwealthu – zastupuje generální guvernér. Ať už referendum dopadne jakkoliv, bude tento čtvrtek jedním z největších dnů v královnině životě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.