Lidovky.cz

Ukrajinský parlament schválil zvláštní režim na východě země a smlouvu s EU

Evropa

  11:43aktualizováno  13:47
KYJEV - Ukrajinský parlament schválil návrh zákona o zvláštním správním režimu proruských povstaleckých oblastí a o amnestii pro členy vzbouřeneckých oddílů. Podmínkou amnestie je složení zbraní a propuštění zajatců. Poslanci rovněž velkou většinou hlasů ratifikovali asociační smlouvu s Evropskou unií.

Ukrajinští poslanci. foto: Reuters

O schválení návrhu zákona, který již avizoval ukrajinský prezident Petro Porošenko, informovala agentura Unian. 

NOVÝ REŽIM

  • Základem nového režimu v zónách ovládaných povstalci, který potrvá tři roky, mají být nové komunální volby. Předkladatel návrhu zákona prezident Petro Porošenko původně navrhoval jejich uspořádání 9. listopadu, v konečné verzi zákona se podle ukrajinských novinářů objevuje datum 7. prosince.
  • Zvolení zákonodárci nesmějí být ze svých funkcí uvolněni a budou moci využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž je i vytváření dobrovolnických lidových milicí
  • V čtyřistapadesátičlenné sněmovně se pro zákon vyslovilo 277 poslanců. Proti byli mimo jiné všichni poslanci nacionalistické strany Svoboda.
  • Zákon povoluje využívání ruštiny "a jakýchkoli jiných jazyků" v oblastech kontrolovaných separatisty a dává jim právo navazovat těsné hospodářské a kulturní vztahy se sousedními ruskými oblastmi. Tyto vztahy bude ovšem regulovat stávající ukrajinské zákonodárství.
  • Zákon o amnestii schválil parlament 287 hlasy při 226 potřebných. Podle textu zákona nebude upuštěno od potrestání v případě, že stíhaná osoba se dopustila úkladné vraždy, terorismu, útoku na úřední osobu, znásilnění, rabování, znesvěcení pomníků a některých dalších trestných činů. Podmínkou amnestie je navíc složení zbraní, vyklizení okupovaných budov a propuštění zajatců. Amnestie se vztahuje na období od února letošního roku.

Povstalci po počátečním odmítání hodnotí obsah nových ukrajinských zákonů stále smířlivěji. Povstalecký "vicepremiér" Andrej Purgin v úterním rozhovoru s ruskými novináři nevyloučil, že "některé body zákona o zvláštním statusu Donbasu mohou být schváleny a pomohou soužití s Ukrajinou".

"Budeme zákon studovat," řekl Purgin. "Je to rámcový zákon a v daném okamžiku vycházíme z toho, že se žádné politické dohody s Ukrajinou neplánují. Při zkoumání zákona ale možná přijdeme na to, že nějaké body dokážeme přijmout a pomohou nám v soužití s Ukrajinou. Například body o sociálním, kulturním a hospodářském rozvoji," řekl Purgin.

S opatrnou podporou se nový správní režim setkal i v sousední Luhanské oblasti. "Přijetí zákona o zvláštním statusu Donbasu je krok správným směrem, hovořit o konkrétní analýze je ale příliš brzy," řekl ruským médiím šéf luhanského "Nejvyššího sovětu" Alexej Karjakin. Zvlášť ocenil možnost vytváření lidových milicí, což podle něj "legalizuje dobrovolnické jednotky, které už nikdo nebude označovat za teroristy".

Výcvik speciální jednotky ukrajinské policie.
Ukrajinští vojáci v okolí města Kramatorsk.
Ukrajinští vojáci v okolí města Kramatorsk.
Členové ukrajinského dobrovolnického batalionu Azov pózují na hromadné fotce v...

Zelená pro EU

Poslanci ukrajinského parlamentu rovněž ratifikovali smlouvu o přidružení své země k Evropské unii. Ve čtyřistapadesátičlenné sněmovně se pro ratifikaci vyslovilo 355 poslanců. Prezident Petro Porošenko ve zdůvodnění návrhu označil asociační smlouvu za projev evropské solidarity. Rezoluci o ratifikaci smlouvy souběžně schválili ve Štrasburku i poslanci Evropského parlamentu, a to 535 z možných 697 hlasů.

Prezident Petro Porošenko označil asociační smlouvu za projev evropské solidarity. "Ukrajina nastupuje cestu pokroku," prohlásil v emotivním projevu před hlasováním prezident, který ratifikační listinu přímo v sále sněmovny podepsal. Poslanci přivítali ratifikaci povstáním, bouřlivým potleskem a zpěvem ukrajinské hymny.

Europoslanci tleskají schválení asociační smlouvy s Ukrajinou.

Ukrajinští poslanci oslavili ratifikaci asociační smlouvy s EU zpěvem státní...

Podle ukrajinských médií si prezident a vláda mohou ve svém politickém programu odškrtnout strategickou položku, která loni v listopadu vyvolala politické bouře v zemi a způsobila pád proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Ten loni na poslední chvíli odmítl smlouvu o přidružení podepsat.

Ratifikace smlouvy je podle parlamentem schválené rezoluce O evropské volbě Ukrajiny prvním krokem, který předpokládá další všestranné reformy země ve prospěch prosazení evropských standardů a hodnot. "Chápeme, že to bude těžká cesta, ale alternativu této volbě neznáme," zdůraznili poslanci.

"Snaha o vyšší stupeň civilizovaného rozvoje, jehož základem je demokracie a občanská společnost, je nedílnou součástí strategického rozvoje naší země. Volba evropského rozvoje Ukrajiny je rozhodná a konečná. Nikdo naši zemi nepřinutí, aby přestala jít touto cestou," uvádí se v rezoluci, jejíž schválení navrhl poslancům šéf sněmovny Oleksandr Turčynov.

BUDOUCNOST SMLOUVY

  • Asociační smlouva i po převratu prošla složitou cestou, když její politická část byla podepsána koncem letošního března, zatímco ekonomická část až v červnu po mimořádných prezidentských volbách.
  • Klíčová pasáž smlouvy o přidružení, kterou je vytvoření zóny volného obchodu, ale vstoupí v platnost až počátkem roku 2016. Na odkladu se minulý pátek v Bruselu dohodl eurokomisař pro obchod Karel de Gucht s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a ruským ministrem hospodářského rozvoje Alexejem Uljukajevem.
  • Šéf Evropské komise José Barroso v pondělním rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem oznámil, že dokument ratifikovaný v úterý Evropským parlamentem bude nyní předmětem konzultací s jednotlivými členskými státy EU. Po ratifikaci v Evropském parlamentu musí asociační smlouva projít stejným procesem v jednotlivých členských státech EU.
  • Putin se zavázal, že až do konce roku 2015 Rusko nezmění povahu svých obchodních vztahů s Ukrajinou. Moskva hrozila, že v případě zrušení celních bariér mezi Ukrajinou a EU zavede ochranná opatření svého vnitřního trhu. Zatímco ale velká část celních bariér při vývozu ukrajinského zboží do Evropy byla zrušena, ukrajinská dovozní cla zůstávají do konce roku 2015 v platnosti a Rusko se nemusí obávat invaze levnější evropské produkce.

Lustrace, nebo kastrace

Zahájení úterního zasedání ukrajinského parlamentu doprovázela před budovou sněmovny demonstrace ukrajinských pravicových aktivistů, kteří žádali zavedení lustrace pro úředníky státní správy. Nad jejich hlavami byl transparent s heslem "Lustrace, nebo kastrace". Očista státního a zejména policejního aparátu má být jedním z významných bodů podzimní schůze sněmovny.

Všeobecné lustrace jsou jedním z požadavků ukrajinské strany Vlast, kterou vede bývalá premiérka Julija Tymošenková. Strana dnes zároveň oznámila, že zahajuje sběr podpisů pod petici požadující uspořádání referenda o vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance souběžně s říjnovými parlamentními volbami. Ústřední volební komisi, která podobný projekt odmítá, označila Tymošenková za pátou kolonu Kremlu.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Další smrt v Doněcku. Navzdory příměří

Ve východoukrajinském Doněcku mezitím pokračují boje, a to navzdory vyhlášenému příměří. Ostřelování města si v noci na úterý vyžádalo další tři mrtvé a pět zraněných. V okolí mezinárodního letiště na severu Doněcka se bojuje už od víkendu. Podle doněcké radnice byly exploze dělostřeleckých granátů slyšet po celou noc. 

Separatista vyvěšuje v Doněcku vlajku Novoruska.

Podle ukrajinského armádního analytika Dmytra Tymčuka se na ostřelování doněckého letiště, které je pod kontrolou armády, podílejí ruské jednotky. Koncentrace ruských vojsk se podle něj zvyšuje v okolí měst Lysyčansk a Debalcevo, na celém východě prý aktivizují činnost ruské diverzní a výzvědné skupiny. Přes hranice stále směřují na Ukrajinu kolony ruské bojové techniky, napsal Tymčuk na Facebooku.

Boje v okolí Doněcku v úterý potvrdilo i velení povstalců. "Příměří skončilo, bojuje se po celém Novorusku," napsala dnes v přehledu situace na frontě povstalecká agentura Novorossija. Přestřelky podle ní pokračují nejen v Doněcku, ale i ve městech Debalcevo, Jasynuvata, Horlivka a Makijivka.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.