Lidovky.cz

Švédské feministky zůstaly za branami parlamentu. I přesto slaví

Svět

  19:00
STOCKHOLM/PRAHA - Nakonec to nevyšlo. Levicová Feministická iniciativa dostala v nedělních švédských volbách 3,1 procenta hlasů. Zůstala tedy těsně pod čtyřprocentním prahem pro vstup do parlamentu. V ulicích švédských měst to ale nebylo poznat. Přestože se původní odhady, které slibovaly větší zisky, nesplnily, příznivkyně iniciativy se nenechaly vyvést z klidu. Slavily dál.

Volební jásot. Feministky byly z výsledku voleb nadšené. Na snímku mluvčí Feministické iniciativy Victoria Kawesa (uprostřed). foto: ČTK

„Dokázaly jsme mobilizovat příznivce a to je hlavní,“ řekla Manda Mogensenová z tiskového oddělení strany. Hlavním cílem feministek zůstávají příští volby do evropského parlamentu v roce 2019. V těch letošních už dokázaly získat první křeslo.

Málokde přitom mají ženy taková práva jako v severských zemích. Ve švédském tisku se například seriózně debatuje o vhodnosti pánských pisoárů, považovaných feministkami za symbol „mužské arogance“. Vnucuje se tudíž otázka, má taková strana ve Švédsku vůbec opodstatnění?

Má to smysl

Předsedkyně Feministické iniciativy Gudrun Schymanová.

Feministky o tom nepochybují. „Musíme stále vyvracet mýtus, že genderová rovnost je u nás hotovou věcí,“ ohradila se v listu Svenska Dagbladet šéfka strany a jedna z jejích zakladatelek, šestašedesátiletá Gudrun Schymanová. „Je třeba o těch věcech mluvit, jen tak něčeho dosáhneme.“

Upozorňuje, že Švédsko je sice na čtvrtém místě světového žebříčku, který zohledňuje rovnost pohlaví. Na druhou stranu: 95 procent šéfů velkých firem jsou stále muži a ženy pobírají 85 procent platů svých mužských kolegů a mají o třetinu nižší důchody.

VOLBY VE ŠVÉDSKU

Posledních osm roků, po dvě období středopravé vlády premiéra Fredrika Reinfedta, se přitom nežilo Švédům zle. Vláda zvládla ekonomickou krizi lépe než kterákoli jiná evropská země. A ve Stockholmu otevřeli víc restaurací s michelinskou hvězdičkou než kdykoli předtím. Široké spektrum různých daní bylo sníženo či docela zrušeno, to rozhýbalo ekonomiku.

Za tradiční hodnoty

Feministky ale odmítají aplaudovat. Upozorňují na osmiprocentní míru nezaměstnanosti, krizi na trhu hypoték i narůstající potíže se začleňováním početných imigrantů do švédské liberální společnosti. Přistěhovalci tvoří v zemi 16 procent populace.

„Potřebujeme se vrátit k našim tradičním hodnotám, respektovat jeden druhého a nedívat se jen na peníze,“ shrnuje názorová východiska feministek třicetiletá Sofie Bolinderová, která žije se svou dcerkou na stockholmském předměstí Skarpnack.

Úspěch Feministické iniciativy

Feministická iniciativa, založená v roce 2005, se rozrostla ze zhruba 1500 členů, které evidovala letos v lednu, až na současných 17 tisíc. Členky strany si dávají záležet, aby o nich bylo slyšet. Šéfka Schymanová v posledních 12 měsících obcházela jednotlivé švédské domácnosti, každé místo, kde dokázali na její seminář shromáždit nejméně 25 posluchačů. A nestačila vyhovět zájmu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.