Lidovky.cz

Zůstaneme s Británií, rozhodli Skoti. Co čeká zemi po referendu?

Svět

  16:00
EDINBURGH - 55,3 procenta pro setrvání Skotska v hranicích Velké Británie. Referendum, jež se neslo ve znamení vypjatých emocí i rekordní volební účasti, rozhodlo nejen o osudu Skotů, ale ovlivní také celé Spojené království. Na to, co tuto světovou mocnost po čtvrtečním hlasování čeká, se pokusil odpovědět zpravodajský server BBC.

Británie zůstane po čtvrtečním referendu ve Skotsku jednotná. Bojovníci v kampani „No“ oslavují setrvání v unii. foto: Reuters

Po sečtení všech hlasů, jichž se sešlo celkem 3 618 915, bylo jasno: s 55,3 procenty zvítězili zastánci unie. Bezprostřední výsledek referenda je tedy evidentní, Skotsko zůstává integrální součástí Velké Británie. Samotná její budoucnost však už tak přesné obrysy nemá, poznamenává BBC. Spojené království má před sebou zásadní reformy. 

VÝSLEDKY

Proti odtržení Skotska 

  • 55,3 % voličů 
  • 2 001 926 hlasů 

Pro nezávislé Skotsko

  • 44,7 % voličů
  • 1 617 989 hlasů)

Volební účast

  • 84,6 %.

Hlavní pozornost se nyní bude soustředit na to, zda - a jakým způsobem - splní britská vláda Skotsku svůj příslib rozšířených pravomocí. Ten sice předseda vlády David Cameron ve svém páteční děkovné řeči potvrdil, zazněly však také slova o recipročním posilování zbylých tří zemí Velké Británie: Walesu, Severního Irska a samozřejmě Anglie. 

Více moci

Konzervativní strana, Labouristická strana a Liberálně demokratická strana, tři hlavní síly britské politické scény, se v rámci kampaně Lépe spolu zavázaly, že skotskému parlamentu, takzvanému Holyroodu, poskytnou výměnou za setrvání v unii větší kompetence. 

Politici reagují na skotské referendum:

Rozšířené pravomoci Holyroodu má ukotvit nový zákon, jehož návrh má být připraven do konce letošního listopadu a v lednu 2015 pak předložen ke schválení Westminsteru. BBC však upozorňuje, že nové legislativní opaření bude britský parlament moci schválit teprve po nadcházejícíh parlamentních volbách, jež zemi čekají až o 4 měsíce později, v květnu 2015.

Financování skotského parlamentu navíc nyní určuje tzv. Barnettova formule, která udává objem financí proudících nejen do Skotska, ale rovněž Severního Irska a Walesu. Politické strany Skotsku v průběhu tohoto roku nabízely zásadní posílení pravomocí především při vybírání daní, ovšem každá v jiném rozsahu, poznamenává BBC. Teď se budou muset shodnout na jednotném návrhu, což se neobejde bez dalšího vyjednávání.

Skotské referendum

Budoucnost SNP

Od Alexe Salmonda, předsedy skotské vlády a lídra Skotské národní strany (SNP), se nyní očekává, že se zasadí o maximální možnou kontrolu Skotů nad jejich záležitostmi. Bude toho však schopen?

Byla to totiž právě Salmondova SNP, jež od voleb v roce 2007 stojí nejen v čele Skotska, ale také v čele kampaně za jeho odtržení, a čtvrteční referendum tak uštědřilo sebevědomí strany políček. Přestože jeho výsledek pochopitelně akceptovala. „Vyzývám Skotsko, aby přijalo demokratický verdikt skotského lidu,“ prohlásil Salmond a zdůraznil, že bude „respektovat výsledek a pracovat pro blaho Skotska a Spojeného království.“

Skotský první ministr a šéf Skotské národní strany Alex Salmond uznal porážku. ...
Zklamané objetí stoupenkyň samostatného Skotska.
Radost z výsledků. Stoupenci unie oslavují rozhodnutí Skotska setrvat v jednom...
Britský premiér David Cameron.

SNP má mandát až do roku 2016 a referendum, ať už ji zklamalo jakkoli, na tom nic nemění. Aspoň zatím, poznamenává BBC. V listopadu čeká stranu výroční konference v Perthu a je otázkou, jestli se během ní neobjeví mocenské třenice a boje. Strana má za sebou v tomto ohledu nepříliš harmonickou minulost a je možné, že Salmondovi konkurenti se z premiéra pokusí udělat obětního beránka a využít neúspěchu v referendu k posílení vlastní moci. Za nejpravděpodobnějšího Salmondova soupeře označuje BBC stávající skotskou vicepremiérku Nicolu Sturgeonovou.

A zbytek Británie?

Nejpalčivějším problémem na politické scéně monarchie je v tomto ohledu hojně diskutovaná  „West Lothian question“ - neboli opatření, které dává skotským poslancům pravomoc rozhodovat ve westminsterském parlamentu o osudu Anglie, zatímco těm anglickým analogickou možnost v případě Skotska odpírá. 

VÍCE ZDE:

Mnozí Angličané s takto rozdanými kartami nesouhlasí. BBC cituje nedávný průzkum veřejného mínění portálu YouGov, podle něhož se 62 procent obyvatel Anglie domnívá, že nad čistě anglickou legislativou by skotští poslanci neměli mít žádnou kontrolu. Je také pravděpodobné, poznamenává BBC, že se hlasitěji ozve i Wales a Severní Irsko.

Walesu se navíc nelíbí výše zmíněná Barnettova formule, na jejímž dalším udržování může každoročně tratit 300 milionů liber.

Usmířit národ

Skotská otázka a velmi emotivní kampaně obou protichůdných táborů, které s blížícím se referendem nabíraly na síle, britskou společnost polarizovaly, píše BBC. Navzdory tomu, že samotné hlasování se odehrávalo povětšinou v přátelské atmosféře a ani předcházející kampaň neprovázely výraznější incidenty.

Bude tedy třeba britský národ znovu svést dohromady, tvrdí server. Prvním symbolickým krokem by měla být nedělní „usmiřující“ bohoslužba v edinburghské katedrále sv. Jiljí. Podle reverenda Johna Chalmerse má vyjádřit „šlechetnost ve vítězství i porážce a závazek pracovat společne pro budoucnost Skotska.“ 

Radost stoupenců unie s Británií:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.