Lidovky.cz

Turecko se zapojí do bojů proti IS. Ale nepřetrhneme se, dodává Ankara

USA

  18:34
ANKARA - Šéf Strany kurdských pracujících (PKK) Abdullah Öcalan pohrozil turecké vládě ukončením mírového procesu, pokud dopustí masakr v severosyrském městě Kobani. Informovala o tom agentura DPA. Kurdské město Kobani (v arabštině známé jako Ajn al-Arab) už dva týdny obléhají radikálové z organizace Islámský stát (IS). Zpráva přichází v době, kdy turecký parlament schválil zapojení do boje proti IS. Ministr obrany naznačil, že vláda nebude s vojenskou intervencí spěchat.

Starší syrská běženkyně sedí na zemi se svými věcmi poté, co s ostatními uprchla z města Kobani, které je pod útokem islamistů. foto: Reuters

Ankara považuje PKK, která už více než třicet let bojuje za nezávislost Kurdistánu na Turecku, za teroristickou organizaci. Boje už si vyžádaly kolem 45 000 obětí na životech. V poslední době ale Kurdové zmírnili své požadavky na politická a kulturní práva v rámci Turecka a zahájili na jaře loňského roku s Ankarou mírová jednání.

Z okolí syrského Kobani už uprchlo na tureckou stranu hranice více než 160 000 obyvatel. Opačným směrem se snaží naopak dostat právě členové PKK, aby pomohli Kurdům město bránit.

Öcalan sedí již 15 let v tureckém vězení. Byl odsouzen za velezradu, vraždu a členství v teroristické organizaci. Jeho varování veřejnosti představila kurdská delegace, která ho ve středu ve vězení na ostrově Imrali v Marmarském moři navštívila.

Prozatimní uprchlický tábor na hranicích Turecka a Sýrie. Syrští Kurdové sem...
Kurdští uprchlíci ze Sýrie sedí u stanů na hranicích s Tureckem.
Turecký voják přenáší dítě kurdských běženců ze syrského města Kobani, na které...
Syrští Kurdové prchající z Kobani do Turecka.

Události na hranici vedly tureckou vládu k tomu, aby požádala parlament o povolení nechat armádu vstoupit do bojů. Poslanci ve čtvrtek schválili zapojenáí armády do vojenských operací v Iráku a Sýrii a umožnili zahraničním armádám využívat ke svým operacím turecké území. Prezident Recep Tayyip Erdogan se dal slyšet, že zahraniční nálety nebudou k porážce IS stačit.

ČTĚTE TAKÉ:

S vojenskou intervencí se nepřetrhneme

Turecký ministr obrany Ismet Yilmaz ale dnes upozornil, že Ankara nebude se zapojením do bojů proti IS spěchat. Z projednávané rezoluce může vyplývat, že by do bojů v Sýrii mohly z tureckého území zasahovat například kurdské milice, zejména pokud jde o obranu města Kobani (v arabštině známého jako Ajn al-Arab), které islamisté drží v obklíčení a snaží se dobýt. 

"Nečekejte okamžité kroky," reagoval Yilmaz na dotaz, jaká opatření Turecko podnikne po přijetí vládního návrhu parlamentem. Podobně hovořil i turecký politolog Dogu Ergil, který je zároveň komentátorem listu vycházejícího v angličtině Today's Zaman.

"Návrh připravuje právní podklad pro případné zásahy, ale je příliš brzy na to říci, co to bude za intervenci," upozornil. Podle něho by nicméně otevření tureckého území k využití cizím ozbrojeným silám například mohlo umožňovat iráckým Kurdům, aby se vydali na pomoc syrským Kurdům. Z tureckých základen by také mohly podnikat nálety proti pozicím IS například bezpilotní letadla mezinárodní koalice pod vedením USA, která speciálně vznikla s cílem zlomit vojenskou moc islamistů. Proti zapojení do války probíhaly ve čtvrtek v Ankaře protesty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.