Lidovky.cz

Nacionalismus slaví v Bosně úspěch, volby mu přinesly vítězství

Evropa

  13:00
SARAJEVO - Nedělním volbám nového tříčlenného předsednictví Bosny a Hercegoviny dominovali nacionalisté. Vyplývá to podle agentury Reuters z předběžných výsledků hlasování.

Předseda Strany demokratické akce (SDA) Bakir Izetbegović. foto: Reuters

Výsledek voleb odráží faktické rozdělení Bosny, která se od války v devadesátých letech nadále utápí v odstředivých nacionalistických tendencích, čímž trpí fungování země a její ekonomiky.

Předseda Strany demokratické akce (SDA) Bakir Izetbegović.
Prezident Republiky srbské Milorad Dodik (vpravo) se zdraví se svým příznivcem.
Příznivci Strany demokratické akce (SDA) Barika Izetbegoviće.
Volební plakáty v Sarajevu.

Jednota proti separatismu

Podle předběžných neúplných výsledků, které kolem půlnoci oznámila ústřední volební komise, vedou volby do předsednictva tři kandidáti: za Bosňáky Bakir Izetbegović, který je zastáncem silného a jednotného státu, za Chorvaty Dragan Čović, který v kampani sliboval vytvoření chorvatského útvaru v Bosně, a za Srby zastánkyně národnostního rozdělení země Željka Cvijanovičová.

PSALI JSME:

Vítězství Cvijanovičové ale ještě jisté není, protože v srbské části Bosny byly do půlnoci sečteny hlasy jen z 52 procent volebních středisek. Navíc její náskok před druhým Mladenem Ivaničem je jen malý.

Kolektivní hlavu státu mohou podle ústavy tvořit jen zástupci konstitutivních národů - Bosňáků (dříve Muslimů), Chorvatů a Srbů. Evropská unie se snažila přimět bosenské politiky ke změně tohoto klíče, který je diskriminační vůči zástupcům jiných národů, ale dosud marně.

ROZDĚLENÁ BOSNA

„Dnešní Bosna a Hercegovina(BiH) je zemí tří konstitutivních národů: Bosňáků,Srbů a ChorvatůDaytonskou mírovou dohodou z roku 1995 je formálně rozdělena na dvě entity: Federaci Bosny a Hercegoviny, v níž mají absolutní většinu Bosňáci a Chorvaté, a Republiku srbskou, kde drtivě převažují Srbové. Jakýmsi spojníkem je kondominium Brčko, které má svůj vlastní status.

Z takového politicko-správního rozdělení plyne zásadní problém:extrémní decentralizace. Hlavou země je Předsednictvo Bosny a Hercegoviny, které tvoří tři prezidenti (Bosňák, Srb a Chorvat), Federace Bosny a Hercegoviny je rozdělena na deset kantonů a každý má vlastní vládu, premiéra a ministerstva... Celkově v Bosně existuje nějakých 150 ministerstev a další stovky správních funkcionářů. Přebujelá administrativa stojí zemi až polovinu HDP,“ popsal v rozhovoru pro Lidovky.cz historik a odborník na poválečnou Bosnu Ondřej Žíla. (více zde: Sčítání lidu v Bosně: nutný mezník, který hrozí eskalací napětí)

Nový parlament

V neděli se v zemi konaly všeobecné volby, takže občané rovněž volili novou dolní komoru celostátního parlamentu, parlamenty Republiky srbské (RS) a bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBAH) a také místní zastupitelstva. V RS se navíc volil prezident a ve FBaH orgány deseti kantonů. Volební místnosti se uzavřely v sedm hodin večer.

Ústřední volební komise podle serveru listu Nezavisne novine v noci sdělila, že „prakticky úplné“ výsledky na všech úrovních by měly být oznámeny ještě v pondělí ve 14:00 SELČ. Hlasovat přišlo 54,14 procenta voličů.

ČTĚTE TAKÉ:

Současná premiérka Republiky srbské Cvijanovičová založila svou kampaň na slibech, že se oblast oddělí od Bosny a že pro to má podporu Ruska. Její oponenti se spíše zaměřovali na boj s chudobou a korupcí. I ve federaci řeší různé národnostní spory, především část chorvatských politiků by chtěla i pro svůj národ autonomní útvar, jako mají Srbové. Před volbami se ale v této části země spíše soustředili na ekonomická témata. Bosnu trápí 44procentní nezaměstnanost.

Únorové protivládní bouře v Bosně:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.