Lidovky.cz

Mexické drogové kartely páchají horší zvěrstva než Islámský stát

Afghánistán

  6:30
Islámský stát na sebe upozornil usekáváním hlav, zaváděním sexuálního otroctví a dalšími nelidskými praktikami. Vlády z celého světa se zapojují do náletů proti jeho bojovníkům, zapomíná se však na to, že mexické drogové kartely používají stejné, ne-li horší metody a honosné vily jejich bossů nikdo nebombarduje. Přitom jsou například americkým hranicím mnohem blíž než vzdálený pouštní chalífát.

Zatýkání Joaquína „Prcka“ Guzmána, ve své době nejhledanějšího drogového bosse světa. foto: Reuters

Podle zprávy OSN zemřelo v Iráku během tohoto roku již téměř 9 000 civilistů. Ačkoli se jedná o hrozivé číslo, statistika z Mexika je mnohem horší: jen za rok 2013 zavraždily tamní drogové kartely přes 16 000 lidí a dalších 60 000 mezi lety 2006 - 2012. Uvedená čísla jsou navíc oficiální statistiky, mnoho vražd není vůbec nahlášeno, případně jsou klasifikována jako zmizení.

Musa al-Gharbí z arizonské univerzity uvedl pro stanici Al-Jazeeru, že kartely používají podobné postupy jako islamisté. Ročně useknou jejich členové hlavy stovkám obětí, navíc mají ve zvyku těla obětí nejrůznějším způsobem zohavovat, aby tak vyvolávali hrůzu mezi veřejností. Známé jsou případy vystavených zmrzačených těl, mnohdy celých hromad. V roce 2010 dokonce jednu oběť nejprve umučili, poté rozřezali, upekli a dost možná snědli. Zkraje roku 2014 se objevila zpráva, že jeden z kartelů - Templářští rytíři - nutil nové členy jako iniciační rituál jíst srdce unesených a zabitých dětí.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Dětská prostituce, masakry studentů

Časté jsou únosy dětí, které jsou pak nuceny k prostituci, pašování drog nebo jsou cvičeny na zabijáky. Mnohdy je však kartely rovnou zabíjejí a jejich orgány prodávají na černém trhu. Odhaduje se, že desetitisíce mexických žen jsou v současnosti drženy jako sexuální rukojmí.

Vigilantes, domobrana města Michoacánu, která pomáhá tamní policii v boji proti kartelu Templářských rytířů.

Kdo se rozhodne proti kartelům vystoupit, podepisuje si téměř jistý rozsudek smrti. V září tohoto roku se ve městě Iguala odehrál masakr 43 studentů, kteří proti drogovým gangům protestovali. Vyvstaly i spekulace o tom, že do hromadné vraždy byla zapletena i místní policie.

Foleyho paradox

Od roku 2006 bylo také zavražděno 57 novinářů. Islámský stát zatím popravil „jen“ dva, nicméně jejich jména zná - narozdíl od zmíněných sedmapadesáti - celý svět. Kartely přitom stejně jako IS vystavují fotografie mrtvých a zohavených těl na internetu.

K TÉMATU:

Spojené státy, které stojí v čele současné koalice proti IS, mají přitom mnohem větší problém s mexickými kartely než islámskými extremisty. Za poslední roky zemřely v Mexiku stovky Američanů a americké konzuláty se pravidelně stávají terčem útoků.

Násilí na americké půdě

Násilí se navíc přelévá i přes hranice, jen mezi léty 2006 až 2010 bylo ve spojitosti s drogovou zločinností na americké půdě zabito téměř 6000 lidí, což je více než padlo amerických vojáků během misí v Afghánistánů nebo Iráku. Kartely navíc ovládají více než 80% obchodu s drogami a jsou precizně organizované.

ZVĚRSTVA ISLAMISTŮ:

S islamisty sdílejí i koncept mučednictví a mnohdy i určitý náboženský fanatismus, v tomto případě glorifikace smrti. Některým navíc nejde primárně o peníze, ale o svržení „světového řádu“ v čele s USA.

Americká i mexická vláda podnikají proti kartelům časté zátahy a v poslední době se podařilo pozatýkat množství drogových bossů. Podle Musy al-Gharbího však problém spočívá v tom, že zvěrstva páchaná IS jsou mnohými považována za unikátní a vycházející z muslimské víry. Zapomíná se přitom na to, že stejné věci se dějí pár kilometrů od amerických hranic - a to navíc ve státě s druhou největší křesťanskou komunitou na světě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.