Lidovky.cz

V USA kvůli strachu z eboly šikanují děti a dospělé vyhazují z práce

USA

  7:00
„Jsem Liberijka, ne virus,“ říká Američanka liberijského původu ve videu na Youtube, které poukazuje na diskriminaci Afričanů žijících v USA. Strach z eboly totiž mnoho Američanů dovedl k myšlence, že kdokoli, kdo pochází z Afriky, je potenciální přenašeč nebo rovnou nakažený. Stigmatizace postihuje děti i dospělé, často ústí v šikanu nebo vyhazov z práce.

Plakát varující před ebolou v nigerijském Lagosu. Slogan hlásá „netřeste si rukama!“, ebola přitom přenáší primárně tělesnými tekutinami. foto: Reuters

„Nejsme všichni nakažení. Je špatné stigmatizovat a odsuzovat celý národ jen na základě původu,“ tvrdí Shoana Solomon z newyorského Staten Islandu. Její devítiletá dcera totiž přišla ze školy s tím, že podle svých spolužáků má určitě ebolu, když pochází z Libérie.

Její případ není zdaleka ojedinělý, což dokazuje i vznik hashtagu #IamALiberianNotAVirus, který se šíří Twitterem. Z celého New Yorku přicházejí zprávy o šikaně dětí i dospělých, kteří jsou pro svůj původ některými automaticky považováni za nakažené. Množí se i případy, kdy byli lidé vyhozeni z práce na základě zcela nepodložených podezření.

K TÉMATU:

Nepodají vám ruku, nepojedou s vámi výtahem

V newyorském Staten Islandu se nachází největší komunita Liberijců mimo Afriku, přezdívaná „Little Liberia“. Tamní obyvatelé se s diskriminací setkávají nejčastěji. Jeden z nich, Charles Roberts, řekl pro ABC7 Eyewitness: „Když řeknete, že jste z Libérie, otočí se k vám zády.“

V newyorské „malé Libérii“ se děti baví stejně jako kdekoli jinde.

Christopher Blake, newyorský prodavač oděvů původem ze Sierra Leone, dodal, že už si odvykl i na podávání rukou: „Kamarád zrovna přišel z práce. Dříve jsme si podávali ruku, ale teď si akorát ťukneme lokty. Zvykli jsme si, že když natáhneme ruku, nikdo nám s ní nepotřese.“

Oretha Bestman-Yates z Asociace liberijské komunity ve Staten Islandu pro PBS uvedla, že lidé například odmítají s Afričany sdílet stejný výtah. „Je to jen proto, že jste z Afriky. Stačí jim slyšet akcent.“ Její syn prý jednoho dne přišel domů s tím, že chce být jen Američan a ne liberijský Američan. Když se ho zeptala na důvod, odpověděl, že ho za to děti ve škole šikanují.

Bestman-Yates má navíc kvůli svému původu i problémy v práci. Přestože doložila lékařské vyšetření, které nakažení ebolou spolehlivě vyvrací, zaměstnavatel ji odmítá. „Šéf mi řekl, že z administrativních důvodů nesmím do práce. Což je problém, protože naše rodiny v Libérii na nás ekonomicky spoléhají. Vláda nefunguje, školy jsou zavřené a nikde tam neseženete práci,“ dodává.

Ebola v Česku:

Ve městě probíhají vzdělávací přednášky, které mají zklidnit vášně a zdůraznit, že ne každý Liberijec je potenciální přenašeč eboly. „Snažíme se jim (obyvatelům města - pozn.) pomoci. Poskytujeme jim informace o tom, jak se chovat, pokud by se někdo v jejich okolí nakazil,“ řekl Jay Varma, lékař a zástupce newyorské zdravotnické organizace.

Výzvy ke klidu i hrozivé předpovědi

Billboard upozorňující na nebezpečí eboly v Guineji.

Panika a zvěsti se mezi Američany začaly šířit poté, co v texaské nemocnici zemřel na ebolu první Američan, Thomas Duncan, a dvě ošetřující sestry se nemocí nakazily. V důsledku toho se ozývaly i hlasy vyzývající ke zrušení všech letů mezi USA a postiženými regiony.

Americký prezident Barack Obama ale vyzval ke klidu a rušení letů odmítl. Na amerických letištích byly zavedeny pouze kontroly cestujících. Pod palbu kritiky se dostala i Světová zdravotnická organizace, která podle mnohých kritických hlasů nezareagovala dostatečně rychle a umožnila tak viru zdevastovat západ Afriky. Podle odhadů Světové banky se mohou ekonomické škody vyšplhat až na 32 miliard dolarů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.