Lidovky.cz

Zástupce ‚Novoruska‘ v Bratislavě: Jsme samozvanci bez právního zakotvení

Evropa

  18:00
BRATISLAVA - Na Slovensku bylo v uplynulých dnech otevřeno „zastupitelství“ nikým neuznané Doněcké a Luhanské lidové republiky. Stojí za ním Marián Farkaš, bývalý poslanec Federálního shromáždění, v současnosti předseda slovensko-čínské obchodní komory Sinaco. Pro server Lidovky.cz přirovnal proruské separatisty k Čechům a Slovákům a naznačil, že pozorovatelé voleb z řad neonacistů ho nezajímají.

Marián Farkaš. foto: www.chinese4.euReprofoto

Lidovky.cz: Co přesně vaše zastupitelství v Bratislavě dělá?
Hlavní náplní naší práce je pomoc lidem Novoruska. Média si tento pojem spojují s Doněckou a Luhanskou republikou, které ani Slovenská republika ani Evropská unie neuznávají. My ale zastupujeme Novorusko jako historicky daný region, kde se momentálně odehrává válečný konflikt a jeho obyvatelé jsou zabíjeni.

Lidovky.cz: To jsou obecně známé věci, ale co konkrétně pro ně děláte vy jako organizace?
Sbíráme humanitární pomoc, kterou jsme už několikrát doručili na území Novoruska. Probíhá i jiná pomoc, vyřizujeme různé formality... naše zastupitelstvo není třeba chápat z pohledu mezinárodního práva, protože tam je třeba nejdřív navázat diplomatické styky. My pracujeme z pohledu humanitárního práva.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Odkud získáváte onu humanitární podporu?
Tady na Slovensku i v Čechách, kde je také mnoho spolupracujících lidí, je naštěstí dost těch, kteří nejsou lhostejní k utrpení druhých a k rozvíjejícímu se fašismu na západní Ukrajině. Na Novorusko se nahlíží jako na narušitele Ukrajiny, přitom i Listina základních lidských práv a svobod zaručuje národu právo na sebeurčení (slovenská Ústava považuje právo národa na sebeurčení za přirozené, v české taková formulace není - pozn. red.). Obyvatelé Novoruska jsou přirovnávaní k separatistům, ale potom jsou i všichni Češi a Slováci separatisté. Kromě humanitární pomoci proto pomáháme ještě tomu, aby se lidé na Slovensku na ukrajinský konflikt dívali takto. 

Lidovky.cz: Jak se na vaši činnosti dívají zastupitelé takzvaných „lidových republik“ v Doněcku a Luhansku? Jste s nimi v kontaktu?
Jsme s nimi v kontaktu. Naše pomoc končí u oficiální ruské organizace se sídlem v Rostovu na Donu, jde o humanitární batalion Novorossia (jde o útvar domobrany, který koordinuje humanitární konvoje - pozn. red.). To oni distribuují naši pomoc dále do vnitrozemí Ukrajiny. Chtěli jsme těm lidem - i oficiálním zástupcům, ale hlavně lidem - dát pocit, že někde daleko na ně někdo myslí. Oficiální představitelé nám děkovali. Řekli jsme jim, že když oni jsou z pohledu Slovenské republiky samozvaní, tak my si taky uděláme samozvané zastupitelstvo. Od našeho založení spolupracujeme s oficiálními představiteli a šíříme jejich názory. 

Lidovky.cz: Jakým způsobem tuto činnosti financujete?
Všechno je to na dobrovolnické bázi aktivistů, kteří poskytují svůj čas i finance. I já jsem do této činnosti investoval čas a prostředky, ale děláme hlavně sbírky organizované aktivisty, takže vlastně téměř žádné náklady nemáme. Přispívají nám lidé i firmy. Z firem hlavně ty, které mají s touto oblastí dlouholeté styky.

Separatista vyvěšuje v Doněcku vlajku Novoruska.

Lidovky.cz: Můžete řádově přiblížit velikost těchto sbírek?
V předešlé sbírce se vybralo asi 28 000 euro a humanitární pomoc v hodnotě 80 000 euro. Jelikož jsou v oblasti katolíci i pravoslavní, plánujeme příští sbírku tak, abychom stihli jak katolické Vánoce, tak pravoslavný Nový rok. 

Lidovky.cz: Označujete ukrajinskou vládu jako fašistickou juntu, jako nelegitimní vládu. Tuto linii už opustila i Moskva. Necítíte se v této pozici trochu osamocení?
Já se na to dívám jako občan, nedívám se na to z geopolitického hlediska. U voleb v nově vznikajících republikách byla osmdesátiprocentní účast a lidé byli rádi. Tyto volby jsme my, Evropané, neuznali. Zato jsme uznali ukrajinské volby, ve kterých pětina státu ani neměla možnost volit. Ty by měly být z pohledu vnitrostátního práva chápány jako nelegitimní. 

Lidovky.cz: Spolupracujete nějak i s Ruskem?
My jen odevzdáváme humanitární pomoc do centrálních ruských humanitárních skladů oficiální ruské organizace Pomoc pro Donbas. Jinak bychom ji nebyli schopni doručit, protože příjemce z hlediska mezinárodního práva de facto neexistuje. 

Lidovky.cz: Co si myslíte o tom, že pozorovatelská komise u voleb v „lidových republikách“ sestávala ze značné části z otevřených neonacistů nebo lidí, kteří například usilují o vytvoření „seznamu Židů“ a označují je za hrozbu pro zemi, nebo mluví o válečných uprchlících jako o „divoších“ nebo „odpudivých primátech“? 
My jsme se i z tohoto důvodu raději voleb jako pozorovatelé nezúčastnili, protože nechceme zasahovat do vnitřních záležitostí cizích států ani jako občané, ani jako organizace. Ale z mého lidského hlediska - a nejen mého - je kyjevská junta zkrátka fašistická, když se podíváte, co se tam dostalo za strany. Oni oficiálně hlásí, že Ukrajina se připravuje na vyhlášení třetí světové války... to se nedá nepřehlédnout.

Lidovky.cz: Dobře, ale vám nevadí paradoxní situace, že zástupci separatistů označují Kyjev jako fašistickou juntu a na jejich volby potom dohlížejí neonacisté a další extremisté?
Je to suverénní stát a jakákoli eskalace konfliktu by byla kontraproduktivní. Hlavně to nejsou žádní proruští separatisté, to jsou Rusové. Národnostní menšina. Oni nemají tendence se připojit k Rusku, chtěli jen samostatné vedení. 

Lidovky.cz: Co tedy vlastně považujete za Novorusko? 
Novorusko je z našeho pohledu mnohem větší region než jen Luhansk a Doněck. Ze stran Luhanské a Doněcké republiky navíc není žádný pokus prezentovat své názory jako názory Novoruska. Je to něco jako Visegrádská čtyřka. Mimochodem, v Česku už taky vzniká zastupitelství Novoruska. Komunikovali s námi a ptali se nás na podrobnosti, ale my jsme jim vlastně jen řekli, že nemáme žádnou právní formu, protože žádnou nepotřebujeme. Je to čistě občanská aktivita. 

Lidovky.cz: Jak dlouho plánujete ve své činnosti pokračovat?
Jak dlouho bude třeba. 

Lidovky.cz: Takže čekáte na nějaké dlouhodobější příměří?
Kéž by bylo. Na Ukrajině bojují různé soukromé bataliony... my bychom byli rádi, aby se to nešířilo někam dál. Protože je to opravdu velmi blízko, za našimi dveřmi. To je jedno, jestli je to momentálně na Ukrajině nebo v Jugoslávii. Nejradši bychom byli, kdyby tam už byl klid - ať už tam vznikne Novorusko, Ukrajinská federace nebo cokoli... ať už to dopadne jakkoli, hlavně ať to skončí mírovou cestou. My se tam angažujeme i proto, že kdyby se něco podobného stalo u nás, budeme doufat, že oni zase na oplátku pomůžou nám.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.