Lidovky.cz

Obama: Boj proti Islámskému státu vstupuje do nové, útočné fáze

USA

  22:51
WASHINGTON - Rozhodnutí Spojených států vyslat dalších 1500 vojenských poradců do Iráku představuje začátek nové fáze v boji proti radikálům z Islámskému státu. Uvedl to v neděli americký prezident Barack Obama. Zároveň zdůraznil, že tento krok není známkou selhání jeho strategie v regionu.

Prezident USA Barack Obama odpovídá reportérům na tiskovce v Bílém domě foto: Reuters

Zvýšení počtu poradců podle prezidenta signalizuje přechod od obranné strategie k útočné. „Namísto pouhé snahy o zastavení postupu IS se nyní nacházíme v pozici, ze které můžeme zahájit útok,“ řekl Obama v rozhovoru, který v neděli odvysílala televize CBS. „Vzdušné údery byly velmi účinné při snižování bojeschopnosti a zpomalování postupu IS. Nyní potřebujeme pozemní jednotky, a to irácké pozemní jednotky, které je (IS) mohou začít tlačit zpátky,“ dodal.

Válka vyhnala statisíce do utečeneckých táborů. Na fotce si uprchlíci poblíž...
Kobani po dopadu bomb.
Pevnost Aleppo, kterou ovládají síly loajální syrsému prezidentovi Asadovi.
Minaret zahalený dýmem, stoupajícím z ulic Kobani. Pohled z kopce nedaleko...

Bílý dům oznámil rozhodnutí vyslat do Iráku dalších 1500 vojáků v pátek. Doposud v zemi působilo zhruba 1400 amerických vojenských poradců. Podle Obamy se poradci budou i nadále vyhýbat bojovým akcím. Jejich úkolem je trénovat irácké vojáky a pomáhat jim se strategií a logistikou při pozemním boji s IS. Spojené státy irácké armádě při tomto boji poskytnou rovněž leteckou podporu.

ČTĚTE TAKÉ:

Obama nevyloučil, že do oblasti pošle ještě další jednotky. Dodal však, že jeho vojenští velitelé věří, že časem bude naopak zapotřebí méně amerických vojáků, protože se do výcviku a podpory irácké armády zapojí rovněž spojenci USA.

Obama se stal terčem kritiky ze strany některých republikánů, protože v roce 2012 stáhl bojové jednotky z Iráku a ponechal zemi na pospas chaosu a sektářského násilí, připomněla agentura Reuters. Toho využil Islámský stát, kterému se pak podařilo získat kontrolu nad značnou částí severu země.

Zákonodárci z řad republikánů i demokratů podle Reuters v nedělním televizním zpravodajství uvedli, že v podobných rozhodnutích, jako bylo zvýšení počtu vojenských poradců v Iráku, by měl mít slovo Kongres. „Domnívám se, že se dostaneme do bodu, kdy budeme debatovat o zplnomocnění k použití vojenské síly,“ uvedl republikánský senátor John Thune.

Podle demokratického senátora Chrise Murphyho budou zákonodárci požadovat záruky, že irácká vláda tentokrát dokáže dosažený vojenský postup udržet. „Během desetiletí jsme v Iráku měli statisíce vojáků, kteří se snažili vycvičit irácké ozbrojené složky. Ty však v období týdnů převálcovala relativně neorganizovaná síla,“ uvedl Murphy v pořadu televize CNN. „Chci zajistit, aby to byla realistická mise,“ dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.