Lidovky.cz

Albánský premiér ‚provokoval‘ v Bělehradě: Nezávislé Kosovo je realita

Svět

  15:42aktualizováno  15:58
BĚLEHRAD - Albánský premiér Edi Rama po pondělním jednání se srbským partnerem Aleksandarem Vučičem vyzval Bělehrad k uznání Kosova, které bylo po staletí součástí Srbska, takové uznání ale Bělehrad důrazně odmítá. Předseda srbské vlády Ramovo vyjádření podle agentury Reuters na napjaté tiskové konferenci označil za provokaci.

Albánský premiér Edi Rama (vlevo) po jednání se srbským partnerem Aleksandarem Vučičem (vpravo) vyzval Bělehrad k uznání Kosova, které bylo po staletí součástí Srbska, takové uznání ale Bělehrad důrazně odmítá. foto: Lidovky.cz - Magdalena SlezákováReuters

Očekávaná návštěva tak očividně nenaplní naději na zlepšení srbsko-albánských vztahů, které do ní byly vkládány, spíš naopak.

Napětí před novináři

„Máme dva zcela odlišné postoje ke Kosovu, ale realita je jen jedna a je nezměnitelná. Nezávislé Kosovo je nepopiratelná regionální a evropská realita a musí být respektována,“ prohlásil albánský premiér při společném vystoupení před novináři, které v přímém přenosu vysílaly televize.

Viditelně popuzený Vučić na to reagoval slovy, že neočekával takovou provokaci. „Podle ústavy je Kosovo Srbsko a já jsem povinen říci, že nikdo nesmí Srbsko ponižovat,“ prohlásil. Zdůraznil přitom, že téma Kosova nebylo na oficiálním pořadu rozhovorů.

„Je mi to líto, ale taková je realita, kterou mnozí uznávají,“ odpověděl Rama. Čím dříve to uznáte, tím dříve se můžeme hnout kupředu,“ dodal.

Premiéři Rama (vlevo) a Vučić na společné tiskové konferenci.
Albánský premiér Edi Rama (uprostřed) vyzval v Bělehradě srbskou vládu k uznání...
Srbský premiér Aleksandar Vučić (vpravo) s albánským premiérem Edi Ramou...
Premiér Albánie Edi Rama.

Podle Vučiče ale Srbsko nikdy neuzná Kosovo, které v roce 2008 jednostranné vyhlásilo nezávislost na Bělehradu.

Historická návštěva

Ramova cesta je ve vztazích obou zemí historická - jde o první návštěvu vrcholného albánského činitele v Bělehradě po 68 letech. Na základě dřívějších prohlášení se očekávalo, že potvrdí náznaky zlepšování ovzduší mezi Bělehradem a Tiranou. Incident během kvalifikačního utkání mistrovství Evropy v kopané, hraného 14. října v srbské metropoli, ale příjezd Ramy do Srbska málem zcela zhatil. Nakonec se cesta o tři týdny odložila.

K TÉMATU:

K pozitivnímu výsledku pobytu předsedy albánské vlády v Srbsku nepochybně nepřispěje ani jeho návštěva v jihosrbském Preševu, plánovaná na úterý. Rama se tam chce setkat s tamními představiteli albánské komunity, která touží po připojení ke Kosovu. Otázka je, zda se tato cesta uskuteční.

Aféra EULEX

V samotném Kosovu je zatím velkým tématem údajná korupce v řadách  justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu (EULEX). Evropská unie, její diplomaté i nová vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová se v posledních dnech snaží vyřešit gradující pozdvižení okolo evropské operace, jejímž cílem je podpora vlády práva v Kosovu.

Britská prokurátorka Maria Bamiehová.

Podezření z korupce má podle Mogheriniové vyšetřit „nezávislý a zkušený“ právní expert. Britská žalobkyně Maria Bamiehová, která na problémy mise veřejně poukázala a kvůli úniku citlivých informací byla následně suspendována, se domnívá, že tohoto odborníka by měl vybírat někdo mimo diplomatickou službu EU. Bamiehová v rozhovoru se zpravodajem ČTK rovněž zopakovala svá podezření vůči hlavní žalobkyni mise Jaroslavě Novotné z Česka.

VÍCE ZDE:

Bamiehová už v roce 2012 žádala o vyšetřování Novotné a bývalého hlavního soudce EULEX, Itala Francesca Florita, kteří podle ní ovlivňovali vyšetřování kauz a měli také brát úplatky. Nic se však prý tehdy nevyšetřilo, prověrku měla právě Novotná blokovat. Britka svá tvrzení dokládá především záznamy telefonních odposlechů. Na její podezření nyní v sérii článků poukázal kosovský list Koha Ditore. Novotná sama nařčení odmítá a pro server Lidovky.cz nedávno uvedla, že s obviněnými se kvůli trestním věcem nestýkala a kauzy nijak neovlivňovala.

Britská žalobkyně doufá, že situace okolo EULEX, která existuje od roku 2009, beznadějná stále ještě není. „Je tam mnoho dobrých a tvrdě pracujících kolegů,“ řekla o misi, v níž nyní pracuje asi 2000 lidí. Doufá však, že z výsledků prověrky si evropská diplomatická služba i EULEX vezmou důkladné ponaučení, že přijde skutečná změna a s ní také odpovědnost.

„Každý má právo na to být pokládán za nevinného, pokud mu není prokázán opak. Ale podezření proti ní jsou podložena silnými fakty,“ řekla ČTK Bamiehová. „Nevím, jestli brala peníze, jestli byla naivní nebo jestli byla hloupá. Nevím, to jsou věci pro vyšetřování. Ale EULEX to dodnes nikdy nevyšetřoval,“ dodala.

Nebezpečný skandál

Nynější vedení mise ale zdůrazňuje, že obvinění jsou pečlivě prošetřována. „Chtěl bych zdůraznit vážnost, s jakou se věci věnujeme,“ řekl v Prištině minulý čtvrtek novinářům šéf EULEX Gabriele Meuci. Oznámil také částečné omezení imunity jednoho z členů mise tak, aby se případem mohly zabývat i kosovské úřady.

„Eulex go home“ - výmluvné graffiti na zdi domu v srbské části Kosovské...

Nevratné poškození reputace mise s mandátem do roku 2016 pokládají diplomaté v Bruselu za největší nebezpečí v nynější situaci, kdy v samotném Kosovu není působení EULEX vnímáno jako příliš úspěšné.

Věc zajímá i poslance Evropského parlamentu, v pondělí o ní jednal se zástupci evropské diplomatické služby za zavřenými dveřmi jeho zahraniční výbor. Europoslanci pak v dopise napsali Mogherniniové, že její podřízení nebyli schopni na některé otázky odpovědět, a vyzvali ji, aby tak co nejrychleji učinila ona sama. „Role mise v Kosovu je bojovat s korupcí, a tak by měla jít příkladem,“ stojí v dopise.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.