Lidovky.cz

Sankce Rusku škodí. Postihují však i Západ, prohlásil Medveděv

Svět

  11:19aktualizováno  13:15
MOSKVA/NEIPYIJTU - Dmitrij Medveděv potvrdil, že protiruské sankce uvalené Západem kvůli ukrajinské krizi mají na Rusko dopad, ale zdůraznil, že postihují i země, které je přijaly. Pro zlepšení vztahů je podle ruského premiéra nutné sankce zrušit.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv. foto: Reuters

Medveděv se tak vyjádřil u příležitosti summitu východoasijských zemí  v barmské metropoli Neipyijtu, kterého se účastní mimo jiné i prezident USA Barack Obama, připomněla agentura TASS.

Osobní setkání s Obamou

Dmitrij Medveděv (vpravo) a Barack Obama v Barmě.

Oba politici se podle agentur krátce setkali ve středu při slavnostní večeři, kterou před zahájením vrcholné schůzky pro její účastníky uspořádal hostitel, barmský prezident Thein Sein. TASS napsal, že Medveděv setkání označil za osobní. „O žádný plnohodnotný rozhovor nešlo,“ uvedl a dodal, že Obamu zná dlouho a má s ním nadále dobré osobní vztahy.

Pokud jde o vztahy mezi Ruskem a USA, které ochladly kvůli ukrajinské krizi, první krok podle premiéra musejí udělat Spojené státy. „K překonání nynějších problémů je prostě nutné zříci se sankcí, je nutné převést vztahy na pracovní úroveň, vrátit se k normálním, klidným a produktivním rozhovorům. Pak se vše stabilizuje,“ citovala agentura Medveděva.

Podle jeho slov protiruské sankce zásadní vliv na mezinárodní vztahy nemají. Dříve či později skončí a vztahy se vrátí přinejmenším na svou původní úroveň.

‚Mohou za to oni‘

K TÉMATU:

Kdy by mohly sankce a s nimi i ruské odvetné kroky skončit, Medveděv neodhaduje. Čím dříve to ale bude, tím lépe. „Co se chystají udělat, nevím. Oni to všechno vymysleli, zavinili bolest hlavy sobě i nám - samozřejmě některé konkrétní problémy způsobili,“ řekl.

Přiznal přitom, že i ruská protiopatření mají pro samotné Rusko nepříjemné dopady, protože „momentálně nemůžeme nahradit celý segment, kterého se týkají“. Nicméně pozitivní na druhé straně prý je, že se v prodeji objeví více domácích produktů.

Návrh sankcí EU proti Rusku, září 2014
Návrh sankcí EU proti Rusku, září 2014
Návrh sankcí EU proti Rusku, září 2014
Jak to provedeme? Ruský premiér Dmitrij Medveděv s ministrem dopravy Maximem...

Moskva vyhlásila v reakci na západní sankce roční embargo na dovoz různých potravin ze zemí, které předtím zavedly sankce proti Rusku. Jde o USA, Evropskou unii, Kanadu, Austrálii a Norsko. Zákaz se týká ryb, masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Tato ruská protiopatření, nikoli sankce, jak zdůraznil Medveděv, mohou být odvolána dříve než za rok, ale také mohou být prodloužena.

ČTĚTE TAKÉ:

Obama: Demokratický proces v Barmě zpomaluje

Americký prezident Barack Obama se v Neipyijto vyjádřil k stávající situaci v Barmě. „Barma je pořád na začátku dlouhé a složité cesty obnovy a míru,“ uvedl šéf Bílého domu před příletem na summit v rozhovoru s listem Irrawaddy. V některých oblastech bylo dosaženo pokroku, včetně „propuštění dalších politických vězňů, procesu ústavních reforem a dohod o příměří“ v konfliktech s etnickými menšinami žijícími na barmském území.

K TÉMATU:

Demokratický proces ale nepostupuje tak rychle, jak mnozí doufali, když se po volbách v listopadu 2010 ujala moci civilní vláda, dodal Obama. Připomněl přitom omezení, kterým čelí propuštění političtí vězni, zatýkání novinářů a pokračující neutěšenou situaci muslimské menšiny Rohingů, kteří uprchli ze svých domovů v Arakanském státě po tamních střetech s většinovými buddhisty.

„Ačkoli v politické a hospodářské oblasti bylo dosaženo jistého pokroku, v dalších oblastech došlo ke zpomalení reforem,“ podotkl Obama.

Diskriminovaní Rohingové

  • Bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes Barmu vyzval, aby navrhla nový plán, který by umožnil příslušníkům etnika Rohingů stát se v Barmě právoplatnými občany. Většina z 1,1 milionu Rohingů nemá žádné státní občanství a v Arakanském státě čelí útlaku. Téměř 140 000 Rohingů opustilo domovy po krvavých střetech s buddhisty v roce 2012.
  • V Barmě jsou Rohingové stále považováni za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše, přestože mnozí příslušníci tohoto etnika žijí na území Barmy již několik staletí. Rhodes dnes zdůraznil, že by Barma měla upustit od záměru, který předpokládá umístění Rohingů do internačních táborů, pokud odmítnou označovat se za Bengálce - tedy za imigranty z Bangladéše. Plán na zřízení internačních táborů porušuje lidská práva a maří proces reforem v Barmě, podotkl Rhodes.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.