Lidovky.cz

Kreml: Ukrajina nesmí vstoupit do NATO. Chceme stoprocentní záruky

USA

  10:36
LONDÝN/BRUSEL - Rusko chce získat stoprocentní záruku toho, že nikdo neuvažuje o členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. V rozhovoru pro britskou BBC to prohlásil Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Žádné takové záruky ale podle něj Moskva nedostala. A zřejmě ani nedostane, jak vyplývá ze středeční reakce aliance.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: APReuters

„Chtěli bychom slyšet stoprocentní garanci toho, že nikdo nebude přemýšlet o začlenění Ukrajiny do NATO,“ řekl Peskov. „Chceme slyšet, že aliance se přestane přibližovat k ruským hranicím, že skoncuje s pokusy porušit rovnováhu sil. Nic takového, bohužel, neslyšíme,“ poznamenal Peskov.

PSALI JSME:

Nereálný požadavek

A ani to Moskva neuslyší, ujistila ve středu večer v Bruselu podle agentury DPA mluvčí Severoatlantické aliance. NATO Rusku nezaručí, že nikdy Ukrajinu jako člena nepřijme, řekla. Zároveň dodala, že takový požadavek je nereálný a není v souladu s mezinárodními úmluvami, které podepsalo i Rusko. Moskva totiž jejich podpisem uznala, že každý stát má možnost sám rozhodnout o svých bezpečnostních smlouvách, a Kreml proto musí respektovat svrchovanost Ukrajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Účastníci summitu summitu G20 v Brisbane
Barack Obama na summitu G20 v Brisbane.
Ruský prezident Vladimir Putin na summitu G20.

Putin v úterý obvinil Spojené státy, že se snaží podmanit si Rusko. „V dějinách se to ale nikdy nikomu nepodařilo a nikomu se to ani nepodaří,“ zdůraznil šéf Kremlu.

Putin minulý týden čelil tlaku vedoucích západních politiků, zejména v australském Brisbane na víkendovém summitu skupiny nejvyspělejších ekonomik G20, kteří se ho snažili přimět ke změně politiky vůči Ukrajině. Putin ale naznačil, že jejich úsilí je marné.

VÍCE ZDE:

Obamův poradce chce vyzbrojit Ukrajinu

Ve Spojených státech se mezitím opět diskutuje o možnosti vyzbrojit Ukrajinu. Debatu rozvířil poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro otázky národní bezpečnosti Tony Blinken. Blinken by tak chtěl dosáhnout toho, aby si Rusko „dvakrát rozmyslelo“, zda dál destabilizovat sousední zemi, uvedla agentura AP.

Blinken, který by se měl stát - pokud ho potvrdí Senát - náměstkem ministra zahraničí Johna Kerryho, uvedl, že Rusko velmi vážně porušuje uzavřené dohody o tom, že se nebude vměšovat do občanské války na Ukrajině.

Podle něj byl USA měly uvažovat o posílení ukrajinské armády, jakožto o poselství Moskvě. Dodávku zbraní na Ukrajinu podporuje velká část amerického Kongresu v čele s republikánským senátorem Johnem McCainem. Obamova vláda se tomu ale zatím bránila.

ČTĚTE TAKÉ:

McCain při středeční debatě k knihovně amerického Kongresu, která byla věnována odkazu Václava Havla, mimo jiné kritizoval reakci Spojených států a Západu na dění na Ukrajině. Západní země by podle senátora měly Kyjevu dodávat přinejmenším zbraně a podrobné zpravodajské informace.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.