Lidovky.cz

Do USA se vrátily masové protesty. Policisté zatkli desítky lidí

USA

  7:47
NEW YORK - Další masové protesty v souvislosti se smrtí neozbrojeného černocha rukou bělošského policisty propukly ve čtvrtek místního času v New Yorku a několika dalších městech po celých Spojených státech. Demonstranti kritizují rozhodnutí velké poroty neobvinit policistu, při jehož zatýkacím chvatu černoch Eric Garner zemřel.

Demonstranti s plakátem (volně přeloženo) „vězení pro policistu - vraha“ foto: Reuters

Případ dál prohloubil napětí mezi běloškou většinou a černoškou menšinou, které rozjitřil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu ve státě Missouri.

Kromě New Yorku, kde se sešlo několik tisíc lidí, se demonstruje také v hlavním městě Washingtonu, v Chicagu, Bostonu, Baltimoru či Minneapolisu. Protesty jsou podle televizní stanice CNN hlasité, ale pokojné. Lidé skandují poslední Garnerova slova: „Nemůžu dýchat!“ Někteří si lehají na zem a blokují dopravu na dolním Manhattanu. Policie už několik demonstrantů zatkla. Středeční protesty si vyžádaly přinejmenším 83 zatčení.

Newyorský starosta Bill de Blasio už oznámil, že místní policisté projdou školením, jehož cílem bude zlepšit vztahy mezi policií a menšinami. „Lidé musí vědět, že na černých životech a hnědých životech záleží stejně jako na bílých,“ uvedl starosta na tiskové konferenci s odkazem na jedno z hesel demonstrantů.

Nedovolený chvat jsem nepoužil, tvrdí policista

Garner, který byl podezřelý z nelegálního prodeje cigaret, se policistům při zatýkání 17. července bránil a byl přitlačen k zemi. Třiačtyřicetiletý zadržený, který byl obézní, trpěl astmatem a vysokým tlakem, si stěžoval, že nemůže dýchat. Poté ztratil vědomí a v nemocnici byl prohlášen za mrtvého. Celý incident zaznamenal na kameru náhodný kolemjdoucí. Obhajoba policisty dosud argumentovala, že za smrtí stálo především chatrné zdraví Garnera. Policie uvedla, že Garner se bránil zatčení. Policista Daniel Panteleo, který zákrok prováděl, odmítl, že by použil nedovolený chvat.

Americkou veřejnost již v listopadu rozdělil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu ve státě Missouri. Ani tam velká porota neobvinila bělošského policistu Darrena Wilsona, který zastřelil údajně v sebeobraně osmnáctiletého černocha. Při následných násilných demonstracích vzplanulo dvanáct budov a policie zatkla zhruba 100 lidí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.