Lidovky.cz

Rozpočet, zkoušky i choreografie. Islamistické popravy připomínají filmy

USA

  7:00
PRAHA - Islámský stát (IS) proslul prací s audiovizuálními záznamy brutálních činů, zvláště pak usekáváním hlav. Analytici nyní přišli s informacemi, jak takové video vzniká. Listopadová simultánní poprava 22 Syřanů prý mohla stát kolem dvou set tisíc dolarů, točila se na několik pokusů a měla dokonce i jistou choreografii.

Popravy Islámského státu. foto: Youtube.com

S koncepcí a výrobou videa někdo očividně strávil hodně času. Dvaadvacet klečících zajatců s dvaadvaceti popravčími za jejich zády natáčelo z různých úhlů několik kamer v HD rozlišení. Podle výzkumného týmu TRAC, který se soustřeďuje na terorismus, mohlo video stát více než dvě stě tisíc dolarů. Informaci přinesla CNN.

Díky změnám světla odborníci odhadli, že natáčení mohlo trvat 4-6 hodin. V některých částech záznamu je dokonce vidět, jak si spolu islamisté v pauzách mezi jednotlivými záběry povídají stejně jako třeba filmoví herci. Dva z nich měli na klopách profesionální připínací mikrofony.

Popravy Islámského státu

I poprava Stevena Sotloffa nebo Jamese Foleyho byla natáčená na několik kamer. Záznamy jejich „posledních slov“ tak mají i určitou základní střihovou skladbu.

Poprava Stevena Sotloffa. Celek.

Poprava Stevena Sotloffa. Polodetail.

Islamisté se zjevně vyznají i ve střihových technikách, z neznámých důvodů totiž tři popravčí z finálního záznamu vystřihli. Jsou vidět pouze v krátkých přechodových sekvencích. Měnilo se i pořadí a rozestavění všech zúčastněných.

Poprava Jamese Foleyho: „Úvodní titulky“
Poprava Jamese Foleyho: Celek s uvedením jména.
Muž, který se na videích Islámského státu s vraždami západních zajatců...
Poprava Jamese Foleyho: Polodetail

Islamista z Beatles

Národnostní složení radikálů je poměrně pestré. Jde nejen o Syřany, ale i občany Švýcarska, Austrálie, Spojených států nebo Německa.

ČTĚTE TAKÉ:

Patří k nim i jeden ze dvou maskovaných džihádistů, podle expertů zřejmě „dvojník“ Jihadi Johna, jak se přezdívá islamistovi s britským přízvukem, který na videích Islámského státu uřezává zajatcům hlavy (jméno dostal podle členství v teroristické buňce, která měla na starosti věznění západních rukojmí a komunikaci s jejich domovskými zeměmi. Rukojmí, kteří se ze zajetí dostali, totiž buňce kvůli anglickému akcentu jejích členů přezdívali „The Beatles“ - pozn. red.).

Dvojníkova role je podle expertů mást alianční jednotky, které po Jihadi Johnovi pátrají a snaží se ho zlikvidovat i leteckými nálety.

Propaganda IS se od jiných teroristických skupin liší svou profesionalitou a zacílením na západní publika. Z toho důvodu propagandistická videa, k nimž se řadí i popravy, koncipují jako svého druhu morbidní show. Právě Jihadi John stojí za většinou ideologických poselství namířených k Západu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.