Lidovky.cz

Nejkrvavější útok v dějinách Pákistánu: Taliban zmasakroval přes 130 dětí

USA

  9:20aktualizováno  18:08
PÉŠÁVAR - Nejméně 140 mrtvých, z toho 132 dětí. Úterní masakr ve škole v pákistánském Péšáváru, k němuž se přihlásilo hnutí Taliban, je dosud nejkrvavějším teroristický útokem v dějinách Pákistánu. Podle pákistánského listu Dawn pákistánské úřední zdroje uvádějí, že při osvobozovací operaci armády zahynulo "všech" sedm útočníků. Původně se hovořilo o šesti až devíti teroristech.

Při útoku na školu v Péšávaru zemřelo přes 100 lidí. K útoku se přihlásil Taliban. foto: APČTK

Premiér Naváz Šaríf vyhlásil třídenní státní smutek. Krveprolití odsoudily mimo jiné Evropská unie a USA. Dosud byl v Pákistánu podle AFP co do počtu obětí rekordní atentát v Karáčí z roku 2007, který byl namířen proti bývalé pákistánské premiérce Bénazír Bhuttové. Včetně ní tehdy zahynulo 139 lidí.

Žádní rukojmí. Chtěli zabíjet

Při úterním útoku utrpělo podle generálmajora Asíma Badžvy také 124 osob zranění, z toho 121 je dětí. Podle něj „teroristé začali střílet náhodně, když vstoupili do školy, takže neměli v úmyslu brát rukojmí.“ Útočníci byli všichni opásaní vestami s výbušninami. Střeliva a potravin měli na několik dní. Zatím není podle Badžvy jasné, kolik teroristů se během mnohahodinové operace samo vyhodilo do vzduchu a kolik jich bylo zabito bezpečnostními silami.

Matka jedné z obětí truchlí.
Pákistánci si na mobily fotí mrtvé studenty.
Nohy obětí svázané dohromady.
Záchranáři nezachraňují, už jen odnášejí rakve.

Badžva zdůraznil odhodlání armády pokračovat v boji proti terorismu. „Není větší příležitosti pro to, abychom projevili svou zodpovědnost,“ dodal.

Na Twitteru předtím Badžva napsal, že radikálové sice zasáhli srdce národa, ale nedokážou nikdy zničit jeho vůli.

Armáda nejprve naznačila, že operace skončila po šesti zabitých teroristech. Vojenské pyrotechniky ale čekala ještě dlouhá vyčišťovací akce při pátrání po nastražených bombách.

Podle generálmajora Asíma Badžvy podnikla armáda několik odvetných útoků proti islamistům, včetně deseti náletů v péšávarské oblasti.

Národní tragédie

Ozbrojenci opásaní výbušninami obsadili školu se zhruba 500 žáky převážně ve věku od deseti do dvaceti let dnes dopoledne místního času. Původně se hovořilo o tom, že brali rukojmí, podle svědectví zachráněných ale měli za jasný cíl pozabíjet co nejvíce lidí. Podle jednoho z očitých svědků mluvili teroristé mezi sebou arabsky. Většinu dětí příslušníci bezpečnostních sil postupně evakuovali, desítky školáků se ale staly obětí nejen střelby, ale i explozí výbušnin útočníků.

Nejméně jeden z ozbrojenců odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle, sdělil Parvíz Chattak, šéf vlády provincie Chajbar Pachtunchvá, kde Péšávar leží. Právě tato exploze měla podle BBC na svědomí velký počet mrtvých.

Péšávar se nachází asi 200 kilometrů od hlavního města Pákistánu, Islámábádu. Žijí v něm asi 3 miliony obyvatel. V období Studené války byl jedním z hlavních předsunutých bodů ozbrojených sil USA, odkud startovaly špionážní letouny nad území SSSR

Péšávar se nachází asi 200 kilometrů od hlavního města Pákistánu, Islámábádu. Žijí v něm asi 3 miliony obyvatel. V období Studené války byl jedním z hlavních předsunutých bodů ozbrojených sil USA, odkud startovaly špionážní letouny nad území SSSR

Pákistánský premiér Naváz Šaríf označil masakr za „národní tragédii“ a vyhlásil třídenní národní smutek. Násilí odsoudila také letošní držitelka Nobelovy ceny za mír, sedmnáctiletá pákistánská školačka Malala Júsufzaiová, která ocenění získala za svůj boj za vzdělání dívek.

Incident odsoudil mimo jiné americký prezident Barack Obama, šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová, americký ministr zahraničí John Kerry, generální tajemník OSn Pan Ki-mun, britský premiér David Cameron nebo český prezident Miloš Zeman.

Do školy provozované pákistánskou armádou, která má deset ročníků, vtrhli útočníci v 10:30 místního času (06:30 SEČ); byli ve vojenských uniformách, pod nimiž měli vesty napěchované výbušninami. Krátce poté školu obklíčili vojáci a policisté a okamžitě se rozpoutala přestřelka. Nad budovou nacházející se na severozápadě Pákistánu přelétávaly vrtulníky. Sanitky rychle odvážely zraněné do nemocnice. Mnozí z nich byli v kritickém stavu ihned operováni, řada svým zraněním podlehla.

Taliban: Za naši bolest

Pákistánská odnož Talibanu přijala odpovědnost za akci v telefonátu médiím prostřednictvím svého mluvčího Muhammada Churasáního, podle kterého bylo cílem zaútočit na děti vojáků. Agentura AP nicméně napsala, že do školy, která se nachází na okraji vojenského komplexu, chodí i děti z rodin civilistů. Hnutí sdělilo, že si „školu vybralo jako cíl, protože vojáci si berou za cíl naše rodiny, a my chceme, aby pocítili naši bolest“. „Jedná se o odvetný útok za armádní ofenzivu v Severním Vazíristánu,“ konstatoval Churasání s poukazem na vojenskou operaci namířenou proti Talibanu, která byla zahájena v červnu.

PSALI JSME:

„Společně s miliony dalších lidí na celém světě truchlím nad smrtí těchto dětí, mých bratrů a sester. Porazit se ale nikdy nenecháme,“ prohlásila v reakci na útok nositelka Nobelovy ceny za mír Júsufzaiová.

Jeden ze zraněných studentů Abdulláh Džamál vypověděl, že v době útoku byl ve skupině žáků osmé, deváté a desáté třídy, kterým tým pákistánských armádních lékařů právě vysvětloval pravidla první pomoci. Podle Džamála zprvu nikdo netušil, co se děje. „Pak jsem viděl, jak se děti kácejí na zem, plakaly a křičely. I já jsem spadl. Později jsem zjistil, že mám v noze kulku,“ uvedl Džamál z nemocničního lůžka. „Všechny děti měly střelné rány. Všechny děti krvácely,“ dodal.

Nejhorší školní masakry posledních dvou desetiletí

  • BESLAN

V roce 2004 vtrhlo komando složené z čečenských a ingužských ozbrojenců do školy ve městě Beslan v severní Osetii. Zajali celkem 1100 lidí, z toho 770 dětí. Po třech dnech obléhání vtrhly dovnitř ruské ozbrojené jednotky a v následné přestřelce zemřelo celkem 385 lidí, z toho 186 dětí.

  • SREBRENICA

Srbský útok na bosenskou školu v Srebrenici z roku 1995 po sobě zanechal 62 mrtvých dětí. Srbové tehdy bombardovali hřiště, na kterém si hrály desítky dětí. Podle očitých svědků se vše seběhlo během minuty.

  • COLUMBINE

Nechvalně proslulý masakr v Columbine, který se odehrál v roce 1999, byl prvním masakrem takového rozsahu v novodobé historii USA. Dva studenti tehdy postříleli 12 spolužáků, než spáchali sebevraždu.

  • DUNBLANE

V březnu roku 1996 vstoupil do budovy základní školy v irském Dunblane bývalý skautský vedoucí a ze dvou masivních revolverů typu Magnum začal střílet po přítomných žácích. Než ho policisté zastřelili, stačil zavraždit 16 dětí. Po tomto útoku bylo nošení zbraní ve Velké Británii zakázáno.

  • ERFURT

Na gymnáziu v durynském Erfurtu zabil v dubnu roku 2002 devatenáctiletý bývalý žák školy Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dále dva školáky a jednoho policistu.

  • WINDENN

Hned o dva roky později se odehrál podobný masakr v jiném německém městě, Windennu. Sedmnáctiletý student zabil 15 lidí, z toho 9 spolužáků.

  • TUUSULA

Osmnáctiletý student Pekka-Eric Auvinen zastřelil v listopadu 2007 osm lidí a poté sám sebe na střední škole v jihofinské Tuusule. Střelec na internetových stránkách YouTube na svůj chystaný čin dopředu upozornil, přesto se mu nepodařilo zabránit.

  • IKEDA

Osm japonských školáků ubodal a 13 zranil v roce 2001 duševně narušený Mamoru Takuma ve škole v obci Ikeda na předměstí Ósaky. Pobodal také dva učitele

  • VIRGINIA

Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě v roce 2007 přišlo o život 32 lidí. Vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.