Lidovky.cz

Svět si připomíná deset let od tsunami

Asie

  10:56
ACEH - V Indonésii, Thajsku, Indii a na Srí Lance se konají vzpomínkové akce, jimiž si Asiaté připomínají ničivé zemětřesení a tsunami z roku 2004. Přesně před deseti lety živly v této části světa zabily téměř čtvrt milionu lidí.

Lidé si připomínají deset let od tsunami, která zabila čtvrt milionu lidí foto: Reuters

K památníkům na plážích a na náboženské obřady přišli pozůstalí, přeživší, vládní představitelé i diplomaté. Nejvíc byla postižena indonéská provincie Aceh, jejíž pobřeží smetla desetimetrová zemětřesná vlna. Viceprezident Jusuf Kalla přijel na ceremoniál do provinčního střediska Banda Acehu. Při tamních obřadech byli vyznamenáni velvyslanci ze zemí, které se zapojily do pomoci a obnovy. Kalla vzpomínal na mrtvé s truchlícími také u masového hrobu v Sironu a poděkoval za pomoc při obnově Acehu místním dobrovolníkům.

Indoneský vicepresident Jusuf Kalla během děkovné řeči světu za humanitární...

Ženy v Acehu během motlidby

Dětští vlajkonoši zpívají na vzpomínkové akci, která připomíná deset let od...

V Indonésii tehdy zemřelo na 160.000 lidí, jména obětí jsou shromážděna v památníku v Banda Acehu. „Byly tu tisíce těl, tekly slzy, panoval zmatek, šok, smutek, strach a utrpení. Modlili jsme se a požádali o pomoc, jíž se nám dostalo mimořádným způsobem,“ řekl před shromážděnými Kalla.

V Thajsku při tsunami zahynulo 5500 lidí a zhruba polovina z nich byli turisté, kteří přijeli strávit na thajské pláže Vánoce. V zemi se konají celý den vzpomínkové akce, v rybářské vesnici Ban Nam Kchem, kterou tsunami smetlo, lidé přinášeli květiny ke zdi se jmény obětí. Lidé, kteří se tam sešli, vzpomínali na ohromnou vlnu, která se k nim blížila a v níž byly už trosky domů, aut a lodí.

V Thajsku vzpomínali i turisté

Byli mezi nimi i někteří z turistů. „Řekl jsme manželce, aby utekla a zachránila si život. Byla to černá zeď,“ vzpomněl si Švýcar Raymond Moor. Přežil, byť ho vlna zachytila a mlela jako „v pračce“. „Zachránila mě jedna Thajka z hotelu, která mě vtáhla na balkon. Sama ale později zemřela,“ řekl Moor.

Událost vyvolala ohromnou vlnu solidarity, díky níž se podařilo dát dohromady na obnovu asi 11 miliard eur (305 miliard Kč). Zemětřesení mělo sílu 9,1 stupně a patřilo k nejsilnějším, jaké zemi postihly od roku 1960. Když začaly padat domy, lidé vybíhali v panice ven a po zhruba 20 minutách pak zaplavila pevninu desetimetrová zeď vody.

„Ani po deseti letech jsem nezapomněl na to, jakou vůni měl tehdy vzduch a voda. Nedokážu zapomenout, jak jsem přišel o ženu, děti i o dům,“ řekl v Banda Acehu jednapadesátiletý Teuku Ahmad Salman.

Piety se zúčastní i švédská královská rodina

Na thajskou pláž Kchao Lak nyní přijelo asi 100 přeživších turistů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Chodili vlnami a kladli květiny do teplé vody Andamanského moře. „Netušila jsem, že se mě to ještě po deseti letech bude tak dotýkat,“ řekla Claudia Geistová z Německa.

Vzpomínkové akce se ale konají také v Evropě - při katastrofě totiž před deseti lety zahynulo například i 543 Švédů. Švédsko vzpomínkou ceremonii pořádá odpoledne v uppsalské katedrále, přijít mají také členové královské rodiny. Mezi oběťmi tsunami je také osm Čechů.

Květiny na masovém hrobě obětí tsunami

Lidé si připomínají deset let od tsunami v Asii

Chlapec hází růži do oceánu na uctění památky obětem tsunami

Lidé si připomínají oběti tsunami, která udeřila v roce 2004

Portréty obětí tsunami, na které dohlíží budhističtí mniši

Žena polévá kámen během modlitby na masovém hrobu obětí tsunami

Vlak Ocean Queen jako symbol

Symbolem tragédie na Srí Lance je vlakový expres Ocean Queen, který byl úderem tsunami smeten z kolejí. Srí Lanka v této souvislosti vzpomíná na zhruba 2000 obětí. Součástí tamních vzpomínkových akcí bude vypravení vlaku na trasu, po níž jel před deseti lety právě Ocean Queen. Brzy ráno se konala bohoslužba v mešitě v Banda Acehu, která odolala jako jedna z mála budov zemětřesení i přívalové vlně. Imám Asman Ismail na ní řekl, že tsunami dala Acehu velkou lekci.

Žena během vzpomínkových akcí polévá kámen vodou na masovém hrobu obětí tsunami

Muž během modlitby u masového hrobu, kde jsou pohřbeni oběti tsunami

Aceh byl téměř 30 let dějištěm bojů. „Po tsunami tady už nikdo proti nikomu nebojuje, lidé žijí v souladu a míru,“ řekl imám. Krátce po katastrofě byly obnoveny mírové rozhovory mezi rebely a vládou a v srpnu 2005 vyústily v mírovou dohodu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.