Lidovky.cz

Život v Islámském státu: dochází léky i voda, zatímco bojovníci hodují

Svět

  6:00
Snaha Islámského státu o znovunastolení chalífátu ze 7. století, který tehdy vládl velké částí Iráku a Sýrie, zřejmě nejde podle plánu. Lékařská péče je nedostupná a lidé hladoví, zatímco islamističtí bojovníci si pochutnávají na pro jiné nedostupných pokrmech.

Demonstranti v Mosulu provolávají pro-islamistická hesla. Fotografie pochází z června 2014. Jak se jim žije teď? foto: APČTK

Zprávy přicházejí z různých zdrojů, shodují se však v tom, že „fungující Islámský stát“ je jen propaganda a obyvatelům se rozhodně nežije tak růžově, jak to líčí videa a tiskový servis IS. Služby kolabují, ceny téměř všech produktů strmě stoupají a léky jsou nedostatkovým zbožím, informuje Washington Post.

Podle zpráv od lidí, žijících pod nadvládou IS, je vedení měst neschopné a organizace chaotická. Vychvalovaná měna Islámského státu se neujala, stejně tak zatím nebylo spuštěno vydávání pasů. Školy téměř nefungují, doktorů je málo (ženy mají navíc zakázáno tuto činnost vykonávat, jedna zubařka byla nedávno popraveno za to, že odmítla svou činnost ukončit) a velký problém představuje nekontrolovatelné šíření nemocí.

Padlí bojovníci Islámského státu (ilustrační snímek).
Šíité na cestě na frontu. Islámský stát je sunnitským projektem. Obě odnože...
Iráčtí vojáci u zničeného vozidla Islámského státu.
Irácká armáda ostřeluje pozice Islámského státu.

V Mosulu prý navíc došly zásoby chloru a voda proto není pitná, tvrdí novinář, který se ze strachu o život rozhodl zůstat v anonymitě. „Život ve městě je mrtvý. Je to jako žít v obrovském vězení,“ tvrdí a dodává, že mezi obyvatelstvem se rychle šíří žloutenka a docházejí zásoby mouky.

Záběry dětí, žebrajících o chleba, se nedávno podařilo natočit skupině aktivistů. Situace jako tyto nejsou sice v chudé Sýrii ojedinělé, Islámský stát se ale nijak zvlášť nezasloužil o jejich potlačení, spíš naopak. Před pár dny obletěly Twitter fotografie, jak si islamističtí bojovníci pochutnávají na vybraných pokrmech, zatímco lidé ve městě hladoví. Tento fenomén byl nazván „džihádistickým turismem.“

Potraviny ze Západu

Většina humanitární a potravinové pomoci v oblasti pochází od agentur západních států. Pomoc posílají i do oblastí pod nadvládou islamistů, ale na svou činnost příliš neupozorňují. Podle jednoho amerického činitele poskytují především vybavení nutné k přežití zimy, ale financují také nemocnice. „Islámský stát neví, co to znamená řídit státní celek. Když se jim něco rozsype pod rukama, jsou zoufalí. Nemá dostatek pracovníků ani inženýrů, takže se jim celá organizace hroutí,“ řekl.

Objevují se také náznaky upadající morálky, ačkoli německý novinář Jürgen Todenhöfer, který strávil deset dní mezi islamisty, hovořil spíše o opaku. Podle něj doplňují řady bojovníků každý den desítky až stovky nových nadšených rekrutů. Otázkou ale je, jak dlouho jim jejich nadšení vydrží. Žádná vzpoura se však zřejmě očekávat nedá, islámský stát všechny prohřešky proti morálce přísně trestá. Nedávno například neváhal popravit stovku bojovníků, kteří chtěli dezertovat.

PSALI JSME:

„Islámský stát není nezranitelné monstrum, které by požralo a ovládlo všechno a všechny,“ tvrdí aktivista z města Dajr az-Zaur, který si přál zůstat v anonymitě. „Celá ta představa, že jde o organizovaný státní útvar, je jenom propaganda.“

„Pořád lepší než Asad nebo bezpráví“

I přes všechny nedostatky však přesto někteří hodnotí Islámský stát lépe než předchozí vlády. Tresty jsou sice drakonické a popravy za drobné prohřešky (kouření, krádež) nebo třeba homosexualitu jsou na denním pořádku, pro mnohé obyvatele je to změna k lepšímu po období anarchistického bezvládí umírněných rebelů nebo ještě krutějších praktik režimu Bašára Asada. 

Lidé, kteří byli desetiletí zvyklí nevyčnívat z davu a podřizovat se Asadovu režimu tak jen změnili jednoho diktátora za skupinu diktátorů. Islámský stát totiž podle Syřanů vede síť tajemných emírů a princů, o kterých nejsou k dispozici téměř žádné informace. Stejná situace je i u chalífy Abú Bakra al-Bagdádího.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeden z úředníků, který dříve pracoval pro Asadovu vládu, deníku řekl: „Když je ničím nepopouzíte, nechají vás na pokoji. Stačí dodržovat jejich pravidla.“ Právě tato striktní pravidla ale stojí za rozkladem státu. Když například koaliční letadla bombardovala jednu z vládních budov, elektrikáři, spěchající opravit rozvodny, byli zadrženi a zbičováni za to, že pracují během modlitebního období. Jindy zase islamisté neváhali zadržet celý personál jedné ze čtyř fungujících nemocnic v Mosulu proto, že tři její zaměstnanci na poradě kouřili.

Islámský stát jako největší zaměstnavatel

S financemi však IS problémy nemá. Měsíční příjem se odhaduje na 12 milionů dolarů a řady bojovníků doplňují stále nové tváře především proto, že práce je v Sýrii minimum. Islámský stát se tak stal jedním z největších „zaměstnavatelů“ v regionu. „Pokud by režim neposkytoval telefonní spojení a výplaty, už dávno by se zhroutil,“ tvrdí Hassan Hassan, syrský analytik z Abú Dhabí.

Narůstá také napětí mezi zahraničními bojovníky, kterých je podle různých odhadů kolem 15 000, a běžnými Syřany v žoldu IS. Ti zahraniční totiž dostávají výplatu v dolarech, zatímco Syřané v syrských librách.

Aktivista Abú Mohammed upozorňuje na to, že bojovníci IS mají své vlastní, dobře vybavené nemocnice, zatímco civilisté jsou dokázáni na hroutící se kliniky bez personálu a lékařských přístrojů. „Lidem dochází trpělivost. Chtěli by se jich zbavit, ale nemají k tomu prostředky,“ dodává.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.