Lidovky.cz

Peking se opět dusí nebezpečným smogem. Navzdory slibům čínské vlády

USA

  20:00
PEKING - Obyvatelům Pekingu opět nezbývá nic jiného, než zahalit si obličej rouškou a doufat v lepší časy. Čínskou metropoli ve čtvrtek zahalil příkrov smogu, který město pravidelně zejména v zimním období sužuje. Stalo se tak navzdory opakovaným slibům čínské vlády, že stav ovzduší zlepší.

Obyvatelům Pekingu opět nezbývá nic jiného, než zahalit si obličej rouškou a doufat v lepší časy. Čínskou metropoli ve čtvrtek zahalil příkrov smogu, který město pravidelně zejména v zimním období sužuje. Stalo se tak navzdory opakovaným slibům čínské vlády, že stav ovzduší zlepší. foto: Reuters

Agentura AFP uvedla, že koncentrace škodlivých částic menších než 2,5 mikrometru ve vzduchu dvacetkrát překročila limity, které Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za bezpečné.

PSALI JSME:

Americké velvyslanectví v Pekingu, které má vlastní přístroje na měření kvality ovzduší, ve čtvrtek oznámilo, že hladina nejmenších prachových částic odpoledne místního času dosáhla 568 mikrogramů na metr krychlový. Obecní monitorovací stanice nacházející se východně od metropole zaznamenala u zmíněných nejmenších částic, které dokážou proniknout velmi hluboko do plic, dokonce hladinu 631 mikrogramů na metr krychlový.

Bezpečný limit PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) stanovený Světovou zdravotnickou organizací je přitom 25 mikrogramů na metr krychlový, připomněla agentura AFP.

Vinu na stávající kritické situaci nese i počasí. Úřady již počátkem tohoto...
Peking se dusí smogem, není vidět na krok.
Agentura AFP uvedla, že koncentrace škodlivých částic menších než 2,5...
Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační snímek).

Peking - ráj znečištění

Mezinárodní organizace řadí Peking mezi nejvíce znečištěná města na světě. Přispívá k tomu kromě četných tepelných elektráren také přes pět milionů automobilů. V zimě se kvůli spalování uhlí pro vytápění stav ovzduší pravidelně zhoršuje. Vinu na stávající kritické situaci nese i počasí. Úřady již počátkem tohoto týdne varovaly před smogovým oparem v severní Číně kvůli bezvětří.

Problémy s hustým smogem v Pekingu přicházejí téměř přesně dva roky po extrémní smogové situaci, při níž zde bylo v lednu 2013 naměřeno skoro 1000 mikrogramů jemných prachových částic na metr krychlový.

VÍCE ZDE:

Rozhořčení veřejnosti nad zhoršováním kvality životního prostředí vedlo čínskou vládu k vyhlášení „války znečištění“ a slibům omezit spotřebu uhlí v některých oblastech. Čína také loni schválila první dodatek k zákonu o ochraně životního prostředí po 25 letech, který mimo jiné nařizuje větší pokuty znečišťovatelům.

Podle pekingských úřadů znečištění vzduchu v metropoli v loňském roce mírně kleslo, přesto se stále pohybuje v průměru kolem 85 mikrogramů na metr krychlových, tedy trojnásobně výš, než jsou mezinárodní limity.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.