Lidovky.cz

Německá vláda Pegidě neustoupí, imigrační zákon měnit nehodlá

Svět

  14:24
BERLÍN - Německo navzdory výzvám demonstrantů z hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) nepotřebuje měnit svůj imigrační zákon, řekl ve středu ministr vnitra Thomas de Maiziere.

Pegida vznikla v Drážďanech, kde od podzimu pořádá pravidelné pondělní demonstrace, namířené proti údajné hrozbě muslimských imigrantů. foto: ČTK

Německý imigrační zákon podle de Maiziera již nyní zohledňuje německé bezpečnostní a ekonomické zájmy při rozhodování o tom, zda se dotyčná osoba bude moci do země přistěhovat. Úřady mimo jiné hodnotí, zda se přistěhovalec dokáže do německé společnosti integrovat. Ministr také podotkl, že muslimové tvoří jen malou část lidí, kteří do Německa přicházejí.

Zákon se nicméně nevztahuje na občany Evropské unie. Ti se mohou do Německa stěhovat bez omezení na základě volného pohybu osob v unii.

Lutz Bachmann, zakladatel německého hnutí proti imigrantům PEGIDA.
Němečtí Turci protestují proti hnutí Pegida.
Desítky tisíc Němců demonstrovaly proti islámu nebo proti Pegidě (snímek z...
„Stop islámskému teroru“, hlásá transparent na demonstraci německého hnutí...

Většina imigrantů je z EU

Občané EU přitom podle de Maiziéra každoročně tvoří dvě třetiny z 1,25 milionu lidí, kteří se do Německa stěhují. „Tato čísla ukazují, že Německo je velmi atraktivní jak pro studenty, tak pro pracující,“ řekl ministr. Nejvíc přistěhovalců podle něj přichází z Polska, Rumunska a Itálie.

ČTĚTE TAKÉ:

I s ohledem na to, že většinu přistěhovalců tvoří Evropané, podle de Maiziéra nehrozí od přistěhovalců islamizace Německa, před níž varuje na pravidelných demonstracích hnutí Pegida. Ministr také připomněl, že v posledních letech se do Německa stěhuje méně Turků, než kolik jich ze země odchází zpět do Turecka.

De Maiziére připustil, že muslimové tvoří zhruba 60 procent z více než 200 000 lidí, kteří v Německu loni zažádali o azyl. Ve srovnání s celkovým počtem přistěhovalců je to však podle něj zanedbatelné číslo.

S ohledem na žadatele o azyl ministr také zdůraznil, že Německo bude i do budoucna útočiště poskytovat pouze s ohledem na politické pronásledování; azyl nemůže získat nikdo, kdo se chce do země dostat výhradně z ekonomických důvodů. „Chudoba není důvod pro udělení azylu, kvůli ní ho neuděluje žádná země na světě,“ řekl ministr.

Německé články o Pegidě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.