Lidovky.cz

Doněcké letiště: symbol ukrajinského boje o srdce Donbasu

Svět

  18:30
DONĚCK/PRAHA - Letiště u Doněcku se pro Ukrajince stalo symbolem toho, že ještě neztratili srdce Donbasu. Muži z dobrovolnických praporů Pravý sektor či Dněpr-1 spolu s vojáky ukrajinské armády vstoupí do ukrajinských historických učebnic. Zahájili novou ofenzivu.

Letiště Sergeje Prokofjeva na snímku pořízeném drony. Všude jsou stopy po tvrdých bojích. foto: Reuters

Sedmiletý Georgij a šestnáctiletý Misočka seděli ve svém domě ve městě Uhlehorsk v Doněcké oblasti Ukrajiny, když ho zasáhla raketa Grad. Smrt dětí potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany.

Mrtví v ulicích Doněcku.

Uhlehorsk kontroluje Kyjev. Podle ministerstva nesou za smrt dětí plnou odpovědnost proruští separatisté. Ti na svých serverech zase popisovali nedělní masivní ostřelování Doněcku ze strany Ukrajinců. V neděli kvečeru potvrdili separatisté smrt pěti civilistů v doněckých ulicích.

Nejtvrdší boje se však opět vedly o doněcké letiště, kde naštěstí civilisté už prakticky neumírají. Žádní živí tady totiž nezůstali. V okolí letiště ještě vloni na jaře žilo 6,5 milionu lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Příkaz k zahájení ofenzivy v úseku „B“ dostali ukrajinští vojáci v neděli v šest hodin ráno. Veřejnost se o tom dozvěděla nejdříve od poradce ministra obrany Ukrajiny Jurije Birjukova, který závažnou informaci publikoval na svém facebookovém profilu. Úsek „B“ není nic jiného než dnes už světově proslulé civilní letiště v Doněcku. Tedy spíše to, co z něj po mnohaměsíčním ostřelování zbylo.

Snímky pořízené bezpilotními letouny dokumentují zkázu doněckého letiště, o...
Snímky pořízené bezpilotními letouny dokumentují zkázu doněckého letiště, o...
Snímky pořízené bezpilotními letouny dokumentují zkázu doněckého letiště, o...
Snímky pořízené drony dokumentují zkázu mezinárodního letiště v Doněcku, o...

Letiště u Doněcku je dějištěm největší bitvy východoukrajinské války. Už si získalo několik přezdívek. Ta nejpopulárnější je „Brestská pevnost“. Ve skutečnosti však nese jméno po geniálním ruském skladateli a pianistovi Sergeji Prokofjevovi, který se na východní Ukrajině narodil. Asi by nebyl pyšný na to, že dnes jsou z „jeho“ letiště ruiny. Do loňského roku tu byly supermoderní terminály, jejichž rekonstrukce přišla na 875 milionů dolarů. Letadla zde naposledy přistála 26. května 2014.

Za všechno může fotbal

Až do roku 1964 se letiště jmenovalo Stalino. Změna jména však nebyla to nejdůležitější, co ho v jeho historii postihlo. Příprava Donbasu na fotbalové Euro 2012 znamenala mj. stavbu nového terminálu o rozloze pěti tisíc metrů čtverečních podle návrhu chorvatských projektantů. Terminál měl kapacitu 3100 cestujících za hodinu i novou, čtyři tisíce metrů dlouhou a 75 metrů širokou dráhu.

Vůdce doněckých rebelů Alexandr Zacharčenko (uprostřed), obklopený strážemi.

Pásku slavnostně přestřihl 14. května 2012 i tehdejší ukrajinský prezident, dnes politický uprchlík v Rusku, Viktor Janukovyč. Byl nadšen právem - Doněck měl jedno z nejkrásnějších letišť v Evropě, létalo se odsud do 12 zemí světa. Mohl zde přistávat i největší letoun na světě An-225. Ale už asi nepřistane. Do minulého týdne vévodila letišti i nejvyšší řídicí věž na Ukrajině - měřila 52 metrů. Už nevévodí. Stříleli na ni ze všech stran tak dlouho, až se zřítila.

Vrátíme Ukrajině Donbas

I o obráncích letiště v neděli hovořil ukrajinský prezident Petro Porošenko před účastníky Pochodu míru v Kyjevě. Jsou podle něj příkladem toho, jak je třeba bránit Ukrajinu. „Nedáme ani píď ukrajinské země,“ řekl Porošenko. „Vrátíme Ukrajině Donbas.“ (více čtěte ZDE) Jeho slovům odpovídá i nedělní zahájení ukrajinské ofenzivy.

Situace se v neděli prudce zdramatizovala i v samotném Doněcku. Odpoledne byl separatisty vyhozen do povětří strategický Putilovský most, který je důležitý pro přístup do centra města ze strany městečka Avdějevka ovládaného Ukrajinci. Velení separatistů se zřejmě obávalo, že po něm chtěly do Doněcku vjet ukrajinské tanky.

Národní bezpečnostní rada však odmítá nařčení, že ofenzivou porušila všechny dohody o příměří z loňského roku. Jde prý jen o návrat na ty pozice, které ukrajinská armáda zaujímala v době, kdy se znepřátelené strany v běloruském Minsku dohodly na zastavení palby. Rebelové se ovšem především v oblasti doněckého letiště pomalu posouvali, a v neděli proto došla ukrajinskému velení trpělivost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.