Lidovky.cz

Patolog o pitvě agenta Litviněnka: Kvůli radioaktivitě jsme měli kombinézy

Svět

  16:07
LONDÝN - Tělo bývalého ruského tajného agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v Londýně v roce 2006 na otravu poloniem, bylo tak radioaktivní, že jeho posmrtné ohledání bylo jedním z nejnebezpečnějších v dějinách.

Alexander Litviněnko, bývalý sovětský a ruský agent, který byl zavražděn v listopadu 2006. foto: Wikipedia.orgReprofoto

Vyšetřovatelům to ve středu podle zpravodajské stanice BBC řekl britský soudní patolog Nathaniel Cary. Uvedl, že on i jeho kolegové měli při pitvě na sobě bílé kombinézy, ochranné rukavice a speciální kapuce, kterými dýchali vzduch skrz filtr.

„Považovalo se to za jedno z nejnebezpečnějších ohledání mrtvého těla, jaké se kdy uskutečnilo v západním světě. A já myslím, že tomu tak bylo,“ řekl Cary londýnskému soudu, který případ nově vyšetřuje.

Alexandr Litviněnko

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel.

Podle dosavadních vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při setkání s ruskými agenty. Litviněnko podle některých expertů ale asi pozřel radioaktivní látku i dříve, celkem nejméně dvakrát. A to v polovině října 2006 a znovu o dva týdny později při osudném setkání.

Marina Litviněnková, vdova po zavražděném Alexandru Litviněnkovi.

Britské úřady od začátku považují za hlavní podezřelé tehdejší ruské agenty Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového, ale jasné důkazy při prvním vyšetřování kauzy nepředložily.

Důstojník britských protiteroristických sil Craig Mascall ve středu londýnskému soudu řekl, že oba Rusy stále hledá britská policie pro vraždu.

Lugovoj a Kovtun odmítli jak obvinění, tak nový odjezd do Británie. Ruské úřady nechtějí vydat podezřelé s odvoláním na ústavu zakazující vydávat ruské občany ke stíhání v cizině.

„Jsme nevinní“

„Dospěl jsem k závěru, že britské úřady mi nedají možnost dokázat mou nevinu,“ vysvětlil v roce 2013 svůj postoj Lugovoj, který se stal poslancem za nacionalistické uskupení Vladimira Žirinovského. 

Podobně se vyjádřil někdejší agent a nynější obchodník Kovtun. Nové, tentokrát veřejné vyšetřování týkající se smrti třiačtyřicetiletého muže začalo v úterý poté, co ho loni na žádost Litviněnkovy vdovy připustila britská vláda. 

První neveřejné vyšetřování před devíti lety se totiž nesmělo dotknout tajných důkazů spojených s možnou rolí Ruska při zabití agenta, a právě tyto informace jsou podle Mariny Litviněnkové klíčové k odhalení pravdy. Věří, že za smrtí jejího muže stojí Moskva, která to ale vehementně odmítá.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.