Lidovky.cz

Krizí sužované Chorvatsko riskuje. Odpustí dluhy chudým

Svět

  6:00
ZÁHŘEB - Zadluženost - noční můra Chorvatů a jedna z nejpalčivějších chorob chorvatské ekonomiky. Záhřeb se nyní odhodlal k riskantnímu kroku: od pondělí mohou chudí občané žádat stát o odpuštění svého dluhu. Bezprecedentní opatření může podle vlády pomoci až 60 tisícům lidí lapeným v dluhové pasti, informovala chorvatská stanice HRT.

Chorvatský premiér Zoran Milanović ve vysílání stanice HRT. foto: HRT / YoutubeReprofoto

„Nový začátek.“ Tak nazývá chorvatská vláda neobvyklý krok, jímž se rozhodla zakročit proti alarmující zadluženosti občanů. Záhřeb v lednu vsadil na riskantní kartu, kterou chce povzbudit svou krizí zmítanou ekonomiku: nejchudším Chorvatům přislíbil odpustit jejich dluhy.

PSALI JSME:

Pomoc nejchudším

V lednu schválené opatření má podle odhadu vicepremiérky Milanky Opačićové pomoci přibližně 60 tisícům lidí. Požádat úřady o odpuštění dluhu může každý, kdo nedluží více než 35 000 kun (cca 126 tisíc korun) a jehož měsíční příjem nepřesahuje 1 250 kun (cca 4 502 korun; průměrná hrubá mzda v roce 2014 činila 7 976 kun, tedy cca 28 700 korun, pozn. red.). Musí také prokázat, že nedisponuje žádným majetkem a úsporami, jimiž by mohl dluh splatit.

Zvadlá ekonomika

Chorvatské hospodářství sužuje letitá recese a vyhlídky na razantní zlepšení situace se zdají být v nedohlednu. Nezaměstnanost se v balkánské republice přehoupla přes 20 procent a státní dluh, který loni přesáhl 80 procent HDP, se letos podle odhahů Evropské komise vyšplhá k 85 procentům.

Dluhy představují palčivý problém pro nezanedbatelnou část téměř 4,3milionové populace: celkem Chorvaté dluží 28 miliard kun (téměř 101 miliard korun). V loňském červnu zmrazily úřady bankovní účty 317 tisícům dlužníků, připomněla agentura Reuters.

Jako první má přijít na řadu přibližně 9 000 dlužníků, kteří jsou registrováni v systému sociální péče, potvrdilo stanici HRT chorvatské ministerstvo sociální politiky a mladých. Po ověření, zda splňuje nutné podmínky, bude žadateli vystaven výpis z registru dlužníků, načež může vyplnit potřebný formulář a obrátit se jeho prostřednictvím na odpovědné úřady.

Vláda: Jsme na to pyšní

Program přijde chorvatský stát na asi 2,1 miliardy kun (cca 7,5 miliardy korun) a věřitelé, jejichž řady tvoří mj. telefonní operátoři a banky, se po jeho uskutečnění potáží s prázdnou: stát jejich ztráty kompenzovat nehodlá. Přesto si vláda riskantní tanec nad možnou propastí pochvaluje. „Je to vůbec poprvé, kdy se (chorvatská) vláda pokusila tento komplikovaný problém vyřešit, a jsme na to pyšní,“ prohlásil podle Reuters premiér Zoran Milanović.  

Zaznívají nicméně i skeptické hlasy, a to nejen uvnitř hranic Chorvatska, ale také mezi zahraničními odborníky. „Nejsem si tak jistý, jestli je to ta nejlepší cesta, jak pomoci lidem s nízkým příjmem. Pokud si budou věřitelé myslet, že se něco podobného může opakovat, naúčtují jim velmi vysoké úroky,“ řekl listu Washington Post ekonom Dean Baker.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.