Lidovky.cz

‚Upalte ho.‘ Islámský stát sbíral na Twitteru rady, jak zabít Jordánce

USA

  6:00
Upalte ho zaživa. Naražte ho na kůl. Usekněte mu hlavu. Takové drastické výzvy před několika týdny zaplavily Twitter, a to pod hlavičkou neméně děsivého hashtagu „Navrhněte způsob, jak zabít jordánské prase“. Přívrženci Islámského státu jimi radili džihádistům, jak zavraždit vězněného jordánského pilota Maáze Kasásbu.

Muž, jehož Islámský stát v drakonickém videu představil jako jordánského rukojmího Maáze Kasásbu, nedlouho před svou smrtí. Záběr pochází ze záznamu publikovaného džihádisty, jehož autenticitu nelze nezávisle ověřit. foto: Reuters

Rešerše, jíž populární sociální síť podrobil zpravodajský portál Vocativ, ukázala, že morbidní debata se na Twitteru rozhořela už v prosinci. Přesněji pouhé dva dny poté, co se letoun jordánského pilota zřítil nedaleko severosyrské Rakky, centra samozvaného chalífátu. 

Vražda Jordánce:

Zavražděný Maáz Kasásba se narodil v roce 1988 a žil ve městě Karak jižně od jordánské metropole Ammán. V roce 2009 úspěšně absolvoval vojenskou akademii a vstoupil do řad jordánských leteckých sil, kde dosáhl hodnosti poručíka. V jejich rámci se účastnil letecké ofenzivy mezinárodní koalice proti Islámskému státu. Vloni v létě se oženil.

Ohněm a buldozerem

26letý Kasásba přežil, padl však do rukou Islámského státu. Džihádisté pak prostřednictvím svého vězně vydírali Jordánsko a výměnou za život mladého vojáka požadovali propuštění odsouzené irácké teroristky Sadžídy Rišávíové. V úterý však konsternovali svět drakonickým videem, v němž maskovaní ozbrojenci Kasásbu zaživa upalují. Klec, v níž rukojmí zahynul, poté srovná se zemí buldozer.

Není jasné, jestli hashtag vypustila do oběhu sama propaganda Islámského státu, která má sociální sítě ve velké oblibě, či zda se jedná o výtvor některého z četných sympatizantů tohoto radikálního hnutí, uvedl Vocativ. Server ovšem konstatoval, že drastické heslo bylo na Twitteru velmi populární. Za několik dnů se dočkalo mnoha set sdílení.

A nejen to: retweety doprovázely rady, jak s vězněným příslušníkem jordánského letectva skoncovat. Na stránky účtů, z nichž byly odeslány, už dnes nelze získat přístup, protože byly z pochopitelných důvodů zablokovány, vybrané tweety jsou však zachyceny v citovaném článku.

Je z nich patrné, že nevybíravá krutost, kterou Islámský stát zejména v uplynulém roce proslul, si získala oddané stoupence. Zatímco někteří uživatelé navrhovali stětí či kulku, jiní vyzývali k tomu, aby byl Jordánec upálen zaživa nebo naražen na kůl. Objevilo se dokonce přání, aby Kasásbu rozjezdil buldozer - další z mnoha důkazů živého kontaktu, který na sociálních sítích mezi Islámským státem a jeho přívrženci bují.

„Není nic lepšího než sekera.“ „Sbohem, Maázi.“ „Narazit na kůl.“

Po boku hashtagu, v arabském originále #اقترح_طريقة_لقتل_الطيار_الاردني_الخنزير (“Navrhněte způsob, jak zabít jordánské pilotní prase“), figurovalo na Twitteru spřízněné heslo #كلنا_بدنا_نذبح_معاذ (“Všichni chceme zmasakrovat Maáze“), jež přesáhlo dokonce 11 tisíc sdílení, napsal Vocativ. 

„Tento tweet tvrdí, že jordánský pilot se nyní nachází v rukách ‚džihádisty...

Marná modlitba

Podle zpravodajského portálu reagovala drastická debata na předchozí masivní kampaň, již na Twitteru pod hashtagem #كلنا_معا (“Všichni jsme Maáz“) spustili zoufalí příbuzní mladého Jordánce. Kampaň podpořila i jordánská královská rodina. Právě na její hlavu, krále Abdalláha II., se obrátil otec rukojmího Safí Kasásba: monarchu prosil, aby mu „vrátil syna“. „Všichni se obětujeme pro naši zemi a pro čest krále,“ dodal a připojil modlitbu za život svého potomka: „Modlím se, aby Alláh probudil v jejich srdcích slitování. Modlím se, aby ho propustili“ 

Jenže poslední měsíce jasně ukázaly, že Islámský stát se svými oběťmi žádné slitování nemá. Zatímco rozzuření Jordánci se dožadují pomsty a svět vyhlíží další odvetné kroky jordánské vlády (přičemž doufá, že extremisty konečně někdo srazí na kolena), rodina zavražděného pilota veškerou naději ztratila. A nyní, stejně jako demonstranti v ulicích, volá po nemilosrdné odplatě. „Chci, aby žádný z nich nepřežil. Popravení vězňů nestačí. Chci, aby byl zničen celý Islámský stát,“  prohlásil po tryzně za svého syna pro stanici al-Džazíra Safí Kasásba.

Manželka a sestra Maáze Kasásby oplakávají osud nejbližšího člověka.

Otec zavražděného pilota Sajíf Kasásba.

V RUKÁCH ISLÁMSKÉHO STÁTU:

Seznam zahraničních rukojmích, které údajně stále zadržují ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS):

  • John Cantlie - britský fotoreportér, který se objevil v několika islamistických propagandistických videonahrávkách. V patrně vynucených prohlášeních kritizoval mimo jiné USA i irácké a kurdské pozemní síly. Videa byla pravděpodobně natočena v syrském Kobani a iráckém Mosulu. Cantlie byl zajat spolu s americkým novinářem Jamesem Foleym v listopadu 2012. Foleymu islamisté setnuli hlavu loni v srpnu.
  • Paolo Dall´Oglio - italský jezuitský kněz zmizel v červenci 2013, když odjel na schůzku s islamistickými radikály do syrského města Rakka.
  • Sámir Kasáb - libanonský kameraman televize Sky News Arabia. Unesli ho loni 15. října, když pracoval poblíž syrského Aleppa. Ve městě, jehož část obsadili rebelové, se od roku 2012 odehrávají tvrdé boje.
  • Ishák Mochtár - mauritánský reportér pracující pro televizi Sky News Arabia. Byl unesen loni 15. října, když pracoval poblíž syrského Aleppa.
  • Neidentifikovaná Američanka - Ozbrojenci ji unesli loni v Sýrii, kde pracovala pro humanitární organizace. Američtí představitelé kvůli obavám o její bezpečnost žádali, aby nebyla identifikována.
  • Tři pracovníci Mezinárodního červeného kříže - všichni tři byli uneseni v říjnu 2013 nedaleko město Sarakíb v syrské provincii Idlib. Organizace odmítla zveřejnit informace o jejich identitě kvůli obavám o jejich bezpečnost.
  • Sedm libanonských vojáků - byli zajati loni v srpnu v libanonském pohraničním městě Arsal během bojů s radikály, kteří do oblasti pronikli ze Sýrie.

Rukojmí, kteří byli propuštěni a jak uvedla agentura AP, pravděpodobně za ně bylo zaplaceno výkupné:

  • Greta Ramelliová a Vanessa Marzullová - dvě italské humanitární pracovnice, 20 a 21 let, se vrátily domů v lednu poté, co byly v Sýrii zadržovány více než pět měsíců.
  • Nicolas Hammarström a Magnus Falkehed - švédští novináři na volné noze byli propuštěni v lednu poté, co v zajetí strávili asi 90 dní. Švédští představitelé odmítli sdělit, kdo je zajal a jak se dostali na svobodu.
  • Edouard Elias, Didier François, Nicolas Hénin a Pierre Torres - čtyři francouzští novináři byli propuštěni loni v dubnu, jako rukojmí byli drženi deset měsíců.
  • Javier Espinosa, Ricardo García Vilanova a Marc Marginedas - španělští novináři byli propuštěni loni v březnu poté, co v zajetí strávili několik měsíců.

ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.