Lidovky.cz

Otec vytáhl z vraku letadla manželku, pak vylovil i promodralého syna

Svět

  11:15
TCHAJ-PEJ - U tchajwanské metropole Tchaj-peje pokračuje pátrání po 12 lidech, kteří jsou pohřešováni po středečním zřícení letadla společnosti TransAsia Airways. Předpokládá se, že většinu z nich vzala voda řeky, do níž letoun spadl. Mezi zachráněnými je i tříčlenná rodina, která přežila díky náhodě.

Záchranáři vyprošťují zraněné i mrtvé ze zříceného letadla. foto: Reuters

Tchajwanskému páru a jejich dvouletému dítěti zachránil pravděpodobně život fakt, že si těsně před startem vyměnili místa. Původně seděli na levé straně letounu, ale požádali posádku, aby si mohli přesednout na pravou stranu, protože se otci rodiny Lin Ming-wejovi nelíbily zvuky vycházející z oblasti levého křídla stroje, napsal list United Daily. „Ty zvuky ho znepokojily,“ uvedl deník bez dalších podrobností.

Nová místa rodiny se nacházela vedle praskliny, která se v trupu letadla vytvořila po jeho zřícení. Osmatřicetiletý Lin dokázal tímto otvorem vytáhnout do bezpečí manželku a poté začal v kalných vodách pátrat po svém synovi. Podle tchajwanského tisku mu trvalo téměř tři minuty, než dítě zahlédl. Hoch již nejevil známky života, byl v obličeji bledý a promodrávaly mu rty.

ČTĚTE TAKÉ:

Otec okamžitě zahájil oživovací pokusy, včetně masáže srdce a dýchání z úst do úst. Nakonec se batole podařilo přivést zpět k životu a otec ho mohl předat záchranářům na gumových člunech, kteří ho dopravili do nemocnice.

Lin uvedl, že nemohl svého syna ztratit poté, co rodina již jednou absolvovala boj o záchranu jeho života. Malý Lin Ž’-jao se totiž narodil předčasně a strávil v porodnici více než 100 dní, než si ho rodina mohla vzít domů.

Chlapec, který spolykal množství vody, je nyní v nemocnici ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Také Linova žena Ťiang Jü-jin je v péči lékařů s četnými zlomeninami.

Zásluha patří pilotovi

Zásluhu na záchraně rodiny má zřejmě i pilot letadla, které ve středu před 11:00 odstartovalo z Tchaj-peje na tchajwanské souostroví Ťin-men. Krátce po startu začal mít turbovrtulový stroj ATR-72 problémy a pilot vyslal tísňové volání, v němž poukazoval na poruchu motorů. Pilot stroje je oceňován za to, jak dokázal po startu s pravděpodobně porouchaným letadlem manévrovat mezi výškovými budovami města a navést ho k řece Ťi-lung, napsala agentura AFP.

Bludiště z paneláků

Letadlo se naklonilo na bok a zkušený dvaačtyřicetiletý pilot, který měl 4916 nalétaných hodin a který v minulosti pracoval pro největší tchajwanské aerolinie China Airlines, se s ním podle tchajwanských médií zoufale snažil proplétat mezi obytnými a kancelářskými budovami. 

Po přeletu dálnice zavadil letoun o dálniční nadjezd a zřítil se do řeky. Oba piloti jsou mezi mrtvými, sdělila agentura Reuters.„Nenašli jsme přeživší ani těla žádného z 12 nezvěstných, ale nevzdáváme se. Budeme v hledání pokračovat,“ prohlásil představitel tchajpejského hasičského sboru Jie Čun-sing.

Záchranáři z řeky vylovili takzvané černé skříňky s nahrávkou letových dat a rozhovorů z kokpitu, žádné informace z nich ale zatím nejsou k dispozici. Tchajwanský úřad letecké dopravy nařídil společnosti TransAsia a dalšímu místnímu přepravci podrobit kontrole motorů a palivového systému všechny zbývající stroje ATR.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.