Lidovky.cz

Venezuele hrozí humanitární krize. A vláda? Zatýká a opěvuje chavismus

Svět

  6:00
CARACAS/PRAHA - Propad cen ropy významně pociťuje Venezuela, kde rostou protesty kvůli obřím frontám, inflaci a kriminalitě. A vládní řešení nedostatku? Zatýká majitele obchodů.

Venezuelští vládci: po zesnulém Hugo Chávezovi (vpravo) převzal pochodeň chavismu Nicolás Maduro. foto: Reuters

Nedostatek zboží sužuje Venezuelu už roky. Dlouhé fronty jakbysmet. V zemi chybí takřka všechno počínaje tím nejzákladnějším: potravinami a hygienickými potřebami. A situace se zhoršuje. Ostatně svědčí o tom i kroky venezuelské vlády, která donedávna veškeré takové stížnosti označovala za lživé.

Spiklenci proti venezuelskému lidu

Tento týden se ovšem prezident Nicolás Maduro jal řešit problém s dlouhými frontami a prázdnými regály v obchodech. Nutno dodat, že neobvykle: venezuelská policie zadržela několik obchodníků včetně Josého Vicenta Aguerrevereho, šéfa mohutného potravinového řetězce Dia a Dia. Vláda socialistické Venezuely podnikatele viní, že schválně zadržovali potraviny, a snažili se tak podkopávat kroky režimu, jenž se hlásí k odkazu před dvěma lety zemřelého Huga Cháveze.

VÍCE ZDE:

Řetězec Dia a Dia (v překladu Den za dnem) pak uzavřel nejméně 36 prodejen, v jejichž skladech policie zabavila přes 2500 tun zboží.

„Museli jsme převzít vedení potravinového řetězce a napravit hluboké chyby ve výrobě i prodeji, abychom ochránili venezuelský lid,“ citoval ve středu místní deník El Nacional předsedu parlamentu Diosdada Cabella, dvojku venezuelského režimu.

„Nikoho nepronásledujeme, nenecháme zmizet ani nezabijeme, ale používáme zákon a ten je tvrdý,“ dodal Cabello po zadržení Aguerrevereho, který před třinácti lety získal titul MBA na Harvardově univerzitě a roky působil jako poradce jedné z nejstarších konzultačních firem na světě, americké Booz Allen Hamilton. Pak se vrátil do vlasti a založil Dia a Dia, za což před dvěma lety získal titul „podnikatel roku“.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepřátelská Amerika

Zadržení podnikatelé nejsou podle Caracasu jediní, kdo brojí proti místní vládě. Či spíše stojí při USA, největším nepříteli režimu latinskoamerické země, která má paradoxně takřka největší světové zásoby ropy. Vláda tento týden obvinila amerického viceprezidenta Joea Bidena, že se v zemi snaží vyvolat převrat a podrývá autoritu caracaské vlády v mezinárodním prostředí. Naposledy k tomu využil setkání skupiny Celac, společenství latinskoamerických a karibských států, kterého se Venezuela před týdnem nezúčastnila a kde Biden údajně lídrům ostatních zemí regionu líčil, že Venezuela je před krachem. 

Fronta na toaletní papír ve venezuelské metropoli Caracas.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Protivládní protesty ve venezuelském Caracasu.
Hořící barikády v ulicích Caracasu.

Na druhou stranu, Venezuele se ekonomicky vskutku dlouhodobě nedaří, k čemuž přispívá mnohaleté mizerné hospodaření státního aparátu. Venezuela roky „žije“ bezmála jen z vývozu ropy a příjmy za černé zlato se ztenčily vzhledem k celosvětovému poklesu cen. Zatímco v létě stál barel ropy přes sto dolarů, nyní je jeho cena o polovinu nižší. Venezuelu navíc drtí obří inflace, která v prosinci loňského roku přesáhla 63 procent. Tehdy také venezuelská centrální banka oficiálně přiznala, že země upadla do recese.

Oznámila však něco, co místní, kteří tráví většinu dne přejížděním z místa na místo, aby pak hodiny marně čekali na základní zboží, dobře vědí. Některé zboží je už dlouho na příděl. Venezuelané se také stali mistry náhražek, a nejen oni. Například americká společnost McDonald’s, jež v zemi provozuje přes sto restaurací, minulý měsíc připustila, že z nabídky stáhla hranolky. Prostě nesehnali brambory. Místo nich tak k hamburgerům nabízejí kukuřičné placky a maniok, uvedl španělský list El País.

PSALI JSME:

Evropa se u nás inspiruje

Caracas tento týden překvapivě kritizovali i sousedé, a to v regionu rozhodně není zvykem. Venezuelu v minulých dnech navštívila trojice bývalých prezidentů Kolumbie, Chile a Mexika. „Nadchází doopravdy hluboká humanitární krize, s frontami tisíců lidí, kteří shánějí jídlo. Jenže Maduro předstírá, že ty fronty neexistují,“ řekl tento týden bývalý kolumbijský prezident Andrés Pastrana listu El Tiempo a dodal, že přestože se venezuelský prezident nedávno vydal „žádat o peníze“ do zahraničí, mimo jiné do Číny, Íránu, Alžírska a Ruska, pomoci se mu nedostalo.

Caracas, který z katastrofálního stavu v zemi viní domácí sabotéry a zahraniční agenty, opakovaně ubezpečuje krizí unavený lid, že samotná vláda problémy nedělá. To by se přece v chávismu neinspirovali Evropané, jak tento týden poukázal Cabello na řecké hnutí Syriza a španělské Podemos slovy „chávismus se šíří po celém světě“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.