Lidovky.cz

‚Do poslední kapky krve.‘ Islámský stát změnil dobytý Mosul v pevnost

Svět

  19:00
BAGDÁD - V jedné z vládních budov v Mosulu se v závěru loňského roku sešla hrstka podnikatelů, aby se utkala v soutěži o zakázku. Bylo by to rutinní setkání, jakých se dějí mraky ve městech všude ve světě. Teď ale byla ve hře zakázka na vybudování opevnění města zadaná jeho novými vládci - Islámským státem (IS), píše agentura Reuters.

Demonstranti v Mosulu provolávají pro-islamistická hesla. Fotografie pochází z června 2014. Jak se jim žije teď? foto: APČTK

Jeden z členů radikální islamistické skupiny vzal do ruky mapu a vysvětlil ostatním, co IS požaduje. „Podle zadání IS má být okolo Mosulu vyhlouben příkop dva metry hluboký a dva metry široký,“ řekl zdroj blízký tendru. Vítězná firma dostane podle něj v přepočtu 4000 dolarů (asi 100. 00 korun) za každý metr příkopu.

Soutěž dokazuje odhodlání Islámského státu podržet si kontrolu nad městem, dobytým v červnu. Mosul se svou bohatou historií stojí ve středu zájmu IS vybudovat z částí Iráku a Sýrie moderní chalífát.

Jezídové museli z Mosulu prchnout. Islamisté je pronásledují jako kacíře.
Život si zachránili. Spousta obyvatel iráckého Mosulu našla azyl v uprchlických...
Bojovníci ISIL v ulicích dobytého Mosulu.
Bojovníci ISIL oslavují své vitězství v Mosulu v autech ukořistěných uprchlým...

Policejní stát

Rozhovory s 11 obyvateli Mosulu, z nichž část v lednu utekla, ukázaly, že IS vytvořil policejní stát dostatečně silný na to, aby přestál několik lidových nepokojů nebo vojenských vzpour.

Kromě plánu na vybudování příkopu zazdili radikálové západní vstup do města a vyhodili do vzduchu most, který by mohli využít kurdští bojovníci k útokům na Mosul. „Budou o Mosul bojovat do poslední kapky krve. Znamená pro ně jejich existenci. Ztratit Mosul znamená pro Islámský stát v Iráku konečnou porážku,“ řekl penzionovaný armádní generál žijící v Mosulu.

PSALI JSME:

V centru Mosulu, v budově někdejší rady provincie, sídlí náboženský soud Islámského státu. Rozsudky mohou být nemilosrdné. V lednu vystavil IS v Mosulu na internetu svou verzi spravedlnosti: ukamenování ženy obviněné z cizoložství, dva ukřižované muže, obviněné z ozbrojeného vloupání, a dva muže vyhozené z budovy kvůli údajné homosexualitě.

Jednasedmdesátiletá křesťanka byla před soud předvedena na podzim a donucena konvertovat k islámu. Ona a dalších devět lidí byli odvlečeni z mosulského domova důchodců a postaveni před vousatého soudce. Místnost hlídaly ozbrojené stráže. „Soudce začal jemně a elegantně hovořit, citoval verše z koránu a výroky proroka Mohameda,“ řekla žena Reuters. „Řekl, že islám je pravdivé náboženství a my ho musíme buď přijmout, nebo zemřít jako bezvěrci.“ Propuštěna byla tento měsíc díky dohodě mezi IS a představiteli chaldejské církve.

Islámský stát má v Mosulu nejméně čtyři bezpečnostní organizace, včetně dopravní policie a daňové policie, která vybírá daně od obchodníků i jednotlivců. Nejobávanější jsou elitní bezpečnostní výbory, které zatýkají a shromažďují zpravodajské informace, a islámská policie Hisba, která kontroluje dodržování náboženského práva.

Žádné cigarety a anglické nápisy

Hisba zakázala kouření a trička s nápisy v angličtině. Obchody musejí zavírat v době modlitby, ženy a dívky si musejí zahalovat obličeje a školy jsou rozdělené podle pohlaví. Jeden z mosulských otců tak přestal posílat do školy svou třináctiletou dceru, protože byla nucena zakrývat si obličej. „Řekla mi: tati, cítím, že nemůžu dýchat. Je lepší, když bude doma svobodná, než když bude vězněm ve škole,“ řekl muž Reuters.

Islamisté donutili zbylé státní zaměstnance pracovat pro jejich vládní úřady, což se týká místní správy, energetiky, školství, náboženství a zdravotnictví.

PSALI JSME:

Bagdád každý měsíc vyčlení nejméně 130 milionů dolarů na platy mosulských vládních úředníků, ať už zůstali ve městě, nebo uprchli. Peníze vyzvednou úředníci v Kirkúku, který drží Kurdové, a dopraví je do Mosulu. Výplaty podle Bagdádu připomenou lidem, že na ně národní vláda nezapomněla. Není jasné, kolik peněz se k zaměstnancům zůstávajícím v Mosulu dostane, ale hotovost drží město nad vodou.

Jídla je dost. S elektřinou je to horší

Jídlo je snadno dostupné. Maso, zelenina, chleba a ovoce stojí stejně jako předtím a některé ceny jsou nižší než v metropoli. Vysoké jsou ale ceny benzinu a elektřina z generátorů jde jen šest hodin denně. Pitnou vodu dovážejí cisterny.

Islámský stát vybírá poplatky od obyvatel každodenně. Řezník musí zaplatit v přepočtu čtyři dolary za vstup na jatka, majitelé obchodů sídlících v budovách zabavených islamisty jim nyní musí platit nájem.

PSALI JSME:

Kvůli leteckým útokům a ztížené možnosti pašování ropy ze Sýrie vyrostly okolo Mosulu desítky „domácích“ rafinerií, dštících černý kouř. Příjmy IS však pocházejí nejen z pašování ropy. Irácký ministr financí Hošjar Zibarí odhaduje, že IS zabavil z bank v Mosulu, Tikrítu a Bajdží od konce června 456 milionů dolarů. „Islámský stát je bohatý,“ říká Zibarí. Podle zpravodajských služeb zavede IS do několika měsíců vlastní měnu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.