Lidovky.cz

Putin míří na jednání do Minsku, před summitem padají ostrá slova

Vladimír Putin

  12:54aktualizováno  15:40
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin se ve středu v Minsku zúčastní summitu s vůdci Francie, Německa a Ukrajiny, který má urovnat konflikt na východu Ukrajiny. Putinovu účast potvrdil Kreml.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: APReuters

„(Prezident) Putin dnes navštíví Minsk, kde se zúčastní jednání v ‚normandském formátu‘,“ oznámil Kreml. Právě v Normandii loni v červnu spolu poprvé jednali Putin, jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko, francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.

Kancléřka má do Minsku odjet odpoledne. „To, že se tato cesta uskuteční, znamená naději, ale nic víc,“ řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. 

Porošenko: Je to poslední šance

PSALI JSME:

Předpokládá se, že večerním summitem vyvrcholí týden diplomatických příprav a intenzivních jednání, která mají připravit cestu k dohodě. Porošenko označil schůzku za „poslední šanci“ k přerušení bojů, jejichž intenzita v posledních dnech vzrostla.

„Musíme ubránit mír a Ukrajinu... Proto pojedu do Minsku, kde budeme požadovat ukončení války, stažení cizích vojsk a zahájení politického dialogu bez cizího vměšování,“ uvedl Porošenko, který ještě během minulé noci navštívil východoukrajinský Kramatorsk, kde si o den dříve povstalecké ostřelování podle ukrajinských úřadů vyžádalo 15 mrtvých a 63 raněných, včetně dětí.

Porošenko během minulé noci navštívil východoukrajinský Kramatorsk, kde si o den dříve povstalecké ostřelování podle ukrajinských úřadů vyžádalo 15 mrtvých a 63 raněných, včetně dětí.

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius ráno upozornil, že ještě „zbývá vyřešit řadu problémů“, aby se summit mohl konat. Cílem je dosáhnout dohody, „ale nikoliv jen na papíře“, poznamenal Fabius. Později ruský diplomatický zdroj označil šance na dosažení dohody za sedmdesátiprocentní.

Překážky na cestě k dohodě

V přípravě summitu se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova dosáhlo „pozoruhodného pokroku“, nicméně přetrvávají rozpory ohledně ukrajinského požadavku na nastolení kontroly nad hranicí s Ruskem. Přes ni podle Kyjeva proudí k proruským separatistům zbraně a vojáci, jakkoli to Moskva stále popírá.

„Nevidím možnost, že by představitelé (separatistů) Doněcka a Luhanska souhlasili s tím, že kontrola nad hranicí má být ústředním bodem dohody a předběžnou podmínkou pro vše ostatní. Ale sledujeme takový pokus ze strany ukrajinského vedení,“ prohlásil Lavrov po jednání se svým řeckým protějškem a dodal, že takové pokusy jsou „nerealistické“.

Přetrvávající rozpory se prý týkají budoucího uspořádání východní Ukrajiny, záruk ohledně kontroly rusko-ukrajinské hranice v úseku ovládaném separatisty, průběhu linie mezi znepřátelenými stranami, stažení těžkých zbraní a výměny zajatců.

Ukrajinské jednotky na kontrolním stanovišti nedaleko přístavního města...
Oleg z Charkova, ukrajinský velitel jednoho z oddílu chránících Mariupol. Rusům...
Angela Merkelová i přes neúspěšná vyjednávání trvá na diplomatickém řešení.
V sevření bojů. Navzdory úsilí diplomatů o uzavření příměří probíhaly i o...

Porošenko: Jsem připraven vyhlásit válečný stav

Na středečním mimořádném zasedání vlády Porošenko uvedl, že Ukrajina se musí připravit na dvě varianty: buď se „podaří zastavit agresora diplomatickou cestou“, anebo bude nutné bránit vlast a „přejít na naprosto odlišný režim“. Prezident je prý v případě eskalace připraven „vyhlásit válečný stav na celém ukrajinském území“. Porošenko ujistil, že nebude váhat, nicméně dodal, že se považuje za „prezidenta míru“ a že „vojensky nelze situaci na Donbasu vyřešit“. Za prioritu označil okamžité zastavení palby bez předběžných podmínek.

V Minsku bylo již loni v září a pak znovu v prosinci ujednáno zastavení palby, které se však v praxi příliš nedodržovalo.

Vyhlídky na summit zamlžilo v noci prohlášení povstalců, kteří údajně předložili návrh politického urovnání a čekají na něj odpověď. Zmocněnec doněckých radikálů Denis Pušilin řekl, že přinejmenším do konce dne je předčasné o příměří na Donbasu mluvit.

Boje neustávají

Konflikt na Donbasu už si od loňského dubna vyžádal více než 5300 životů a způsobil nejvážnější roztržku ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války. Ukrajinská armáda ve středu oznámila, že v bojích o důležitý železniční uzel Debalceve v posledních 24 hodinách padlo 19 vojáků, dalších 78 bylo zraněno.

Ozbrojený proruský vzbouřenec střeží autobusovou zastávku v Doněcku, kterou zasáhla dělostřelecká palba.

Povstalci naopak ohlásili, že při ostřelování jejich hlavní bašty, Doněcku, si ranní zásah autobusové zastávky vyžádal životy čtyř civilistů. Tento údaj není potvrzený a počet obětí se podle agentury TASS upřesňuje: zdravotníci zatím potvrdili jednoho mrtvého a devět raněných, včetně několika žen.

Od útoku na Kramatorsk se proruští vzbouřenci distancovali. „Neostřelujeme Kramatorsk. My nestřílíme po městech s civilním obyvatelstvem, na rozdíl od Ukrajiny,“ prohlásil mluvčí povstaleckého ministerstva obrany.

Ofenziva ukrajinské armády u Mariupolu:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.