Lidovky.cz

Na Ukrajině začalo platit příměří. Klid zbraní zatím trvá

Svět

  7:56
KYJEV - Po několika nočních lokálních přestřelkách panuje na východě Ukrajiny klid. Nestřílí se v Doněcku ani Debalceve, zastavení palby potvrzují obě strany. Podle Kyjeva boje zcela ustaly tři hodiny po vyhlášení příměří.

Zřícenina domu nedaleko Doněcku foto: Reuters

Ukrajinské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, podle něhož nebyly pozice armády v Doněcké ani Luhanské oblasti ostřelovány po 2:00 SEČ. Informaci potvrdil i mluvčí doněckých separatistů Eduard Basurin. „Situace je klidná,“ řekl dnes ráno novinářům.

Neobvyklé ticho na linii fronty hlásili po rozbřesku i lidé žijící v bojové zóně. Doněcká radnice oznámila, že k 9:30 SEČ se ve městě nebojuje, ustalo i dělostřelecké, raketové a minometné ostřelování obytných čtvrtí. Policejní velitel Doněcku Vjačeslav Abroskin oznámil, že situace ve městě je „fakticky stabilní“.

ČTĚTE TAKÉ:

Slib dodržovat klid zbraní dal ukrajinské armádě i militantní vůdce ukrajinských ultranacionalistů Dmytro Jaroš, jehož dva prapory operují v Doněcké oblasti. Předák pravicových radikálů, který původně příměří odmítal, prý klidu zbraní využije k přípravě na další boj s ruskými okupanty.

Ještě krátce po vyhlášení příměří přitom bylo několikrát ostřelováno Debalceve, strategická železniční křižovatka mezi Doněckem a Luhanskem. Mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladyslav Selezňov na Facebooku napsal, že vzbouřenci ostřelovali třikrát obec Černuchyne, která leží několik kilometrů východně od Debalceve. Pod palbou separatistů byla rovněž několikrát vesnice Zolote, která leží asi 65 kilometrů západně od Luhansku.

Ukrajinský prezident Porošenko promluvil k ukrajinskému lidu.

Město Popasna se dostalo do raketometné palby dvacet minut po vyhlášení příměří, oznámil dnes luhanský gubernátor Hennadij Moskal. Jedna raketa dopadla na obytný dům a zabila sedmaosmdesátiletého muže a devětašedesátiletou ženu. Jde zřejmě zatím o jediné oběti bojů z doby po zastavení palby.

Porošenko vydal rozkaz o ukončení střelby

Pravým peklem si ale východoukrajinská města prošla těsně před půlnocí, kdy si obě bojující strany snažily upevnit dobyté pozice. Podle shodného tvrzení armády i povstalců docházelo v Debalceve, ale i v Doněcku, Horlivce nebo v okolí Luhansku k nejtvrdším bojům za několik posledních měsíců. Podle komuniké ukrajinského velení prý separatisté v posledních dnech před příměřím ztratili až 600 bojovníků.

Prezident Petro Porošenko o půlnoci kyjevského času vydal vládním jednotkám rozkaz, aby ukončily palbu, jak bylo dohodnuto. V sobotu slíbili dodržovat příměří i rebelové.

Příměří dojednané ve čtvrtek na summitu Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie v Minsku předpokládá mimo jiné vytvoření neutrální „nárazníkové zóny“ a stažení těžkých zbraní, jejichž nasazení si vyžádalo velkou část z více než 5000 obětí konfliktu. Ten vyvolal nejhorší krizi ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války.

Na Ukrajinu dorazil další konvoj z Ruska

Na ukrajinské území vjela kolona 170 ruských nákladních automobilů s humanitárním nákladem pro obyvatele povstaleckých zón v Doněcké a Luhanské oblasti. Konvoj, který překročil hranice bez souhlasu kyjevských úřadů, veze podle Moskvy 1800 tun potravin a léků.

Po "celním odbavení" na hraničních přechodech, které jsou pod kontrolou separatistů, se kolona rozdělila na dvě části. Devadesát automobilů zamířilo do Doněcku, osmdesát do Luhansku. Už čtrnáctá ruská humanitární kolona zamířila na Ukrajinu jen několik hodin po vyhlášeném příměří, které se zatím kromě několika lokálních incidentů dodržuje.

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany dnes uvedla, že úkolem ruských konvojů není humanitární pomoc potřebným, ale podpora bojových povstaleckých skupin. Automobily prý převážejí zbraně, munici a konzervovanou vojenskou stravu.

Ruská strana podobná obvinění odmítá. V bílých kamazech jsou podle Moskvy skripta pro posluchače doněcké univerzity, stavební materiál a další životně důležité potřeby.

Ukrajinská i ruská média v minulosti podala řadu svědectví o tom, že ruská humanitární pomoc se k potřebným dostává jen zčásti, zboží se zmocňují překupníci a prodává se na černém trhu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.