Lidovky.cz

Kyjev utnul povstalcům dodávky plynu. Pomůžeme, slibuje Moskva

Vladimír Putin

  12:27aktualizováno  12:52
KYJEV - Ukrajina „barbarsky“ zastavila dodávky zemního plynu do povstaleckých oblastí na východě země. Oznámili to ve čtvrtek v Doněcku a Luhansku zástupci separatistů. Podle povstaleckého vůdce Andreje Purgina si už v noci „lidová republika“ v Doněcku zajistila přímé dodávky z Ruska. Luhanští separatisté ale prý s plynem vydrží jen do dnešního odpoledne. Ruská vláda chce plyn na Ukrajinu poslat jako „humanitární pomoc“.

Proruský vzbouřenec z ozbrojených sil samozvané Doněcké lidové republiky (DLR). foto: Reuters

„Kohoutky byly ve středu večer zcela vypnuty, žádný plyn neproudí. Dodávku z Ruska už jsme zajistili,“ konstatoval Purgin. V oblasti, kde se teploty pohybují pod deseti stupni mrazu, může podle médií zastavení dodávek plynu způsobit vážné hospodářské škody a zkomplikovat život domácnostem.

ČTĚTE TAKÉ:

V Luhansku jsou prý povstalecké zóny bez plynu. „Premiér“ luhanské povstalecké vlády Gennadij Cypkalov ruské agentuře TASS řekl, že vedení vzbouřenců jedná o situaci s Ukrajinou „i s jinými státy“. Přerušení dodávky označil za projev politického a hospodářského nátlaku.

Doba ledová

„Pokud se do 14:00 SEČ s Ukrajinou nebo Ruskem nedohodneme, čeká nás doba ledová,“ řekl Cypkalov. „Kyjevské úřady chtějí vyvolat mezi našimi lidmi paniku. Udělaly to právě v době, kdy udeřily mrazy a spotřeba plynu je velká,“ řekl premiér luhanských radikálů.

Ruská agentura TASS oznámila, že ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil ministerstvu energetiky a plynárenskému monopolu Gazprom, aby vypracovaly návrh na dodávky plynu pro Donbas ve formě humanitární pomoci. Rusko by podle premiéra mělo plyn pro povstalecké zóny na východě Ukrajiny zajistit, pokud Kyjev své dodávky neobnoví.

Výměna zajatců

Doněčtí povstalci ve čtvrtek rovněž navrhli Kyjevu výměnu bojovníků zajatých v Debalceve na východě Ukrajiny, oznámil Pušilin. Podle zpráv z města, které ve čtvrtek dobyly povstalecké jednotky, jsou v zajetí desítky, ne-li stovky lidí. Výměna by se podle Pušilina měla uskutečnit podle pravidla „všichni za všechny“, dohodnutého minulý týden na summitu v běloruském Minsku.

Povstalci rovněž oznámili, že jsou v Debalceve ochotni zajistit bezpečnost pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Opakované žádosti pozorovatelů o přístup do města v minulých dnech odmítali s vysvětlením, že Debalceve není vzhledem k probíhajícím bojům bezpečné.

„Po stabilizaci situace v Debalceve a okolí je Doněcká lidová republika připravena zajistit bezpečnost mise OBSE ve všech oblastech regionu,“ citovala Pušilina povstalecká agentura DAN.

Pokud jde o výměnu zajatců, je prý separatistické velení ochotno navázat přímý dialog s ukrajinskou stranou. Podmínkou podle Pušilina je účast vyjednavače Viktora Medvedčuka v ukrajinské delegaci.

Medvedčuk, který je šéfem proruského ukrajinského hnutí Ukrajinská volba, je považován za blízkého spojence šéfa Kremlu Vladimira Putina. Aby usnadnil mírová jednání se separatisty, zařadil ukrajinský prezident Petro Porošenko od konce loňského roku Medvedčuka do delegace ukrajinských vyjednavačů.

K TÉMATU:

Po Ukrajině Pobaltí?

Britský ministr obrany Michael Fallon se domnívá, že Rusko představuje reálnou a aktuální hrozbu pro evropskou bezpečnost. Fallon to podle médií prohlásil během čtvrteční cesty do Sierry Leone. Ministr upozornil, že NATO musí být především připraveno na to, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl ohrozit bývalé země sovětského bloku, včetně pobaltských států, Litvy, Lotyšska a Estonska.

Podobnou obavu vyjádřil nedávno už generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. V rozhovoru poskytnutém listu The Daily Telegraph řekl, že Putin by mohl provést hybridní útok - podobný postupu na východě Ukrajiny - vůči některému z pobaltských států, aby otestoval, jestli se Severoatlantická aliance zmobilizuje.

Fallonovo ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že ve středu večer musely vzlétnout stíhačky královského letectva, aby doprovodily dva ruské bombardéry Tu-95 z blízkosti britského vzdušného prostoru. Podobný incident se odehrál už v lednu a britské úřady kvůli němu musely na krátko změnit trasy civilních letů.

Podle Londýna jde o politicky motivovanou ukázku síly Ruska. Moskva tak prý zároveň zkouší reakci britské obrany.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.