Lidovky.cz

Nepřehledný a napjatý doněcký úsek. Povstalci hlásí klid, OBSE palbu

Evropa

  8:55aktualizováno  14:49
KYJEV - Boje na doněckém úseku fronty „prakticky skončily“, situace na východě Ukrajiny se stabilizovala a na bojištích zavládl klid, prohlásil mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin. Evropští pozorovatelé ale ohlásili dělostřeleckou palbu z Doněcku a z Luhanské oblasti. Z Ruska podle Kyjeva dorazily povstalcům další masivní posily včetně čtyř konvojů bojové techniky.

Proruský vzbouřenec z ozbrojených sil samozvané Doněcké lidové republiky (DLR). foto: Reuters

„Na celé linii palebného dotyku se situace postupně stabilizuje,“ citovala Basurina povstalecká agentura DAN. „Jednotky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky přísně dodržují klid zbraní a nereagují na jednotlivé provokace ze strany ukrajinských vojsk,“ prohlásil mluvčí. „Očekáváme, že stejně bude plnit minské dohody i Kyjev,“ dodal Basurina na tiskové konferenci v Doněcku.

Rusko posiluje povstalce, chce cestu ke Krymu

Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko oznámil, že ve čtvrtek proniklo z Ruska na východ Ukrajiny 20 tanků, deset samohybných děl a 35 nákladních automobilů s municí. Kolona směřovala do města Novoazovsk, které leží nedaleko od důležitého přístavu Mariupolu, který je pod kontrolou Kyjeva.

Mariupol se spoustou komínů a ošuntělých fabrik vypadá krajně nehostinně.

Posilování povstaleckých bojových oddílů na jižním úseku fronty posiluje v Kyjevě obavy, že separatisté se s podporou ruské armády pokusí o průlom podél pobřeží Azovského moře. Rusko by si tak zjednalo přístup k anektovanému Krymu, který přímé spojení s pevninou nemá.

OBSE: Pálí na obou stranách

Basurin prohlásil, že ve městě Debalceve, které v minulých dnech povstali dobyli, stále ještě zůstává část ukrajinské posádky. Ukrajinští vojáci podle něj musejí před opuštěním města složit zbraně, které pak povstalci ukrajinské straně odevzdají. „Těla mrtvých předáme buď přímo pozůstalým nebo příslušným ukrajinským úřadům,“ řekl mluvčí povstalců.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale zaznamenala dělostřeleckou palbu v Doněcku, která byla vedena z centra města kontrolovaného separatisty. U města Ščasťa v Luhanské oblasti podle OBSE zase pálila na protivníka ukrajinská armáda.

Výzbroj se jen přesunuje

Basurin dále uvedl, že během pátku budou povstalci z fronty stahovat další těžkou bojovou techniku, jak to jim i ukrajinské armádě ukládají minské dohody z minulého týdne. 

Vzbouřenci tvrdí, že těžké zbraně zatím odsunuli ze tří okresů, OBSE ale jejich informaci nepotvrdila. Evropští pozorovatelé na frontě registrují pohyby zbraní, výzbroj se ale pouze přemísťuje a nevzdaluje se linii fronty.

Navzdory příměří, jež oficiálně platí od nedělní půlnoci, se na východě...
Proruský rebel drží pozici v obci Nikišine jihovýchodně od města Debalceve.

Ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk v pátek na Facebooku napsal, že povstalci dostali další masivní posily z Ruska. Hranice prý překročily čtyři konvoje těžké vojenské techniky včetně tanků, obrněných transportérů a samohybných děl. Moskva jakoukoli vojenskou podporu separatistů popírá.

Povstalecké velení podle Tymčuka doplňuje stavy vojsk, přeskupuje síly k dalším bojům a posiluje materiální zabezpečení jednotek.

Z Ruska dorazil další humanitární konvoj

  • Na východ Ukrajiny v pátek dorazil "mimořádný" humanitární konvoj z Ruska, který podle ruských médií přivezl hlavně pomoc pro Debalceve. Do města, které ve čtvrtek dobyly povstalecké oddíly, ruské kamiony dopraví hlavně potraviny a léky. Konvoj přejel hranice, aniž prošel ukrajinskou celní kontrolou. Na místě ale údajně byli zástupci kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Třicet nákladních automobilů vyloží 200 tun nákladu v Doněcku a Luhansku. Kolonu prý ruské úřady sestavily urychleně s ohledem na změněnou situaci na frontě.

Ruský konvoj na Ukrajinu, prosinec 2014.

  • Rusko od počátku konfliktu vyslalo na ukrajinský Donbas celkem už patnáct kolon bílých kamionů, které podle Moskvy dopravily potřebným stovky tun humanitární pomoci. Podle ukrajinských úřadů ruské automobily vjíždějí na Ukrajinu ilegálně. Jejich náklad je navíc podle Kyjeva určen hlavně povstaleckým bojovým oddílům, které touto cestou doplňují své zásobyPodle obyvatel Donbasu se navíc část ruských zásilek dostává do rukou překupníků, kteří zboží prodávají na černém trhu.

Peníze za zničenou techniku

Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že bude vojákům v březnu vyplácet finanční odměny vojákům za každý kus nepřátelské bojové techniky zničený na donbaské frontě. Příslušné rozhodnutí podle armádního mluvčího Vladyslava Selezňova schválilo armádní velení už koncem ledna, poprvé se odměny budou vyplácet v březnu za měsíc únor.

„Naši hrdinové, kteří se vyznamenali během plnění bojových úkolů a zničili bojovou techniku a výzbroj protivníka, dostanou v březnu peněžní odměnu,“ řekl mluvčí. Armáda nyní sestavuje statistiku zničených zbraní, podle níž se bude rozdělování prémiového fondu řídit.

Podle armádního sazebníku dostane voják za zničení nepřátelského letounu 100 minimálních ukrajinských mezd, což je 121 000 hřiven (přes 100 000 korun). Za likvidaci raketometu protivníka dostane polovic, za zničení tanku 48 000 hřiven a nepřátelského automobilu 12 000 hřiven. Za každý den přímé účasti v bojových operacích obdrží vojáci 1000 hřiven.

Kyjev volá po evropské policii

Stálý zástupce Ukrajiny při OSN Jurij Serhejev uvedl ve čtvrtek v New Yorku, že Ukrajina preferuje vyslání policejních sil Evropské unie do Donbasu před povoláním mírových jednotek OSN. Kyjev je podle něj přesvědčen, že mezinárodní pozorovatelská a kontrolní mise může přispět k plnění minských mírových dohod a ke skutečnému zastavení palby.

O vyslání mírových sil na východ Ukrajiny v minulých dnech hovořil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Pozorovatelé OSN či EU by se podle ukrajinského plánu měli rozmístit jak na bojové linii oddělující armádu od povstaleckých oddílů, tak i na té části rusko-ukrajinské hranice, kterou Kyjev nekontroluje.

Povolání policejních sil EU by podle Serhejeva bylo rychlejší, protože vyslání mírových sil OSN může vzhledem ke složitému vyjednávání a komplikovanému financování trvat měsíce. „Proto jsme se přiklonili k policejnímu kontingentu, nikoli k mírovým silám OSN,“ řekl ukrajinský diplomat.

Podle kyjevských médií je důvodem ukrajinského stanoviska zejména skutečnost, že vyslání mírových sil OSN by měla schválit Rada bezpečnosti, kde má Rusko právo veta. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve čtvrtek v České televizi řekl, že Rusko v RB OSN žádost Kyjeva zablokuje, debata o tom je proto prý zbytečná. „Připadá mi, že se bavíme o něčem, co je trochu ztráta času,“ komentoval diskusi o návrhu Kyjeva.

Serhejev konstatoval, že policejní kontingent EU by měl na Ukrajině působit pod záštitou OSN. „Takové kombinované varianty už v minulosti existovaly, například v Africe nebo bývalé Jugoslávii,“ řekl. Podle ukrajinských médií by misi EU zaštítěnou OSN Rada bezpečnosti schvalovat nemusela. Serhejev řekl, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která je kontrolou příměří v Donbasu pověřena, svou misi naplnit nedokáže.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin

Rusko se proti vyslání nových pozorovatelů do Donbas ostře staví. Stálý ruský zástupce v OSN Vitalij Čurkin prohlásil, že cílem Porošenkova návrhu je „pohřbít minské dohody,“ které s žádným takovým krokem nepočítají.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vidí možnost vyslání nových mírových sil na Ukrajinu až v případě, že bude zajištěno pevné příměří. S nasazením mírových sil by podle něj musely souhlasit obě bojující strany, řekl agentuře DPA. Než se tak stane, je podle německého ministra třeba zajistit bezpodmínečné plnění funkcí mise OBSE.

Obchody s uhlím

Doněčtí separatisté chtějí vyvážet černé uhlí do severní Afriky, na Blízký východ a do Íránu, uvedl pro povstaleckou agenturue DAN Jevgenij Lavrenkov, který je v aparátu šéfa doněckých vzbouřenců Alexandra Zacharčenka odpovědný za strategický rozvoj. Uhlí chtějí vyvážet přes ruský přístav Taganrog, který je vzdálen asi 50 kilometrů od úseku hranice s Ukrajinou kontrolovaného separatisty.

Jevgenija Samochinová, ministryně hospodářství povstalecké vlády, ve čtvrtek podle Lavrenkova jednala o vývozu donbaského uhlí s íránskými partnery. "I oni jsou vystaveni embargu, takže s nimi snadno najdeme společnou řeč," uvedla Samochinová s odkazem na protiíránské embargo, jímž západní státy reagovaly na kontroverzní íránský jaderný program.

V zónách východoukrajinského Donbasu ovládaných separatisty je řada velkých uhelných dolů. Přestože část z nich byla při bojích zatopena nebo poškozena, jsou prý separatisté schopni zajistit dostatečné objemy pro vývoz nejen do Íránu, ale i do států severní Afriky nebo na Blízký východ.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.