Lidovky.cz

Žádní cizinci na maratonu, rozhodla KLDR. Chrání Pchjongjang před ebolou

USA

  17:16
PCHJONGJANG - Každý duben se ulice severokorejské metropole Pchjongjang plní atlety, kteří měří své síly v tradičním maratonu. Letos se v něm utkají jen sportovci z KLDR - zahraničním běžcům režim účast zakázal. Vysvětlil to obavami z vysoce infekční eboly, uvedl zpravodajský server BBC.

KLDR zakázala cizincům účast na každoročním Pchjongjangském maratonu, bojí se eboly. foto: TwitterReprofoto

„S politováním oznamujeme, že nás naši severokorejší partneři informovali o tom, že žádným zahraničním běžcům - amatérským či profesionálním - nebude povoleno zúčastnit se letošního Pchjongjangského maratonu,“ citovala jihokorejská agentura Jonhap v Pekingu sídlící cestovní kancelář Koryo Tours.

Koryo Tours k tomu na svém twitterovém účtu připojila vysvětlení, že za nežádoucí účastí cizinců na sportovním klání se skrývá „strach z rozšíření eboly“. Zákaz potvrdila i čínská společnost Young Pioneer Tours, uvedl server BBC.

PCHJONGJANGSKÝ MARATON

Severokorejská metropole bude 12. dubna hostit už 34. ročník maratonu: Pchjongjang své ulice poprvé otevřel běžcům v roce 1981. Trasa závodu, jejž režim pořádá na počest zakladatele KLDR, startuje u Kim Ir-senova stadionu, kam se opět vrací obloukem po nábřeží řeky Tedong. Od přelomu tisíciletí Severní Korea opět povoluje účast zahraničních sportovců. Účastníci si mohou vybrat ze tří možných tras: klasického maratonu o délce 42 km, půlmaratonu či nejsnadnějšího desetikilometrového úseku.

Není to poprvé, kdy se Severní Korea v údajných obavách z nebezpečné krvácivé horečky uzavírá před cizinci. Už v loňském říjnu oznámila, že jako prevenci proti možné epidemii pozastavuje vydávání turistických víz pro zahraniční turisty (více zde). Zavedla také další striktní opatření včetně 21denní karantény. 

Na území KLDR ani v okolí totalitního státu přitom nebyl žádný případ infekce virem ebola zaznamenán, není tedy jasné, proč Pchjongjang kvůli této nebezpečné nemoci projevuje tak velké (minimálně rétorické) obavy, poznamenává BBC. Dodává však, že jistou roli může hrát kombinace nepříliš zdatného zdravotnického systému a extrémní chodoby většiny populace. Případná epidemie smrtící choroby by tak zemi mohla srazit na kolena.

ČTĚTE TAKÉ:

Severokorejská státní média neopomněla v souvislosti s bezprecedentním rozšířením eboly v západní Africe ukázat prstem na svého tradičního nepřítele, Spojené státy. Naznačila mimo jiné, že virus je ve skutečnosti biologická zbraň, uměle vytvořená v laboratořích americké armády.    

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.