Lidovky.cz

Od Harryho Pottera k džihádu: příběh verbířky Islámského státu

Blízký východ

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Na podzim předloňského roku se devatenáctiletá Aqsa Mahmúdová rozloučila s otcem a jako obvykle vyšla ze dveří domu na lepší adrese skotského Glasgow. Vše se zdálo být normální. Jenže Aqsa se ze školy nevrátila. Trýznivou nejistotu Aqsiných rodičů rozsekl až po čtyřech dnech telefonát. Byl ze syrsko-turecké hranice.

Asqa Mahmúdová: z pilné studentky úspěšnou verbířkou Islámského státu. foto: TwitterReprofoto

Snaživá studentka elitní farmaceutické školy v něm svým rodičům oznamovala, že se přidává na stranu Islámského státu, tehdy ještě Islámského státu v Iráku a Levantě.

Po více než roce je jasné, že mladá žena, která se prý obětavě starala o mladší sourozence, se v prostředí radikálních islamistů podivuhodně adaptovala. Stala se jednou z nejaktivnějších verbířek džihádistů. A podle odborníků jednou z nejúspěšnějších.

Teď ji úřady vyšetřují pro podezření, že má na svědomí tři britské školačky, které odcestovaly z Londýna do Sýrie. Šestnáctiletá a dvě patnáctileté dívky se tak zařadily mezi stovky cizinek, které podlehly internetové propagandě a na Blízký východ odjely bojovat za islamisty. Se zbraní v ruce nebo sňatkem s džihádistou.

Fanatismus a teenagerský styl

Co přimělo studentku farmacie Aqsu Mahmúdovou před rokem opustit Skotsko, se přesně neví. Podle úřadů však sledovala internetová kázání a není těžké si domyslet, že i ona se stala obětí online propagandy.

Nástroje, který Islámský stát (IS) umně ovládá a který si sama Mahmúdová záhy osvojila. Skrze blog a několik twitterových účtů někdejší obdivovatelka Harryho Pottera podněcuje k terorismu a západní muslimy vyzývá k následování.

Její příspěvky na sociálních sítích jsou zvláštní kombinací fanatismu a někdy až úsměvného teenagerského stylu.

„Sestry, ve jménu Alláha, raději přes internet komunikujte sostatními sestrami. Je to lepší než chatovat s bratry, kteří jsou většinou ženatí. Mějte přece trochu sebeúcty a nebuďte ničitelkami domovů,“ píše se například v jednom z příspěvků.

I když na první pohled může působit neškodně, Aqsa (na webu vystupuje pod jménem Umm Layth) je podle Organizace SITE monitorující džihádistické aktivity na internetu jednou z nejlépe zavedených verbířů IS. Svědčí o tom i fakt, že komunikace s jednou ze tří Britek se z Twitteru rychle přesunula na zašifrovanou sociální síť. Podle expertů běžná praxe v případě verbování džihádistů. 

Její aktivity ve virtuálním světě jsou už nejméně několik měsíců v hledáčku britských tajných služeb. Kritika a hněv rodiny zmizelých školaček vůči zpravodajcům, kteří odjezdu jejich dcer na Blízký východ nezabránili, je tak celkem pochopitelná.

Falešná pohádka

„Islámský stát rekrutuje ženy jako žádná jiná teroristická skupina předtím. Láká je na falešnou pohádku o životě v Sýrii,“ citovala zkraje měsíce americká stanice CNN šéfa protiteroristického oddělení FBI Michaela Steinbacha. „Přijíždějí zapálené bojovnice i ty, jež chtějí podpořit IS tím, že se provdají za jeho bojovníky,“ dodal Steinbach.

Události minulého týdne mu daly za pravdu. Podle tureckých úřadů jsou tři Londýňanky dnes už v Sýrii. Přesněji spíše v takzvaném Islámském státě.

Odhaduje se, že v jeho řadách bojuje kolem pěti set padesáti cizinek (zhruba pětina pochází z britských ostrovů).

Ženské zahraniční posily jsou obvykle mladší než ty mužské. V očích radikálů je totiž patnáctiletá dívka vhodnou manželkou, kdežto čtrnáctiletý chlapec se jako bojovník nehodí. To vysvětluje příliv takzvaných nevěst džihádu.

Za připomenutí stojí dvě nezletilé Rakušanky bosenského původu, které v září odjely do Sýrie „sloužit Alláhovi“. O měsíc později ji následovala šestnáctiletá Nizozemka, kterou zadržela policie v Maďarsku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.