Lidovky.cz

Čínský armádní prominent uvízl v sítích protikorupční kampaně

Svět

  18:30
PEKING - V Číně vyšetřují kvůli podezření z korupce dalšího bývalého vysokého činitele armády, který uvízl v sítích rozsáhlého tažení prezidenta Si Ťin-pchinga proti hluboce zakořeněnému úplatkářství v zemi. S odvoláním na dva nezávislé zdroje to v úterý napsala agentura Reuters.

Otěže čínského režimu pevně svírá současný prezident Si Ťin-pching. Pod jeho vedením vede vláda nelítostnou protikorupční kampaň, mnozí však namítají, že jejím prostřednictvím spíše účtuje s politickými oponenty. foto: Reuters

Jedná se o dvaasedmdesátiletého Kuo Po-siunga, který byl do svého odstoupení místopředsedou mocné Ústřední vojenské komise, v jejímž čele stojí prezident Si Ťin-pching. Ze stejného důvodu - kvůli korupci - je už od loňska vyšetřován jiný bývalý místopředseda komise, Sü Cchaj-chou.

Oba muži do své rezignace patřili k nejvyšším armádním činitelům. V letech 2010-2012 byl s nimi dalším místopředsedou Ústřední vojenské komise také Si, než v čele státu nastoupil po Chu Ťin-tchaovi.

Epidemie korupce

Podle Reuters armádní důstojníci, penzionovaní i v aktivní službě, tvrdí, že úplatkářství je v ozbrojených silách tak rozšířené, že by mohlo podlomit schopnost Číny vést válku. V jednom případě byl jistý vysoký důstojník obviněn, že vydělal miliony dolarů prodejem stovek funkcí v armádě.

Vláda v pondělí oznámila, že kvůli korupci začalo vyšetřování Kuova syna Kuo Čeng-kanga, který je zástupcem politického komisaře armády ve východočínské provincii Če-ťiang. V lednu byl přitom povýšen do hodnosti generálmajora.

Zdroj blízký armádě, který nechtěl být jmenován, v souvislosti s tímto případem agentuře sdělil, že v problémech je i sám Kuo Po-siung a že také proti němu je vedeno vyšetřování. „Oznámení, které se týká jeho syna, je zpráva určená veřejnosti o prověřování otce,“ uvedl zmíněný zdroj.

Nejlepší teprve přijde

Kuo Po-siung vstoupil do armády v roce 1961 a byl členem Ústřední vojenské komise více než deset let. Vláda rozvířila spekulace o jeho osudu, když hlavní médium komunistické strany Lidový deník (Žen-min ž’-pao) v pondělí na svém webu napsal: „Víte, co signalizuje pád Kuo Čeng-kanga.“ A v komentáři pak dodal: „Pokud jde o boj s korupcí v armádě, nejlepší část představení teprve přijde.“ 

Vláda obvykle nejprve pustí do státních sdělovacích prostředků náznaky o tom, koho čekají potíže, a teprve poté následuje oficiální zpráva. V pondělí Peking oznámil vyšetřování 14 vysokých armádních činitelů, včetně Kuova syna, kvůli závažným obviněním z korupce. Mnohé z těchto osob jsou spojené se Sü Cchaj-chouem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.