Lidovky.cz

Čínští poslanci se sešli k výročnímu jednání o dalším směřování země

Svět

  10:00
PEKING - Zhruba 3000 delegátů se ve středu sejde v Pekingu na výročním zasedání čínského parlamentu, na němž se přijímají zásadní rozhodnutí o směřování země. Schůze obvykle trvá zhruba deset dní.

Generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. foto: Reuters

Přesné podrobnosti o tom, co bude parlament projednávat, anebo co na něm bude zveřejněno, je před začátkem jednání drženo v tajnosti, a to včetně cílů ekonomického růstu a rozpočtu.

Podle nejmenovaných čínských vládních zdrojů, státních sdělovacích prostředků a akademiků, se dá předpokládat, že se na pořad jednání dostanou způsoby, jak prohloubit ekonomické reformy včetně finančních s cílem dostat pod kontrolu dluh místní vlády, a dále uvolnit úrokové sazby a devizový trh.

V úvodní den zasedání oznámí premiér Li Kche-čchiang klíčové ekonomické cíle v první zprávě o práci své vlády poté, co před rokem nastoupil do úřadu. Předpokládá se, že cíl růstu ekonomiky bude stanoven na sedm procent; to je nejméně za posledních 11 let a méně než loňských sedm a půl procenta.

Na pořadu jednání by také mohly být způsoby, jak přistřihnout křídla státních gigantických podniků, aby soukromé firmy získaly víc manévrovacího prostoru. Právě soukromé firmy jsou pokládány za významnou hnací sílu ekonomiky.

Peníze pro armádu

Oficiálně zveřejněn bude také rozpočet na armádu; už před zahájením zasedání parlamentu oznámila jeho mluvčí Fu Jing, že Čína letos navýší armádní rozpočet asi o deset procent. V loňském roce Peking zvýšil výdaje na armádu o 12,2 procenta. Čínská armáda by tak letos mohla hospodařit v přepočtu se zhruba 3,6 bilionu korun.

Čína v současnosti vede spory se sousedními zeměmi o kontrolu nad ostrovy a námořními cestami v okolních mořích. Napjaté vztahy má především s Japonskem, ale i s Vietnamem, Filipínami či Indií, které na neustálé navyšování čínského vojenského rozpočtu pohlížejí s obavami.

Na pořadu jednání by se mohly objevit také způsoby, jak posílit pravomoci Číny proti tomu, co pokládá za hrozby islámských teroristů v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. A prostor by mohla dostat také situace v Hongkongu, poloautonomní oblasti pod správou Číny, kterou v loňském roce otřásly mohutné prodemokratické protesty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.