Lidovky.cz

Je to jen jarní únava, Putin může lámat ruce. Kreml popírá spekulace

Kazachstán

  11:38
MOSKVA - Ruští novináři postrádají hlavu státu, podle moskevského rozhlasu se Vladimir Putin na veřejnosti neobjevil bezmála týden. Na internetu se šíří spekulace o prezidentově zdravotním stavu, hovoří se i o mrtvici. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov to označil za fámy, které jsou prý důsledkem jarní únavy žurnalistů.

Vladimir Putin foto: Reuters

Poslední vystoupení šéfa Kremlu před kamerami se konalo minulý týden ve čtvrtek, kdy se Putin v Moskvě setkal s italským premiérem Mateem Renzim. Cestu prezidenta do Kazachstánu, plánovanou na konec týdne, Kreml bez vysvětlení zrušil.

Podezřelá kravata

Státní média o aktivitách ruského prezidenta v posledních dnech informovala a portál Kremlu zveřejnil fotografie s Putinem, které prý dokumentují jeho úterní a středeční pracovní schůzky. V úterý se podle tiskové zprávy sešel s šéfem Jamaloněneckého autonomního okruhu Dmitrijem Kobylkinem, podle zdrojů agentury RBK se s ním ale prezident setkal už minulý týden. Na Twitteru tuto možnost přiživilo tvrzení, že stejnou kravatu si Putin vzal na jiné jednání o dva dny dříve.

Cesta do Kazachstánu, kde se Putin měl sejít s prezidentem Nursultanem Nazarbajevem a jeho běloruským kolegou Alexandrem Lukašenkem, byla bez vysvětlení odvolána a nový termín nebyl oznámen. V kazašských médiích se objevily zprávy, že ruský prezident se zřejmě necítí dobře. Minsk událost nijak nekomentoval.

„Ve skutečnosti se šéfové tří států rozhodli odložit setkání v Astaně o několik dní,“ řekl Peskov, který jakékoli Putinovy zdravotní problémy popřel.

„Jakmile se na jaře objeví slunce a jaro je ve vzduchu, přichází únava,“ řekl Peskov v narážce na syndrom jarní únavy. „Někteří sní o rezignaci (šéfa ruské společnosti Rosněfť Igora) Sečina, další o demisi vlády a jiní zase neviděli Putina několik dní v televizi,“ dodal. Také řekl, že Kreml bere zmíněnou únavu s klidem a bude s trpělivostí odpovídat na dotazy.

O stavu prezidenta Peskov prohlásil, že je naprosto zdráv a v takové kondici, že při pozdravu je schopen stiskem zlomit podávanou ruku.

Maraton schůzek

Peskov podle dalších ruských médií rovněž řekl, že Putin je v neustálém kontaktu s vládou, státními společnostmi a bankami. „Schůzky má pořád, ne všechny jsou ale veřejné,“ řekl. „Agenda je velmi nabitá, souvisí s krizemi a tak podobně,“ dodal.

Otázky o Putinově zdraví nicméně neutichají. Podle jedné z internetových spekulací, které na svém webu shrnul portál pjmedia.com, prezident utrpěl ischemickou cévní mozkovou příhodu. To je nejčastější případ mozkové mrtvice, která vzniká po embolii či trombóze.

Server pjmedia.com rovněž připomněl, že 62letý Putin se již svým věkem značně přiblížil k hranici průměrného dožití ruských mužů. Ti se podle Wikipedie dožívají jen lehce přes 65 let, zatímco u ruských žen je naděje na dožití o více než jedenáct let vyšší.

Něco tu nehraje

To, že v Kremlu něco není v pořádku, prý dokazuje i fakt, že ve středu nebyla formálně podepsána dohoda mezi Ruskem a gruzínskou odštěpeneckou Jižní Osetií. Dokument, který je podle Tbilisi krokem k anexi, byl předběžně podepsán v únoru, ale nyní bylo jeho formální stvrzení odloženo údajně s tím, že ne vše je zcela dopracováno. Jihoosetská delegace se o odkladu údajně dozvěděla až poté, co přicestovala do Moskvy.

Nová kolekce triček s Putinem, kterou nabízejí moskevské obchody, inspirovaly ruské úspěchy v Soči a na Krymu.

Novináři početných ruských státních médií sledují hlavu státu na každém kroku a tiskový odbor Kremlu obvykle neváhá o Putinových aktivitách široce informovat. Politik je v Rusku na vrcholu své popularity, po anexi ukrajinského Krymu se v očích vlasteneckých Rusů stal národním hrdinou.

Spekulace o Putinově zdravotním stavu se již v minulosti objevily. Na sklonku loňského roku americký bulvární New York Post napsal, že prezident zřejmě trpí rakovinou slinivky a že mu zbývají tři roky života. Kreml zprávu označil za nesmysl. Letos v únoru se zase na veřejnost dostala několik let stará studie Pentagonu, podle které byl ruský prezident možná postižen takzvaným Aspergerovým syndromem, což je forma autismu, která jej prý nutí uchovávat si „maximální kontrolu“ nad překonáváním krizových situací.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.