Lidovky.cz

Saúdská Arábie bombarduje Jemen. Útočí na rebely, ale umírají civilisté

USA

  3:02aktualizováno  10:53
WASHINGTON/SANÁ - Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili v noci na čtvrtek vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu. Letecké údery saúdských letadel si podle světových agentur vyžádaly desítky obětí z řad civilistů; v metropoli Saná zahynulo při jednom z útoků nejméně 13 lidí, včetně žen a dětí.

Letecké údery saúdských letadel si podle světových agentur vyžádaly desítky obětí z řad civilistů. foto: Reuters

Jednotkám loajálním prezidentu Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu se zatím podařilo dobýt mezinárodní letiště v Adenu na jihu země, které bylo dosud v rukou rebelů.

Saúdský ministr obrany princ Mohammad bin Salmán konzultuje vojenské operace s důstojníky saúdské armády.

Vzdušné bombardování probíhalo podle agentury AP v noci v oblasti Saná. Údery vedli spojenci například proti raketové základně kontrolované povstalci. Podle televize Al-Arabíja chystají spojenci i pozemní operaci. Saúdská Arábie až do odvolání pozastavila civilní provoz na letištích na jihu země, kde sousedí s Jemenem.

Rijád vyslal do akce 150 000 vojáků a 100 bojových letounů, uvedla Al-Arabíja; Rijád to ale nepotvrdil. Účelem operace, za kterou stojí koalice deseti států, je podle saúdského velvyslance v USA „ochraňovat a hájit legitimní vládu“. 

Jemenský prezident uprchl před šíitskými povstalci

Kromě Saúdské Arábie se akce účastní ještě Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko. Egyptský ministr zahraničí krátce po zahájení úderů uvedl, že jeho země poskytuje politickou a vojenskou podporu. Pákistán, jenž je strategickým spojencem Saúdské Arábie, nyní podle ministerstva zahraničí zvažuje žádost Rijádu o poskytnutí vojáků.

Egyptský ministr zahraničí krátce po zahájení úderů uvedl, že jeho země poskytuje politickou a vojenskou podporu. Al-Arabíja informovala o tom, že se na operaci podílejí rovněž letadla z Maroka, Jordánska, Súdánu, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů. K pozemní akci se prý hodlá připojit i Egypt či Pákistán.

Rozzlobený Írán

Král je mrtev, ať žije chaos. Stín Saúdské Arábie halí Blízký východ

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf operaci odsoudil s tím, že podle něj povede jen k dalšímu krveprolití. „Útoky pod vedením Saúdské Arábie by měly okamžitě přestat. Porušují suverenitu Jemenu. Uděláme vše pro to, abychom situaci v Jemenu dostali pod kontrolu,“ řekl Zaríf agentuře ISNA. Šíitský Írán podle některých západních i jemenských pozorovatelů poskytuje rebelům peníze a výcvik, a chce tak dostat Jemen pod svou kontrolu. Teherán to ale popírá.

Saúdská Arábie akci před jejím zahájením konzultovala se Spojenými státy a věděl o ní i prezident Barack Obama. Mluvčí Bílého domu uvedl, že USA poskytují logistickou a zpravodajskou podporu. Přímo se však Washington do akce nezapojí.

Šíitský povstalec v ulicích bombardovaného Saná.
Šíitský povstalec kráčí po střeše vozidla zničeného během náletů na civilní...

Prezident Hádí v úterý v souvislosti s vyostřující se situací v zemi požádal Radu bezpečnosti OSN o okamžitou vojenskou pomoc. Hlava státu našla v únoru útočiště v Adenu poté, co rebelové ovládli Saná a krátce prezidenta drželi v domácím vězení. Právě obavy z možného útoku povstalců na Aden, kvůli nimž se prezident ve středu ukryl na neznámém místě, byly jedním z důvodů pro rychlé zahájení akce. Ta je podle saúdského ambasadora v USA odpovědí na Hádího žádost a je v souladu s pravidly OSN a Ligy arabských států.

Jemenská krize se v současnosti prudce zhoršuje, neboť kromě postupujících rebelů bojují proti zbytkům vojska věrného Hádímu jednotky loajální bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Saúdská Arábie sdílí s Jemenem hranici dlouhou 1800 kilometrů, která není dostatečně střežena.

TURBULENTNÍ JEMEN

Hlavní události v Jemenu v minulých šesti měsících od podpisu dohody vlády s šíitskými povstalci:

2014 

  • 21. září - Šíitští povstalci z klanu Húsíů podepsali s vládou dohodu, která měla ukončit násilí, jež od září 2013 ochromovalo zemi (jen od začátku září zahynulo v bojích v metropoli Saná na 340 lidí). Povstalci, které údajně podporovaly síly bývalého prezidenta Alí Abdalláha Sáliha (vládl od 1978 do 2012), zabrali v metropoli Saná řadu vládních a vojenských sídel.
  • 9. října - Při dvou sebevražedných útocích v Saná zahynulo 47 lidí, k útokům se přihlásila jemenská odnož sunnitské teroristické sítě Al-Káida, která vyhlásila válku šíitským rebelům z klanu Húsíů.
  • 14. října - Šíitští povstalci obsadili jihojemenský přístav Hudajdá a obsadili část provincií Zamár, Ibb a Bajdá.
2015

  • 20. ledna - Šíitští povstalci obsadili po dvoudenních bojích (přes 50 mrtvých) sídlo hlavy státu v Saná.
  • 22. ledna - Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí rezignoval, odstoupila i vláda premiéra Chálida Báhaha.
  • 6. února - Šíitští povstalci z klanu Húsíů oznámili, že přebírají moc v zemi a rozpustili parlament. USA a státy v Perském zálivu obvinily Írán z podpory rebelů. Začala se uzavírat západní velvyslanectví v Saná.
  • 15. února - Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která pod hrozbou sankcí vyzývala šíitské rebely, aby se vzdali moci.
  • 20. března - Série sebevražedných atentátů namířených proti šíitským mešitám v Saná: zahynulo na 140 lidí. K činu se přihlásilo radikální sunnitské hnutí Islámský stát.
  • 21. března - Prezident Hádí, podporovaný OSN a Západem, odjel ze Saná do jihojemenského přístavu Aden, bývalé metropole Jižního Jemenu (do roku 1990). Hádí poté vyhlásil Aden metropolí státu, začaly střety jeho jednotek s vojáky exprezidenta Sáliha a s rebely z klanu Húsíů.
  • 22. března - Šíitští povstalci z kmene Húsíů společně se stoupenci bývalého prezidenta Sáliha obsadili třetí největší město země Táizz, které leží na hlavním silničním tahu mezi metropolí Saná a druhým největším městem Adenem. Pokračovaly střety šíitských rebelů se sunnitskými extremisty z al-Káidy a Islámského státu.
  • 25. března - Prezident Hádí uprchl ze své rezidence v jihojemenském Adenu, k němuž se přiblížily jednotky šíitských povstalců. Rebelové údajně kontrolovali více než polovinu z 21 jemenských provincií, obsadili leteckou základnu Anad mezi městy Táizz a Aden, kterou před týdnem opustili američtí vojáci, a přiblížili se k přístavu Muchá v Rudém moři v blízkosti průlivu Báb al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem.
  • 26. března - Saúdská Arábie a její spojenci zahájili vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.