Lidovky.cz

Neschopenku napsali kopilotovi neurolog a psychiatr. Znamenala konec létání

Svět

  8:41aktualizováno  18:19
Německá policie našla v bytě druhého pilota společnosti Germanwings zničenou neschopenku platnou i na den, kdy jím řízený airbus v úterý ve Francii havaroval. Uvedli to na tiskové konferenci zástupci prokuratury v Düsseldorfu. Vyšetřovatelé prý rovněž objevili důkazy o tom, že pilot byl v lékařské péči.

Andreas Lubitz na maratonu v Hamburku v roce 2009. foto: Reuters

Kapitán airbusu se snažil dostat ke kopilotovi, dveře chtěl rozbít sekyrou

Podle vyšetřovatelů nalezené dokumenty svědčí o tom, že 27letý pilot svou chorobu skrýval před zaměstnavatelem i před svými kolegy.

„Zajistili jsme dokumenty lékařské povahy, které ukazují na existující onemocnění a jemu odpovídající lékařská ošetření,“ uvedla prokuratura v prohlášení. Plné posouzení všech nalezených materiálů však prý bude trvat ještě několik dní.

Policisté vynášejí věci z bytu rodičů Andrease Lubitze v Montabauru.

V péči psychiatra

Německý deník Süddeutsche Zeitung v pátek napsal, že druhý pilot Andreas Lubitz měl neschopenku s platností i na úterý právě kvůli psychickým problémům. Napsali mu ji podle informací listu neurolog a psychiatr, u nichž se pilot už nějakou dobu léčil ve své domovské spolkové zemi Porýní-Falc.

Lubitz prý neschopenku roztrhal zjevně proto, že na jejím základě by pravděpodobně delší dobu nemohl létat. Jeho lékař přitom byl vázán profesionální povinností zachovat mlčenlivost.

Sebevražda v důsledku bludů, míní o kopilotovi airbusu psychiatr

Lubitz byl rovněž pacientem düsseldorfské univerzitní kliniky, potvrdilo v pátek oficiálně toto zdravotnické zařízení. „Zprávy, podle nichž se Andreas L. v našem zařízení léčil s depresemi, ovšem neodpovídají skutečnosti,“ prohlásila mluvčí kliniky. Informace o nemocech ale klinika odmítá poskytnout, stejně jako informace o tom, na jakém oddělení byl Lubitz pacientem.

Agentura Reuters zase s odvoláním na Lubiztova přítele informovala, že pilot se v posledním roce stále více uzavíral do sebe. „Byl vždy tichým společníkem, ale v posledním roce se to zhoršilo,“ řekl zdroj.

Kopilot byl na klinice poprvé přijat letos v únoru a naposledy 10. března. Šlo o diagnostická vyšetření, dodala klinika s tím, že další podrobnosti podléhají lékařskému tajemství. O příslušných nemocech má však ještě dnes dostat informace státní zastupitelství v Düsseldorfu.

Domovní prohlídka bytu Andrease Lubitze nedaleko Düsseldorfu.

Německý bulvární deník Bild napsal, že Lubitz se před šesti lety léčil s depresivní poruchou, a musel dokonce přerušit letecký výcvik. Server Spiegel Online uvedl, že v jeho bytě se našly dokumenty svědčící o tom, že se potýkal právě s duševní chorobou.

Domovní prohlídka

Při domovních prohlídkách se podle úřadů nenašel vzkaz či nějaký dopis na rozloučenou, ale ani žádná stopa, z níž by se dalo soudit, že druhý pilot mohl mít pro likvidaci letadla politický nebo náboženský motiv.

Lubitz mohl trpět depresemi. Mohl to být důvod přerušení výcviku

Policie prohledala ve čtvrtek Lubitzův byt na předměstí Düsseldorfu a také dům jeho rodičů v městečku Montabaur u Koblence. Policisté si odtud odnesli dokumenty a také počítače.

Airbus A320 se 150 lidmi na palubě havaroval v úterý ve francouzských Alpách během letu z Barcelony do Düsseldorfu. Neštěstí nikdo nepřežil. Stroj klesal z výšky 11 600 metrů a nakonec narazil do horského úbočí. V době tragédie byl v pilotní kabině jen druhý pilot. Z analýzy zvukového záznamu podle vyšetřovatelů vyplynulo, že kapitán, který z pilotní kabiny odešel patrně na toaletu, se později do kokpitu nemohl vrátit, třebaže se dveře snažil vylomit i sekerou. Panuje podezření, že Lubitz letadlo k zemi navedl záměrně.

Pátrací týmy dosud našly 400 až 600 částí lidských těl. „Dosud jsme nevyzvedli jedno jediné tělo celé,“ konstatoval v pátek kriminalistický expert Patrick Touron.

Trosky airbusu A320 v Alpách.

Sedmadvacetiletý Andreas Lubitz měl vlastní byt, pobýval ale především u svých rodičů ve městě Montabaur. Němečtí detektivové proto prohledali také jejich byt, ve čtvrtek z něj podle svědků odnesli naplněné velké modré pytle a počítač.Nalezené indicie ve vyšetřování ale prý nenasvědčují sebevraženým úmyslům kopilota.

Policisté hledají motiv jednání kopilota airbusu, který měl navést letadlo s více než 150 cestujícími k pádu.  

TRAGÉDIE AIRBUSU A320

Letoun A320 nad Francií začal náhle klesat z cestovní hladiny takřka 12 tisíc metrů nad mořem do výšky dvou tisíc metrů. Pak narazil do alpského masívu. Piloti nevyslali žádný nouzový signál. Poplach vyhlásilo francouzské řízení letového provozu, které sledovalo podivné klesání. Nehodu nikdo ze 150 lidí na palubě nepřežil.

Psali jsme ve čtvrtek:

Psali jsme ve středu:

Psali jsme v úterý:

Tragický pád Aibusu A320.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.