Lidovky.cz

Strůjce teroru v Keni? Vláda vypsala odměnu na hlavu Mohameda Obourukého

Svět

  14:04
NAIROBI - Strůjcem čtvrtečního teroru v areálu keňské univerzity v Garisse, kde extremisté z hnutí Šabáb zavraždili 147 lidí, je podle vyšetřovatelů zradikalizovaný učitel Mohamed Kuno. Keňská vláda už na hlavu Kuna, známého také pod přízviskem Duljadín (Obouruký), vypsala odměnu v řádu milionů.

Odměna za dopadení strůjce teroru v keňské Garisse: 20 milionů. foto: Daily Nation / Twitter

Islamisté zabili v Keni 147 studentů. Mrtví jsou i čtyři útočníci

Šejk Mahamad, Duljadín, Gamadhír. To jsou některá z přízvisek, jejichž nositelem je Mohamed Kuno - jeden z vůdců radikálních somálských milic Šabáb a podle keňských úřadů také osnovatel čtvrtečního teroristického útoku na univerzitní areál ve městě Garissa. Portál stanice BBC uvedl, že keňské ministerstvo vnitra už vypsalo odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (přibližně 5,5 milionu korun) za Kunovo dopadení. Kromě Kuna pátrá také po trojici jeho údajných kompliců.

Přeživší masakru v Keni: Kdo neodrecitoval Korán, toho zastřelili

Nemalá výše vypsané částky dokazuje, že předat Mohameda Kuna spravedlnosti nebude snadné. „Obouruký“ se skrývá už od konce loňského roku, kdy ozbrojenci Šabábu pod jeho velením zmasakrovali 28 cestujících linkového autobusu v keňské Mandeře. Bezpečnostní složky se domnívají, že Kuno nyní působí jako lokální vůdce milic Šabáb v somálském regionu Jižní Džuba, odkud osnuje údery proti sousedním keňským okresům. 

„Řídí milice u hranic a je zodpovědný za přeshraniční vpády. V poslední době stupňuje četnost útoků v severní Keni a pobřežních oblastech, především v okresech Garissa, Mandera a Lamu,“ stojí v prohlášení keňského ministerstva vnitra, které cituje lokální list Daily Nation

Proti teroristům z extremistických milic Šabáb zasahovala i keňská armáda.
Zdravotníci převážejí oběti teroristického útoku do nemocnice v Nairobi.

Řídil islámskou školu

Mohamed Kuno pochází z Keni, má však také somálské předky. Před svým příklonem k somálským extremistům býval učitelem a řídil madrasu (islámskou školu) právě v Garisse. „Je velmi pobožný. V letech 1993 až 1995 působil v islámské nadaci. Tehdy byl známý jako šejk Mahamad,“ uvádí keňské ministerstvo. 

Šabáb ovládal 80 procent Somálska. Prosazuje právo šaría nebo bičování

Příčinami Kunovy radikalizace se prohlášení podrobněji nezabývá, uvádí však, že bývalý učitel se během minulé dekády přesunul z Keni do Somálska, kde se zapojil do struktur Svazu islámských soudů (mocná samosprávná struktura řídící se právem šaría, jež vznikla na jihu válkou rozvráceného Somálska a léta ovládala značnou část země, pozn. red.). Po pádu Svazu v roce 2006 se Kuno stal členem radikální skupiny Hizbul Islám, jež o čtyři roky později splynula s džihádistickými milicemi Šabáb.

Kuno, který má podle keňské vlády nejméně tři manželky a zplodil mnoho dětí, jako bojovníky rekrutuje především členy své rozvětvěné rodiny a své bývalé studenty. Svou síť však doplňuje také z četných uprchlických táborů, v prvé řadě pak z keňského Dadábu, největšího útočiště pro běžence na světě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.