Lidovky.cz

Čínský režim couvá. Propustil vězněné bojovnice za práva žen

USA

  14:00
PEKING - Čínské úřady v pondělí propustily pět aktivistek bojujících za práva žen, jejichž více než měsíční zadržování vyvolalo tvrdou mezinárodní kritiku. Aktivistky, které plánovaly uspořádat demonstraci proti sexuálnímu obtěžování a domácímu násilí, byly zatčeny krátce před Mezinárodním dnem žen, který se slaví 8. března. Krok Pekingu přivítaly organizace pro lidská práva, informoval zpravodajský server BBC.

Čínský režim propustil pětici aktivistek bojujících za ženská práva. foto: Twitter / SMCPReprofoto

K osvobození vězněných žen vyzývaly Čínu v minulých týdnech Spojené státy i Evropská unie. Pětice aktivistek nebyla obviněna z žádného zločinu, vzhledem k podmínkám kauce ale mohou být obvinění proti nim vznesena později. Ženy se také musí pravidelně hlásit úřadům a informovat je o místě svého pobytu, sdělil jejich právník Liang Siao-ťün.

Opravdu chce Zeman válčit proti vlastním lidem? ptá se čínský disident

Propuštěné ženy ve věku mezi 25 a 32 lety se hlásí k Čínské akční skupině za práva žen, což je síť dobrovolníků, kteří organizují akce na podporu rovnoprávnosti pohlaví. Zatčení aktivistek mnozí přitom vnímali jako varování čínským organizacím pro lidská práva, aby omezily svou činnost.

Akční hrdina, který hledá pravdu. Čínu ovládl kult ‚velkého táty‘

Vládnoucí čínská komunistická strana tvrdě omezuje jakékoli formy veřejných protestů a pronásledování aktivistů se za vlády stávajícího prezidenta Si Ťin-pchinga vystupňovalo.

‚Vyvolávaly problémy‘

Letošní oslavy Mezinárodního dne žen se navíc časově shodovaly s výročním zasedáním čínského parlamentu. Během něj vždy v metropoli Pekingu platí přísná bezpečnostní opatření a před touto událostí čínské úřady pravidelně zatýkají aktivisty, u nichž se obávají, že by mohli působit potíže.

Zatčené ženy chystaly na 8. března v jednom z pekingských parků pochod proti domácímu násilí. Další plánovaná shromáždění se měla konat v Pekingu a Kantonu a měla upozorňovat na sexuální obtěžování žen v autobusech. Úřady ženy nařkly z „vyvolávání hádek a problémů“.

Zatýkání podle seznamů. Čekají nás temné časy, říká bojovník za svobodu Hongkongu

Zmíněné aktivistky na sebe upozornily již v minulosti menšími, ale viditelnými protesty. Při jednom z nich například v roce 2012 krátkodobě obsadily pánské záchodky v Pekingu a dalších městech a požadovaly více veřejných toalet pro ženy. V letech 2013-2014 zase uspořádaly kampaň, při níž kráčely rušnými nákupními zónami Pekingu v zakrvácených svatebních šatech, čímž odsuzovaly domácí násilí.

Stížnosti na Kerryho

V pondělí Čína předložila oficiální stížnost Spojeným státům kvůli víkendovému prohlášení amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, podle něhož by Peking měl ženy v jejich boji proti sexuálnímu obtěžování podporovat, a nikoli je umlčovat, a měl by je bezpodmínečně propustit.

Představitelka mezinárodní organizace Human Rights Watch Maya Wangová na Twitteru uvedla, že propuštění aktivistek ukazuje, že „mezinárodní tlak na Čínu platí, pokud je dostatečně silný“.

William Nee z organizace Amnesty International (AI) v prohlášení napsal, že osvobození žen je „povzbudivým průlomem“ v případu, ale že čínské „úřady teď musí upustit od dalšího stíhání a omezování práv těchto žen“. Podle Amnesty International ženám k propuštění pomohlo, že neměly žádné politické požadavky. Právní omezení související s podmínkami propuštění ale podle AI budou stačit k tomu, aby byly jejich hlasy umlčeny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.