Lidovky.cz

Kapitán nebo jeden z pasažérů? Tunisan z havarované lodi stanul před soudem

Evropa

  12:20aktualizováno  12:33
KATÁNIE - Před soudem v sicilské Katánii v pátek poprvé stanul údajný kapitán havarované lodi s uprchlíky, kterého prokuratura viní z podílu na smrti více než 700 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Těla obětí na palubě italské lodi. Mrtví uprchlíci budou pohřbeni na Maltě. foto: Reuters

Spolu s 27letým Tunisanem Muhammadem Alím Málikem bude u soudu vypovídat i 25letý Syřan Mahmúd Bichit, který byl podle vyšetřovatelů členem posádky. Loď se zhruba osmi stovkami uprchlíků se ve Středozemním moři převrátila o minulém víkendu, neštěstí přežilo jen 28 lidí.

Italská policie zadržela Málika a Bichita začátkem týdne - oba muži patřili k necelým třem desítkám zachráněných. Podle dosavadních informací tragickou havárii způsobil právě kapitán, když s přetíženým rybářským člunem narazil do portugalské obchodní lodi, jež běžencům připlula po nouzovém volání na pomoc. Valná většina z téměř osmi stovek pasažérů trávila podle svědků strastiplnou cestu v uzavřeném nákladním prostoru, a neměla proto šanci z potápějící se lodi uniknout.

Kapitán ztroskotané lodi s běženci byl opilý a zdrogovaný

Někteří svědci vypověděli, že kapitán byl během cesty pod vlivem alkoholu a kouřil hašiš. Málikův právník ovšem tvrdí, že obviněný Tunisan loď vůbec neřídil a byl pouze jedním z řadových pasažérů. Jako kapitána ho ovšem identifikovali nejen přeživší uprchlíci, ale i spoluobviněný Syřan.

Údajného kapitána lodi hodlá prokuratura obžalovat z mnohonásobného zabití z nedbalosti, únosu, způsobení námořní havárie a z napomáhání nelegální imigraci. Syřan Bichit by se měl zpovídat pouze z posledního jmenovaného činu.

Lídři EU sklízí kritiku

  • Jako nedostatečné kritizují nevládní organizace i někteří politici výsledky čtvrtečního mimořádného summitu EU, který se věnoval problematice migrace ve Středozemním moři.
  • Nejčastější námitkou je přitom to, že prezidenti a premiéři nerozhodli o změně mandátu evropských námořních operací Triton a Poseidon tak, aby se z nich jednoznačným způsobem staly záchranné akce.
  • "Nestačí zvýšit počet lodí EU na moři, pokud bude dál jejich hlavním cílem především ochrana evropských hranic a ne snaha zachraňovat lidi, kteří umírají," uvedl například Kenneth Roth, výkonný ředitel organizace Human Rights Watch. 

Dnešní soudní jednání je teprve předběžným řízením, během něhož by si měl soudce vyslechnout argumenty prokuratury a obhájců a stanovit, zda existuje dost důkazů pro podání obžaloby.

Víkendová tragická nehoda lodi s uprchlíky probudila Evropu z letargie a problém s přílivem uprchlíků se začal řešit i na úrovni EU. Ve čtvrtek se osmadvacítka na mimořádném summitu rozhodla ztrojnásobit prostředky pro operace agentury Frontex ve Středozemním moři.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) OSN připlulo letos do jižní Evropy už více než 35.000 migrantů a žadatelů o azyl. Smrt ve Středozemním moři zřejmě našlo na 1500 lidí. Za celý loňský rok úřad předpokládá počet 219 tisíc těch, kdo moře přepluli, ale i 3500 obětí. Frontex uvádí, že v příštích měsících by se moře mohl pokusit překonat více než milion osob.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.