Lidovky.cz

Obětí zemětřesení je už přes 7000. Šance na přežití pod sutinami je mizivá

Evropa

  9:34
KÁTHMÁNDÚ - Počet obětí zemětřesení v Nepálu stoupl na 7040, informovalo v sobotu místní ministerstvo vnitra. Dalších nejméně 14 398 osob utrpělo zranění. Ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo v zemi přesně před týdnem. Podle nepálské vlády nejspíš již neexistuje šance, že by se podařilo pod sutinami najít někoho živého.

Záchrana zraněného Rišiho Khanala. foto: ČTK

Nepálské úřady naléhavě žádají o další pomoc, zatímco tuny dovezeného materiálu podle agentury Reuters uvázly na letišti v Káthmándú kvůli celním předpisům. „Od katastrofy uplynul týden. Pokud jde o záchranné práce a pomoc, dělali jsme, co bylo v našich silách. Nyní si ale nemyslím, že existuje ještě šance, že by v troskách byli nějací přeživší,“ uvedl mluvčí nepálského ministerstva vnitra Lakšmí Prasád Dhakal.

Nepál očima psa záchranáře. Jak hledá mezi troskami?

Podle OSN zemětřesení zasáhlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel země, z toho 1,7 milionu dětí. Otřesy půdy zbořily nejméně 130 tisíc domů. Dalších 85 tisíc objektů bylo poničeno. Šéfka delegace EU v Nepálu Rensje Teerinková v pátek oznámila, že mezi oběťmi je nejméně 12 občanů Evropské unie. Dalších tisíc lidí z unijních zemí je pohřešováno.

Chybí stany

Nepálská vláda v pátek opět vyzvala dárce z řad mezinárodního společenství, aby do země zaslaly zejména stany, plachty a nejzákladnější zásoby potravin. Některá pomoc, která do země již dorazila, se prý příliš použít nedá. Jestliže dárci nemohou zaslat ty nejpotřebnější věci, měli by raději do Nepálu poslat peníze, vzkázal kabinet.

80 hodin v troskách po zemětřesení. Přežil silou vůle, říká lékař

„Dostali jsme věci, jako je například tuňák či majonéza. K čemu jsou nám dobré? My potřebujeme obilí, sůl a cukr,“ uvedl nepálský ministr financí Rám Šaran Mahat. Jak ho doplnil ministr informací, Nepál v tuto chvíli nutně potřebuje 400 tisíc stanů. Zatím jich úřady lidem bez přístřeší poskytly 29 tisíc.

Pomoc zdržují celní formality

Podle zástupců OSN je však zásadní problém i na straně nepálských úřadů. Část zásob hmotné pomoci totiž již delší dobu čeká na letišti, až budou vyřízeny složité celní formality. „Neměli by používat celní předpisy platné v době míru,“ řekl Reuters stálý zástupce OSN v Nepálu Jamie McGoldrick s tím, že by vláda měla dočasně osvobodit od cel další zboží, podobně jako to v pátek učinila se stany a plachtami pro stavbu nouzových přístřešků.

Během soboty by měla do Káthmándú dorazit šestice amerických letadel včetně dvou vrtulníků s vojáky, kteří se měli postarat právě o distribuci dovezeného materiálu. „Nikdo nechce, aby se tu nahromadila hora zásob,“ řekl brigádní generál Paul Kennedy z amerického námořnictva, podle něhož hrozí, že by hromady pomoci mohly blokovat přílet dalších letadel či vykládání nových zásob.

Traumatým už pomáhá

Do Nepálu odletělo v noci na středu letadlo s týmem českých lékařů, sester a hasičů. Kvůli přetížení letiště v Káthmándú ale muselo zamířit do Indie a v Dillí několik hodin čekat na dokončení cesty do nepálské metropole. Tam skupina 36 lékařů, sester a hasičů dorazila v noci na čtvrtek. S sebou přivezla asi 10,5 tuny vybavení a zásob. Hlavním úkolem českých zdravotníků bude ošetřování lehkých a středně těžkých poranění. 

Zkáza po zemětřesení v Nepálu očima psa.
Záchrana zraněného Rišiho Khanala.

„Trauma team dorazil do města Melamči a staví si základnu v areálu nemocnice. Všichni členové týmu jsou v pořádku,“ informovali v pátek večer hasiči na svém webu. Jak dodali, člen koordinačního týmu EU Miroslav Lukeš se zúčastnil jednání na nepálském ministerstvu zdravotnictví a v sídle OSN, kde jednal o uplatnění pro evropské humanitární týmy. Konkrétně se mu podařilo najít uplatnění právě pro český tým a rovněž pro Italy a Němce.

Skupina Čechů je v pořádku

Český rozhlas Radiožurnál informoval o skupině deseti českých turistů uvězněných v nepálském údolí mimo hlavní město, kteří jsou v pořádku a které kontaktovalo české ministerstvo zahraničí. Netušili nicméně, jak se z oblasti dostanou. Jak nicméně následně uvedl jeden ze členů expedice Ivo Blšťák, primář gynekologicko-porodnické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, existuje naděje, že by mohli odletět již v sobotu nebo neděli. V pátek prý do vesnice Lgo přiletěly první čtyři vrtulníky a helikoptéra americké ambasády, která měla za úkol zjistit, zda mohou v dané lokalitě přistát i větší stroje. Vrtulníky pak odletělo již několik prvních cizinců.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.