Lidovky.cz

Britský ministr financí: Vláda rázně projedná změnu vztahu s EU

Evropa

  14:20
BRUSEL - Britský ministr financí George Osborne v Bruselu prohlásil, že nová britská vláda má jasný mandát dohodnout změny vztahu země s Evropskou unií. Při příchodu na úterní jednání s unijními kolegy Osborne také zdůraznil, že by nikdo neměl mít pochyby o rozhodnutí jeho kabinetu uspořádat referendum o britském členství v unii poté, co rozhovory skončí.

Britský ministr financí George Osborne (vpravo) se svým řeckým protějškem Janisem Varoufakisem na jednání ministrů financí EU v Bruselu. foto: Reuters

Osborne, který by podle britských médií měl být významným členem budoucího vyjednávacího týmu, ale neodpověděl na otázku, zda by se toto referendum mohlo uskutečnit už příští rok. Konzervativci staronového premiéra Davida Camerona minulý týden britské volby s přehledem vyhráli, hlasování občanům slibují do konce roku 2017. Množí se však úvahy o jeho uspíšení.

Od skepse ke změně

Evropští představitelé v Bruselu i ve významných hlavních městech se dosud k podstatným změnám, například základních unijních smluv, stavěli skepticky. Po britských volbách se však rétorika začala měnit.

Cameron dokázal něco dosti vzácného v britské politice, hodnotí volby analytik

Německý ministr Wolfgang Schäuble v úterý před novináři připustil, že se s Osbornem v debatě shodl na potřebě lepšího fungování unie. „K tomu procesu oba přispějeme,“ prohlásil na tiskové konferenci. Případná změna unijních smluv vyžaduje souhlas všech členských zemí.

Osborne při příjezdu prohlásil, že britská vláda bude v jednáních konstruktivní a aktivní, ale také rázná a odhodlaná. „Nikdo by neměl podceňovat naše odhodlání uspět,“ upozornil britský ministr. Je to prý v zájmu „pracujících lidí“ jak v Británii, tak v celé Evropské unii.

Evropská komise dala po volbách najevo připravenost k diskusím, čeká však, s čím přesně hodlá Londýn přijít. Možné směry naznačila například konzervativní europoslankyně Vicky Fordová, která na svém webu připomněla potřebu návratu EU k principům volného trhu, bez přílišné administrativní zátěže a protekcionismu. Odmítla případné zavedení eura či pravidel eurozóny v Británii a podpořila silnější hraniční kontroly a možnost omezit migraci. „Británii se musí vrátit kompetence v soudnictví, pracovním právu i ochraně lidských práv,“ poznamenala také.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.