Lidovky.cz

Zločinec Asad. Dostanou tajně vyvezené důkazy diktátora před soud?

USA

  15:35
DAMAŠEK - Na základě dokumentů vyvezených tajně ze Sýrie bylo sestaveno obvinění, za něž by mohl být syrský prezident Bašár Asad a 24 jeho spolupracovníků postaveno před mezinárodní soud. Podle britského listu The Guardian se dokumentaci podařilo shromáždit díky spolupráci 50 Syřanů, kteří ji ze Sýrie vyvezli.

Bašár Asad foto: Reuters

Obvinění zformulovali členové komise pro mezinárodní spravedlnost a odpovědnost (CIJA), jejímiž členy jsou právní experti z několika západních států včetně Británie, USA, Německa, Norska, Kanady nebo Dánska.

Mučení a zabíjení

Obvinění se týkají úlohy dotyčných při potlačování politických protestů, jimiž nynější konflikt v roce 2011 začal. Od té doby bylo zatčeno několik set odpůrců režimu, mnozí z nich byli mučeni nebo zabiti ve věznicích.

‚Zvrhlá ideologie Islámského státu? Džihádisté se učili od Asada‘

Důkazy se shromažďují z toho důvodu, že se počítá s ustavením tribunálu pro Sýrii podobně, jako tomu bylo v případě Jugoslávie nebo Rwandy. Pokusy vyšetřovat kroky Asadova režimu u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Radě bezpečnosti blokuje Rusko, které je Asadovým spojencem.

Nový vývoj v Sýrii, poznamenaný prohrami syrské armády a také mocenským bojem v Asadově okruhu, dává podle britského listu naději, že se režim zhroutí a jeho představitelé se budou muset ze svých činů zodpovídat.

V CIJA se zatím podařilo zformulovat tři body obvinění. První se zaměřuje na nejvyšší Syřany odpovědné za vojenské zásahy proti oponentům od března do září 2011. Jde hlavně o členy hlavního krizového centra, v němž je kromě Asada ministr vnitra a člen vedení vládní strany Baas. 

Pilíře obžaloby

Další obvinění směřuje proti národní bezpečnostní radě, k níž patří velitelé čtyř hlavních syrských tajných a bezpečnostních služeb. Třetím bodem obžaloby by se mohl stát bezpečnostní výbor z provincie Dajr az-Zaur, který zahrnuje místního vůdce strany Baas, který velel tajným službám v sousední provincii Rakka, jež jako první podlehla radikálům z Islámského státu.

Právní odpovědností syrského vedení se zabývala už v minulosti komise OSN, ale šéf CIJA Bill Wiley řekl, že jeho lidé pracovali odlišně. CIJA shromažďuje právní podklady, fakta a také paragrafy, které lze proti viníkům použít. Komise OSN podle něj nezkoumá trestní odpovědnost jednotlivců, takže její práce není přípravou pro prokuraturu.

„Není to jejich chyba, prostě k tomu nedostali mandát. Mají širší záběr, všímají si i sociálních hledisek nebo práv žen. My se řídíme mezinárodním trestním a humanitárním právem a odpovědností jednotlivců,“ řekl Wiley.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.