Lidovky.cz

Děsivé příběhy o vraždách z hladu. Uprchlíci se zabíjejí kvůli jídlu

Vraždy

  20:00
JAKARTA - Natěsnáni pod provizorními stany v indonéské provincii Aceh začínají barmští a bangladéšští uprchlíci vyprávět děsivé příběhy z lodí, na nichž je nechali v uplynulých týdnech svému osudu převaděči. Pasažéři, z nichž někteří strávili na moři v katastrofálních podmínkách čtyři měsíce, mezi sebou o víkendu svedli boj o poslední zbytky jídla a vody. Podle různých výpovědí si střety vyžádaly sedm, možná ale až 100 mrtvých.

Bangladéšští migranti v uprchlickém středisku v Indonésii. foto: Reuters

„Jednu rodinu ostatní umlátili dřevěnými prkny z lodi, otce, matku i syna,“ vypověděl pětatřicetiletý Muhammad Amín. „Pak naházeli jejich těla do oceánu,“ citoval jej britský list The Daily Telegraph.

Pašeráci nás zamkli v podpalubí, říká uprchlík z potopené lodi

Přeživší, kteří se nakonec dostali na břeh, uvedli, že se proti sobě postavili Bengálci z chudého Bangladéše mířící za prací do bohatších zemí jihovýchodní Asie a členové menšinového etnika Rohingů, kteří utíkají před diskriminací v Barmě.

Jednadvacetiletý Mahmúd Rafík z řad Rohingů svaloval vinu za násilí na Bengálce, kteří údajně odmítali vydat zbývající jídlo ženám a dětem. „Začali nás tlouct. A sebrali jídlo,“ řekl. „Mnohé hodili přes palubu. Zaútočili na nás noži. Mě praštili dřevěným prknem přes hlavu a přes nohy,“ dodal.

Třiadvacetiletý Bengálec Muhammad Abdur Ramín naopak násilnosti sváděl na Rohingy. „Barmánci nám nedávají žádné potraviny, žádnou vodu, každodenně nás mučí,“ prohlásil.

Rozdělování porcí rýže uprchlíkům.

Čtyři měsíce na moři bez jídla

Násilí vypuklo na plavidle s asi 700 lidmi, které údajně v minulých dnech nejprve odmítlo přijmout do země indonéské námořnictvo a vykázalo ho do malajsijských vod, kde ho odmítli příslušníci malajsijského námořnictva. Loď skončila v indonéských vodách, kde migranty zachránili místní rybáři.

„Byli na moři čtyři měsíce, bez slušného jídla, bez ložního prádla, dehydratace u nich vyvolala psychický šok,“ popsal lékař Iqbal Foriza, který běžence ošetřoval.

Mnozí z uprchlíků patří k muslimskému etniku Rohingů, které je podle OSN jedním z nejvíce pronásledovaných národů světa. Rohingové žijí v převážně buddhistické Barmě, kde jsou však považováni za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše a většina z nich nemá žádné státní občanství. Téměř 140 000 Rohingů z barmského Arakanského státu opustilo své domovy po krvavých střetech s buddhisty v roce 2012.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.