Lidovky.cz

Ruský exministr Kudrin nevyloučil návrat do Kremlu. Podmínka? Reforma putinismu

USA

  12:28
MOSKVA/PRAHA - Z liberálního ministra financí a zachránce ruského hospodářství se po konfliktu s putinovskou linií stal hlasitý kritik Kremlu. Nyní, čtyři roky po své demisi, Alexej Kudrin nevylučuje návrat do ruské vlády. Podmiňuje ho však zásadními reformami systému, uvedl respektovaný ekonom v pondělním rozhovoru s agenturou Interfax.

Alexej Kudrin. foto: Reuters

Pád rublu hrozí dalším utužováním režimu, říká o krizi v Rusku expert

Strmý pokles hodnoty rublu v posledních měsících loňského roku přiměl Vladimira Putina k tomu, aby Alexeji Kudrinovi nabídl post šéfa Centrální banky Ruské federace. Exministr však nabídku odmítl, protože se prý nechtěl podílet na stávající linii Kremlu a jeho neefektivní ekonomické politice. Obojí považuje za „slepou uličku v politickém vývoji země“, prohlásil Kudrin v rozhovoru pro Interfax.

Návrat do aktivní politiky Kudrin nevyloučil, podmínil ho však hloubkovými reformami současného rigidního systému. „Možnost návratu do vlády jsem nikdy nevyloučil. (...) Ale pod jistými podmínkami: pokud se vláda opět nasměruje k reformě, jak tomu bylo po roce 2000.“ V tom, kdy by se tak mohlo stát, si Kudrin ovšem ponechal jistou časovou rezervu. „Za tři nebo deset let, jakmile nastane potřeba změny,“ prohlásil. 

Hnacím motorem lásky k Putinovi je strach, tvrdí ruští experti

Palčivá ekonomická krize, s níž se nyní Rusko potýká kvůli pádu cen ropy a agresi na Ukrajině, ještě nedosáhla svého vrcholu, soudí Kudrin. „Pokles v některých sektorech poklesl na hodnotu z krizového období v letech 2008 a 2009; směnný kurz je ještě horší než před šesti lety. Pokles reálných příjmů letos dosáhl sedmi procent, což se nestalo od zvolení Putina v roce 2000. V ekonomice máme rezervu tak na dva roky, během kterých s tím musíme něco udělat,“ popsal Kudrin. 

Exministr se rovněž domnívá, že rostoucí ekonomická nespokojenost obyvatel se dříve či později odrazí v sociálních bouřích. Nezbytným lékem pro ruské hospodářství jsou navíc podle něj opatření, která široká veřejnost uvítá jen stěží: zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu, reforma zdravotnictví a daňového systému či restrukturalizace ekonomiky spjatá s privatizací státních monopolů.

KDO JE ALEXEJ KUDRIN?

  • Zastánce reforem a svobodného trhu, jenž po celou dobu svého působení odmítal vstoupit do vládnoucí strany Jednotné Rusko, stojí za značnou částí ekonomických úspěchů Ruské federace v první dekádě nového tisíciletí; mimo jiné je mu připisováno úspěšné snížení ruského zahraničního dluhu. Časopis Euromoney Kudrina ocenil jako „Ministra financí roku 2010“. 
  • O rok později, ve světle blížících se prezidentských voleb, podal Kudrin na výzvu tehdejšího prezidenta Dmitrije Medveděva demisi. Vysvětlil ji očekávanou rošádou Medveděva a Vladimira Putina na premiérském a prezidentském postu a tím, že jeho koncepce rozpočtové politiky se výrazně liší od Medveděvovy představy. 
  • Po své rezignaci se Kudrin stal součástí opozičního tábora, odkud se zasazuje za funkční občanskou společnost a kritizuje Putinův režim s akcentem na jeho ekonomickou politiku. Hlas hlavy nevládního Výboru občanských iniciativ ještě zesílil poté, co Moskva roznítila ozbrojený konflikt na Ukrajině. Ten Ruskou federaci nejen vhání do neútěšné mezinárodní izolace, ale také ochromuje ruské hospodářství, jež se z utržených ran bude dlouho vzpamatovávat, tvrdí dlouhodobě Kudrin.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.