Lidovky.cz

Fotka jako symbol smrtící epidemie: Korejce děsí snímek ze svatby v rouškách

Svět

  9:50
SOUL - Svatební den jednoho páru v Jižní Koreji se stal nečekaným symbolem paniky, která nyní tuto zemi svírá v souvislosti s epidemií nebezpečného koronaviru MERS. Na počátku přitom byl obyčejný žertík - novomanželé se svatebními hosty zapózovali pro tradiční fotografii s chirurgickými maskami na obličeji. Jejich vtípek ale vzápětí zaplavil jihokorejské sociální sítě, kde ho mnozí berou smrtelně vážně, napsala ve středu agentura AFP.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé. foto: ČTK

„To je tak děsivé a tak smutné,“ okomentoval fotografii jeden z uživatelů Facebooku, který zřejmě nabyl dojmu, že se svatba ve stínu MERS odehrávala v maskách. Agentura, která sobotní svatbu připravila, nicméně zdůrazňuje, že se obřad v Soulu odehrál normálně - a bez masek.

„Pořídili si také běžné svatební fotografie, a pak se rozhodli ještě pro jeden žertovný snímek,“ uvedli představitelé agentury. „Rozhodně tím nijak nechtěli rozdmýchávat paniku kolem MERS, ani nikoho vyděsit.“ Počet obětí koronaviru MERS v Jižní Koreji už stoupl na devět a nakaženo bylo víc než 100 dalších. Jihokorejské úřady kvůli MERS uzavřely více než 2400 škol a téměř 3000 lidí umístily do karantény.

Devět obětí a další nakažení

Počet obětí koronaviru MERS v Jižní Koreji se ve středu rozrostl o dvě a celkově na něj v této zemi zemřelo už devět lidí, objevilo se také dalších třináct nových případů infekce. Všichni, kdo MERS podlehli, trpěli před pozitivním testováním na virus těžkými chorobami, dva poslední mrtví se léčili na rakovinu. Všichni nově infikovaní pacienti se nakazili v nemocnicích, uvedlo ministerstvo. Jihokorejské úřady kvůli MERS uzavřely více než 2400 škol a v karanténě je nyní téměř 3500 lidí, sdělil úřad podle agentury Reuters.

Prezidentský úřad ve středu oznámil, že Pak Kun-hje se v příštích dnech chce plně zaměřit na řízení snah o zastavení nákazy. Ruší tak návštěvu Washingtonu plánovanou na úterý 16. června, kdy ji měl v Bílém domě přijmout americký prezident Barack Obama. 

Úřad uvedl, že příští týden bude pro zvládnutí krize „přelomový“. Podle expertů bude klíčových příštích několik dní. V nich se ukáže, zda opožděné kroky úřadů epidemii zastavily, uvedla agentura AP. Jihokorejské úřady byly kritizovány za pomalou reakci na šíření nákazy v prvních dnech.

Rouška chrání dýchací cesty před nákazou.
Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého...

V úterý zahájila Světová zdravotnická organizace (WHO) v Jižní Koreji misi, jejímž cílem je analyzovat průběh nákazy a zhodnotit reakci tamních úřadů na ni. Organizace zatím nevydala doporučení ohledně omezení cest do země nebo obchodu s ní. Některé asijské státy už ale cestovaní do Jižní Koreje nedoporučily nebo posílily kontroly cestujících přicházejících z této země. Dvě největší tchajwanské letecké společnosti dočasně omezily počet letů do Jižní Koreje o téměř polovinu.

Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 448. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie.

MERS

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) podstatně vyšší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.

Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.