Lidovky.cz

‚Nejsme si všichni rovni.‘ Kalifornská smetánka obchází omezení vody kvůli suchu

Svět

  6:00
RANCHO SANTA FE - Kalifornii trápí největší sucha, jaké pamatuje. Farmářům schne úroda, domácnosti omezují spotřebu, obyvatelé nejbohatších čtvrtí se však bouří, protože jim hnědnou trávníky. V některých čtvrtích spotřeba vody dokonce stoupla. Argument jejich obyvatel je prostý: „Když dojde na vodu, nejsme si všichni rovni.“
Sucho (ilustrační foto).

Sucho (ilustrační foto). foto: Reuters

Sucho nesucho, Steve Yuhas si myslí, že pokud na to máte, vodu byste měli dostat. Lidé by podle něj „neměli být nuceni žít na pozemcích s nahnědlými trávníky, hrát golf na seschlých hřištích a cítit se provinile za to, že chtějí mít pěknou zahrádku,“ svěřil se Yuhas nedávno na sociálních sítích. „Platíme vysoké daně z nemovitosti,“ doplnil poté v rozhovoru. „A ne, nejsme si všichni rovni, když dojde na vodu,“ prohlásil rezolutně pro deník Washington Post.

Zlatý důl ve vyprahlé Kalifornii. Roste poptávka po ‚natěračích trávníků‘

Yuhas žije v jedné z nejbohatších kalifornských čtvrtí Rancho Santa Fe. Jde o enklávu rančů, uzavřených komunit a country klubů, která spotřebuje pětinásobek vody na hlavu, než je průměr celého státu. Když v dubnu guvernér Jerry Brown vyzval obyvatele Kalifornie k pětadvacetiprocentnímu snížení spotřeby vody, v Rancho Santa Fe stoupla spotřeba o devět procent.

Na obzoru je však doposud nevídaný strašák. Od prvního července bude poprvé za 92 let její existence v Rancho Santa Fe voda jen na příděl.

Letošní sucho v Kalifornii trápí nejenom farmáře.

Stodolarová pokuta pro milionáře

„Už nejde jen o zákaz zavlažování v určitých dnech,“ tvrdí Jessica Parksová, mluvčí zavlažovacího odboru Santa Fe, který poskytuje služby spojené s vodou pro celou oblast San Diego, kam Rancho Santa Fe spadá. „Nyní dostanete v určitém zúčtovacím období určitý příděl vody. A pokud ho překročíte, hrozí vám vysoké pokuty,“ varuje.

Doposud byly pokuty nastaveny do výše sta dolarů. Ve čtvrti, kde je průměrný roční příjem 189 000 dolarů (přes tři a půl milionu korun - pozn. red.) a kde byznysmen Ralph Whitworth zaplatil skupině Rolling Stones dva miliony dolarů, aby zahrála v místním baru, jde o zanedbatelnou sumu. To vše se má změnit.

Každá domácnost má mít příděl vody odpovídající základním potřebám. Venkovní zavlažovače trávy, fontánky a bazény mají snížit spotřebu na téměř polovinu. Pro obzvláště bohaté nájemníky plánuje kalifornská vláda zavést omezovače průtoku. Díky nim by mělo být složité se například sprchovat a zároveň používat pračku. V extrémních případech by pak mohla být voda uzavřena úplně.

To se máme spokojit s hlínou?

„Myslím, že nás trestají příliš,“ míní Gay Butlerová, interiérová designérka. Její měsíční účet za vodu prý dosahuje osmi set dolarů (asi patnáct tisíc korun - pozn. red.). „Štve mě, že to lidé nevidí v širším kontextu. Co máme dělat? To máme mít kolem našich domů suchou hlínu?“ rozčilovala se Butlerová.

Extáze pro smrtelně nemocné pacienty. Kalifornie povolila experiment

Zdá se však, že v kontextu svou situaci nevidí právě obyvatelé Rancho Santa Fe. Kalifornie se potýká s jedním z nejhorších období sucha, které pamatuje. Minulý pátek kalifornská vláda prohlásila, že kvůli krizi zasáhne do úmluvy s majiteli vody, která se datuje do dob zlaté horečky. Všechny čtvrti mají navíc nařízeno snížit spotřebu o osm procent vůči úrovni z roku 2013. Ty s největší spotřebou, včetně farmářských oblastí a bohatých čtvrtí jako Rancho Santa Fe, až o 36 procent.

Zemědělci v Kalifornii zažívají těžké časy.

„Nazývám to válkou proti předměstím,“ zlobí se Brett Barbrová, která žije v další obzvláště bohaté čtvrti Yorba City. O zavlažovací hadici na svůj trávník v nadsázce prohlásila: „Budou mi ji muset vyrvat z mých mrtvých rukou.“ Tvrdí také, že Kalifornie bývala místem s neomezenými možnostmi. „Teď se z našeho státu stává pomalu místo, kde jedna skupina lidí nařizuje všem ostatním, jak mají žít.“ Farmář Jurgen Gramckow souhlasí a přirovnává právo kupovat vodu k právu kupovat benzín.

Právo Barbary Streisand na zelený trávník

Yuhas, který uvádí konzervativní rozhlasový pořad, odsuzuje tzv. zesměšňování spojené se suchem, které zde trvá už čtyři roky. Zvláště mu vadí vzdušné záběry na seschlé trávníky majetných obyvatel, v nichž se vyžívají místní televizní stanice.

„Jsem konzervativec, ale přesto obhajuji právo Barbary Streisand mít zelený trávník,“ prohlašuje Yuhas. „Když jsme se sem stěhovali, nepočítali jsme se životem jako v afrických savanách.“

Ne všichni ale sdílí pohoršení obyvatel Rancho Santa Fe. Jessica Parksová ze zavlažovacího odboru Santa Fe například uvádí, že byla zděšena, když tato oblast jako jediná oblast v zemi zvýšila svou spotřebu body. „Beru si to trochu osobně,“ prohlásila minulý týden, když projížděla ulicemi ve svém SUV se značkou odboru.

Voda v řece Mark West Creek podle místních nikdy takhle nízko nebyla.

Podle ní se proslýchá, že někteří majitelé pozemků zvýšili průtok vody na maximum, aby si tak navýšili zásoby vody v půdě, než začne platit regulace. Mezi jejím týmem a obyvateli prý proto narůstá napětí. „Zdá se, že každý ví, jak vypadá naše auto,“ tvrdí Parks.

V uzavřené komunitě Fairbanks Ranch zašla situace ještě dál. „Kdykoli tam vjede jeden z našich automobilů, zahrádkáři si volají a upozorňují se navzájem, že jsme přijeli. Když pak projíždíme kolem trávníků, stékají z nich proudy vody, ale zavlažovače jsou vypnuté,“ popisuje praktiky obyvatel. Zavlažování trávníků je přitom v současnosti omezeno na dva dny v týdnu.

Nový způsob života

Holly Manion z Fairbanks Ranch ale omezení vítá. I přesto, že krajinu posetou zelenými trávníky a fontánkami miluje. Dlouhotrvající období sucha podle ní volá po novém způsobu života. „Stačí se projet po okolí. Jezerní vody klesají, řeky vysychají a z kopců se práší,“ popisuje Manion a dodává, že opovrhuje lidmi, kteří si zavlažují trávníky a nechávají potoky vody stékat po chodnících. „Tito lidé jsou nezodpovědní. Myslí pouze na sebe,“ myslí si Manion.

I v Rancho Santa Fe už však mnozí na nový životní styl najíždějí. Manion například nahradila velkou část své zahrádky sukulenty a kamenitými cestičkami. Ponechala si pouze úzký pruh trávy pro své psy, kteří si na něm hrají.

I interiérová designérka Butlerová musela nakonec přiznat, že si trávník mění za rostliny, které sucho lépe snášejí. Úprava ji prý přijde na osmdesát tisíc dolarů. Nadšená ale rozhodně není.

Obří domy už nikdo nechce

Další obyvatel Rancho Santa Fe Randy Woods, majitel biotechnologické společnosti, se přestěhoval ze svého rozlehlého pozemku se dvěma vodopády, bazénem, vířivkami a ovocným sadem do menšího apartmánu v centru města. Woods tvrdí, že sucho snížilo poptávku po velkých domech s rozlehlými pozemky.

Jedním z případů je i jeho přítelkyně. Woods popisuje, jak se snaží prodat dům s dvorem, navrženým světoznámým botanikem, který zemřel ve 40. letech minulého století. Speciální palmy, tajná zahrada a rozlezlé živé ploty jsou nyní při prodeji spíše překážkou než výhodou.

Další Woodsův přítel prý prodává svůj dům za 22 milionů. Ještě nedávno byla přitom jeho tržní cena o osm milionů vyšší.

Woodsův účet za vodu se po přestěhování snížil z pěti set na padesát dolarů. „Všichni mí přátelé mi závidí,“ uzavírá s úsměvem.  

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.